Wyspa w kuchni. Jak dobrać idealny wyciąg?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Nortberg Ekskluzywne Okapy Kuchenne.
Kuchnia z elegancką wyspą kuchenną pośrodku to rozwiązanie dedykowane nie tylko do przestronnych apartamentów. W mniejszych przestrzeniach, wyspy i półwyspy radzą sobie równie dobrze, będąc bohaterami całej aranżacji. Uwagę coraz częściej i śmielej kradną jednak okapy wyspowe, które potrafią zaskoczyć niecodzienną formą! Tuby, na linkach, geometryczne, sufitowe, ceramiczne; dostępne w wydaniu klasycznym i nowoczesnym; dodatkowo w wielu wariantach kolorystycznych oraz stopniach połysku. Wybór idealnego pochłaniacza może przyprawić o zawrót głowy!
American dream
Historia wyspy kuchennej zaczęła się za Oceanem ponad dwieście lat temu, kiedy w kuchniach na tyłach domów służba kuchenna i kucharze, w specjalnie wydzielonej strefie, spożywali swoje posiłki. Potencjał wyspy kuchennej dostrzegł dopiero sto lat później Frank Lloyd Wright, jeden z najbardziej znanych amerykańskich architektów modernizmu, który przeniósł wyspę kuchenną na salony.
Usytuowanie, jak też jej zadania pozostają od tego czasu niezmienione, choć na prawdziwy skok popularności wyspa kuchenna musiała czekać kolejne pół wieku. Dopiero debiut telewizyjny w słynnym programie Francuski szef kuchni sprawił, że pokochali ją wszyscy. Kuchnia z wyspą kuchenną podbiła serca Amerykanów, następnie Europejczyków, w Polsce rozgościła się w latach 90. i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością.
Dobry design
Architekci i projektanci wnętrz wskazują na unikatowe wzornictwo oraz jej funkcjonalność. Elegancka forma, która może być wykończona kamieniem naturalnym, drewnem, spiekiem kwarcowym czy tak modnym obecnie lastryko buduje charakter całej aranżacji. Wyspa kuchenna pozostaje pierwszoplanową bohaterką przestrzeni i to ona definiuje styl wnętrza.
Wykonana z marmuru idealnie wpisuje się w stylistykę glamour, new classic czy shabby chic. Z kolei oszczędny w wyrazie beton sprawdzi się w loftach i softloftach. Miłośnicy stylu rustykalnego, hygge czy japandi wybiorą materiały nawiązujące do drewna. Dobry design broni się sam i zawsze idzie w parze z doskonałą funkcjonalnością.
Prosta matematyka
Ergonomiczne rozmieszczenie mebli, sprzętów AGD jest równie ważne jak dobrze zaprojektowana wyspa kuchenna, której odległość od ścian powinna wynosić co najmniej 120 cm. Z kolei minimalna szerokość wyspy to 140 cm. Zachowanie takich proporcji umożliwi łatwe i szybkie przygotowywanie posiłków. Zwróć także uwagę na szerokość blatów roboczych, które powinny wynosić co najmniej 40 cm zakładając, że kuchenka ma standardowe 60 cm szerokości.
Tak zaprojektowana wyspa kuchenna będzie jednocześnie strefą przygotowywania i gotowania posiłków, zmywania oraz przechowywania. Nie możesz oczywiście zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Jeśli wyspa posiada kuchenkę warto wybrać odpowiednie urządzenie do pochłaniania oparów.
Top of the top – okap tuba
Pierwszą propozycją jest okap tubowy, który pozostaje niekwestionowanym liderem wśród wszystkich dostępnych modeli na rynku. Prosta forma zestawiona z uniwersalną kolorystyką perfekcyjnie wpisuje się w każdy rodzaj wnętrza. Minimalistyczny kształt ujmuje ponadczasowym pięknem. Tuba w głębokiej czerni, na przykład model Cylindro Black Matt, będzie świetnym kontrapunktem dla białej zabudowy kuchennej oraz wyspy wykończonej np. marmurem Calacatta.
W kuchni urządzonej w chłodnych, ciemnych barwach okap tuba czarny będzie stanowił synergiczną całość zarówno z wyspą, jak i pozostałymi sprzętami AGD. Biała tuba sprawdzi się w aranżacjach inspirowanych daleką Skandynawią, stylem minimalistycznym czy new classic. Zdecydowaną zaletą okapów z kolekcji Cylindro jest cicha praca oraz wydajna turbina: okap włączony w kuchni nie zakłóca rozmów czy oglądania telewizji w salonie.
Okap niczym lampa
Być może trudno będzie Ci uwierzyć w to, że urządzenie do pochłaniania oparów może przybrać taką formę, by przykuwać spojrzenia domowników i gości, zaskakując unikatowym wzornictwem i bezpretensjonalną elegancją. Jednak wśród bogatej oferty okapów znajdziesz modele, które bardziej przypominają designerskie lampy niż sprzęt AGD. Szczególnie wyróżnia się kolekcja okapów ceramicznych marki Nortberg, która umiejętnie łączy doświadczenie włoskich rękodzielników szkła z absolutnie unikatową wizją projektantów.
Ręcznie robione klosze nawiązują do azteckich piramid (model Aztek), kwiatów tulipana (Tulip), a także mienią się oryginalnymi kryształami Svarowskiego. Jeśli jednak szukasz zaskoczeń w bardziej klasycznej odsłonie, perfekcyjnym rozwiązaniem nad wyspę będą okapy o prostych formach geometrycznych zawieszone na stalowych linkach np. model Galaxy.
Okap do zadań specjalnych
Coraz wyraźniejszym trendem w aranżacji wnętrz są wyspy kuchenne o bardzo dużych gabarytach, popularne zwłaszcza we wnętrzach industrialnych. By osiągnąć spójną całość, dobierz odpowiedniej wielkości okap tak, by nie zaburzał proporcji całego pomieszczenia. Rozmiary pochłaniacza: 116, 146, a nawet 176 cm, jak np. w modelu Metropolis, będą tutaj doskonałe. Kluczową rolę pełni w tym przypadku także wydajność turbiny – przy dużych powierzchniach idealne pochłanianie oparów zagwarantuje turbina o wydajności 850 lub 900 m³/h.
Wyspa kuchenna przeszła długą drogę zanim na stałe zagościła w domach i mieszkaniach. Jej wyjątkowa rola i miejsce w domowej przestrzeni sprawiły, że producenci okapów wyspowych prześcigają się w pomysłach tworząc nowoczesne urządzenia do pochłaniania oparów. Jednego możesz być więc pewien: w kwestii okapów wyspowych nie wszystko jeszcze zostało powiedziane. Czas zaskakujących premier z pewnością nadejdzie szybciej niż się spodziewasz.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Nortberg Ekskluzywne Okapy Kuchenne.