Jak oświetlić ogród i taras? 7 efektownych i praktycznych pomysłów
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Sklep ePlafoniera.
Ciepły letni wieczór, szklanka chłodnej lemoniady, cykanie świerszczy, ulubiona książka i Ty… Odpoczynek w ogrodzie może być naprawdę przyjemny i magiczny, pod warunkiem, że odpowiednio oświetlisz teren! Lampy to obowiązkowy element każdej posesji – zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Rozświetlony zieleniec wygląda pięknie i klimatycznie, a światło pozwala wygodnie i bezpiecznie korzystać z zewnętrznej przestrzeni po zachodzie słońca. Zobacz, jak z pomysłem oświetlić ogród i taras.
1. Piękne lampy ogrodowe, które tworzą klimat
Lampy wiszące znajdą zastosowanie na balkonie i tarasie, patio, w altanie czy pod sklepieniem innych elementów infrastruktury ogrodowej, np. zadaszenia czy pergoli. W takich miejscach wyglądają efektownie zawieszone w centralnym punkcie – np. nad stolikiem czy kompletem mebli. Jeśli zależy Ci na przytulnym i delikatnym efekcie, wybieraj oświetlenie o ciepłej barwie – takie lampy stworzą na balkonie i tarasie wyjątkowy, rodzinny klimat. Dobrze sprawdzają się też umieszczone pod daszkiem nad schodami i w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do domu, gdzie oświetlają drzwi. Często pełnią także funkcję dekoracyjną, dlatego skonfrontuj ich estetykę ze stylem posesji. W przestrzeniach klasycznych świetnie zaprezentują się lampy w kształcie witrażowych latarni, a tych nowoczesnych – minimalistyczne kule świecące w różnych kolorach.
By mieć kontrolę nad oświetleniem, również wtedy, kiedy nie ma Cię w domu lub zwyczajnie nie chcesz już wychodzić na zewnątrz – możesz zdecydować się na system radiowy z pilotem, dzięki któremu będziesz mógł włączyć, wyłączyć, zmienić kolor czy moc lampy z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie żarówki Smart WiFi, ustawisz lampy w zasięgu domowej sieci, a Twój smartfon będzie miał dostęp do internetu – to wygodne rozwiązanie, które z pewnością docenią wszyscy miłośnicy nowinek technologicznych. W sklepie ePlafoniera.pl, oprócz inteligentnych lamp, znajdziesz też inteligentne żarówki, które z łatwością dopasujesz do różnych typów oświetlenia. Dzięki temu Twój ogród będzie piękny i maksymalnie funkcjonalny.
2. Kinkiety na elewacji i nad bramą garażową
Kinkiety, w zależności od modelu, mogą mieć formę bardzo nowoczesną lub stylizowaną – pasują więc do różnych aranżacji. Możesz zamontować je w sąsiedztwie drzwi wejściowych, by ułatwić domownikom i gościom bezpieczne dotarcie do domu, a także na tarasie lub balkonie i w różnych miejscach na budynku – np. by dekoracyjnie oświetlić frontową elewację. Kinkiety – w zależności od modelu – mogą rzucać światło rozproszone, skierowane w górę i w dół lub tylko w dół. Ta ostatnia opcja będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na oświetleniu wjazdu do garażu lub podświetleniu numeru domu.
Jeśli stawiasz na ekologiczne rozwiązania, do gustu z pewnością przypadną Ci modele działające na ruch, które świecą tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujesz, a tym samym są bardzo oszczędne. Z tego samego względu – nie tylko w przypadku kinkietów, ale również innych lamp ogrodowych – warto wybierać żarówki LED, które są maksymalnie energooszczędne i ekologiczne, ponieważ charakteryzują się długą żywotnością.
3. Słupki przy ścieżkach i wokół oczka wodnego
Chcesz oświetlić ścieżkę prowadzącą do drzwi wejściowych lub ogrodowej altanki? W tej sytuacji najlepszym wyborem będą lampy stojące, tzw. słupki. Wystarczy, że rozmieścisz je wzdłuż alejki, zachowując odpowiednie odstępy – delikatne światło pozwoli łatwo i bezpiecznie poruszać się po ogrodzie, nawet po zmroku. W taki sam sposób możesz podświetlić oczko wodne, skalniak czy rabatkę z kwiatami. Słupki mogą mieć różne wysokości, z łatwością wybierzesz więc takie, które najlepiej pasują do estetyki Twojego ogrodu. Ciekawym rozwiązaniem są też wielofunkcyjne lampy z gniazdkami ukrytymi w słupku – to praktyczne rozwiązanie 2w1, które zapewnia dodatkowe zasilanie w ogrodzie, bez potrzeby rozciągania kabli.
