Monochromatyczne wnętrze – jak je urządzić?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.
Podporządkowanie wnętrza jednej barwie to główna zasada aranżacji urządzonych w stylu monochromatycznym. Taka stylizacja wymaga sporo kreatywności, wnętrzarskiej wyobraźni oraz odwagi, jednak odpowiednio skomponowana pozwala osiągnąć bardzo ciekawy, emanujący harmonią i klasą efekt. Na co zwrócić uwagę planując monochromatyczną przestrzeń? Oto kilka wskazówek, które powinieneś uwzględnić.
Jeden kolor, wiele tonacji
Punktem wyjścia do planowania monochromatycznego wnętrza jest wybór koloru bazowego. To on będzie wyznaczał kierunek, w jakim powinieneś podążać. Może być to barwa neutralna lub wręcz przeciwnie – intensywna i nasycona. Najważniejsze jest to, byś nauczył się dostrzegać wielowariantowość wybranej barwy. A ta jest naprawdę przeogromna.
Wnętrza monochromatyczne mogą mieć bardzo różne oblicza. Pierwsze, co przychodzi do głowy, to rozbielone przestrzenie oparte na jasnych popielach, beżach i szarościach, które kojarzą się nieco ze stylem skandynawskim. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by urządzany przez Ciebie salon, sypialnia czy inne pomieszczenie podporządkować bardziej zdecydowanym barwom, np. odcieniom zieleni, czerwieni czy żółci. Wszystko zależy od tego, jaki kolor na Ciebie najlepiej oddziałuje oraz jakie ma być docelowe przeznaczenie urządzanego przez Ciebie wnętrza.
Kolejną ważną kwestią jest znalezienie złotego środka pomiędzy monochromatyczną monotonnością a wrażeniem przytłoczenia, jakie może wywołać oparcie stylizacji na zdecydowanej, aczkolwiek jednolitej kolorystyce. Z pomocą przychodzą tutaj detale i akcenty dekoracyjne, w odpowiednio dobranych do bazy odcieniach. Jeśli pomalujesz ściany najjaśniejszą wersją koloru bazowego, to dobierz do niego np. sofę, zasłony czy dywan w o wiele mocniejszym wariancie. Jeśli ściany będą ciemne, wówczas lekkości pomieszczeniu doda sofa w jaśniejszej tonacji.
Arleta Kartuszewska – CEO, FRANCESO DESIGN
Urządzając przestrzenie monochromatyczne, ważnym jest, by zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie łączenie tonacji danego koloru. Istotą w tych zestawieniach jest temperatura barwy. Dzielimy ją na ciepłą i zimną. Nie bez znaczenia jest także to, do jakiego pomieszczenia dedykujemy konkretny kolor i intensywność jego nasycenia.
Bardzo często w stylu monochromatycznym stosowane jest połączenie odcieni pudrowych, nieco oszronionych. Plastyczność takich tonacji sprawia, że kolor odbieramy lekko, w sposób nieangażujący zbytnio naszej uwagi. By jednak uniknąć monotonii czy nudy w takich zestawieniach, powinniśmy wybrać bazę obowiązującą dla całej przestrzeni inwestycji i dobrać do niej odpowiednie dodatki. Popularny zestaw kolorów ziemi: odcieni bieli, szarości i beżu bardzo często łączy się z odpowiednikiem w naturze, czyli kamieniami, drewnem, a nawet elementami stalowymi. Poprzez umiejętne połączenie faktur materiałów, temperatury barw i komplementarnych z nimi dodatków, z łatwością stworzymy przestrzenie na miarę trendów międzynarodowych.
Baw się i eksperymentuj
Warto pamiętać, że styl monochromatyczny uwielbia ciekawe połączenia różnych faktur i materiałów. W zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć, możesz śmiało eksperymentować i próbować łączyć powierzchnie matowe z błyszczącymi, jednolite z melanżowymi czy też cieniującymi w zależności od kąta padania promieni słonecznych, gładkie z puchatymi i futrzanymi. Na każdej z nich ten sam kolor prezentować się będzie zupełnie inaczej. Każdy rodzaj powierzchni inaczej odbija światło i daje odmienne wrażenia wizualne.
Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie do aranżacji elementów wykonanych z naturalnych czy organicznych materiałów w pokrewnym kolorze (np. kamienia naturalnego, betonu architektonicznego, drewna, tkanin czy nawet cegły rozbiórkowej). Wysiłek, jaki włożysz w skomponowanie aranżacji, wynagrodzony zostanie efektem, który cechować będzie elegancja, dobry styl i ponadczasowość.
Pomysłem na przełamanie monotonii może być także poeksperymentowanie z kształtami. Umiejętne zestawienie form obłych z geometrycznymi może okazać się strzałem w dziesiątkę i ożywić oraz zdynamizować przestrzeń. Kuliste oprawy lamp, okrągłe stoliki czy ramy luster pięknie wyglądać będą z subtelną sztukaterią na ścianie, która dodatkowo budować będzie skojarzenia z eleganckimi wnętrzami secesyjnych kamieniczek.
Pomysły na monochromatyczne wnętrze
Koncepcji jest bardzo dużo. Niezwykle popularne są wnętrza monochromatyczne oparte na neutralnej kolorystyce z przewagą bieli, beży czy popielatego. To wersja w tzw. wydaniu total look, w którym nacisk kładziony jest na wizualne pokreślenie przestrzeni i światła. Barwy wszystkich elementów przenikają się wzajemnie i wtapiają w siebie – jasna sofa i białe meble „znikają” na tle pomalowanych na biało ścian, wtapiając się jednocześnie w jasną podłogę.
Innym kierunkiem jest zbudowanie jasnego tła dla nieco ciemniejszych elementów wyposażenia. Białe lub jasnopopielate ściany będą harmonijnie komponować się z szarą sofą w nieco ciemniejszym odcieniu, grafitowym dywanem oraz meblami w kolorze antracytowym. Jeśli za jakiś czas postanowisz odmienić wnętrze, wystarczy zmiana kilku dodatków dekoracyjnych, by nadać aranżacji zupełnie nowego wymiaru.
Można także postawić na zupełnie odwrotny efekt. Pomaluj ściany na szmaragdowy, głęboki kolor i dobierz dodatki w jaśniejszych tonacjach zieleni. Do tego detale w czarnym i miedzianym kolorze, który dodatkowo podkreśli szlachetność aranżacji. Monochromatyczne ciemne wnętrze powinno być bardzo mocno przemyślane, bowiem mogą sprawiać wrażenie nieco przytłaczających. Jednak rozważnie zaaranżowane będą czarować dużą dawką elegancji a przy tym pomagać w skupieniu i wyciszeniu.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.