4. Praktyczny sposób na oświetlenie podjazdu
By oświetlić podjazd, najlepiej wybrać lampy najazdowe. Takie oświetlenie umieszcza się w gruncie, a skierowana w górę wiązka światła skutecznie oświetla przestrzeń wokół lampki, stając się równocześnie efektowną ozdobą posesji. Lampy najazdowe mogą pełnić funkcję dekoracyjną, oświetlając kwiaty i drzewka w ogrodzie, a także taras – wyznaczając wizualnie przydomową strefę relaksu. W przypadku tego typu oświetlenia zwróć szczególną uwagę na ich na ilość światła jaką eksponuje. Niewielka ilość to efekt świetlny, a przy dużej ilości mogą pełnić rolę oświetlenia ściany lub drzewa.
5. Korzystaj z basenu o każdej porze dnia… i nocy
Jesteś szczęśliwym posiadaczem basenu i zastanawiasz się, jak oświetlić tę newralgiczną przestrzeń? Tutaj również doskonale sprawdzą się lampy najazdowe, które pozwolą na swobodne poruszanie i zabawy wokół basenu. Umieszczone w podłożu ładnie rozświetlą otoczenie wieczorem, w ciągu dnia będą niemal niewidoczne, a co istotne – o taką lampę nikt się nie potknie. Letnie zabawy sprzyjają rozchlapywaniu wody, dlatego oświetlenie umieszczone w takim miejscu powinno być odporne na działanie wilgoci – podobnie zresztą, jak inne lampy zamontowane na zewnątrz.
By wybrać najlepsze produkty, zwróć uwagę na klasę szczelności IP. Jest to kod złożony z dwóch liczb, z których pierwsza oznacza stopień ochrony przed ciałami stałymi (np. owadami i pyłem), a druga wodoszczelność. Im wyższa jest wartość stopnia IP, tym lepszą odporność na wodę ma dany produkt – lampy wystawione na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych powinny mieć klasę IP65, te umieszczone bezpośrednio przy domu, na osłoniętym balkonie, werandzie lub pod daszkiem, czyli częściowo osłonięte - IP44. Co ważne, wodoszczelne powinny być nie tylko same lampy, ale też wszystkie złącza i transformatory – w przypadku lamp dostępnych w sklepie ePlafoniera.pl, elementy te są wilgocioszczelne i przeznaczone do stosowania na zewnątrz.
6. Dekoracyjne kule w ogrodzie – hit sezonu
Niektóre rodzaje oświetlenia mają naprawdę wyjątkowe walory dekoracyjne – wśród nich wyróżniają się mleczne kule, czyli ogrodowy hit tego sezonu. Jeśli ustawisz taką lampę w ogrodzie, nie będziesz potrzebował innych dodatków, ponieważ bujna roślinność i rozświetlona kula światła wystarczy, by wyczarować bajkową aranżację! Zależy Ci na efekcie „wow”? Postaw na kilka lamp. Mogą mieć taką samą średnicę – wtedy najlepiej wyglądają ustawione w równych odstępach, sprawiając, że przestrzeń zewnętrzna nabiera eleganckiego charakteru. Fenomenalnie prezentują się również kule w różnych rozmiarach – takie większe i mniejsze lampy możesz położyć na trawniku nieco niedbale, a zaprezentują się lekko, subtelnie i pięknie, jakby przywiał je wiatr.
7. Bezpieczne reflektory kierunkowe
Reflektory dają sporo światła, które można skierować w wybranym kierunku – warto wykorzystać je, by podświetlić rośliny, skalniak, lustro wody w oczku wodnym czy fontannę. Część z nich może pracować zanurzona w wodzie, eksponując światło białe lub barwne RGB. Wśród nich są też lampki sterowane smartfonem, pilotem radiowym lub mostkiem WiFi. Co ważne, wszystkie reflektory kierunkowe są zasilane bezpiecznym dla dzieci i zwierząt napięciem 12V – zobacz, jak podłączyć bezpieczny system 12V.
Czy znalazłeś wśród naszych propozycji idealne lampy do swojego ogrodu? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – modele, które dostępne są w sklepie ePlafoniera.pl, wykonano z najwyższej jakości materiałów, a ich powierzchnie są odporne na działanie promieni UV, dlatego będą prezentowały się świetnie przez długi czas. Co więcej, z montażem spokojnie poradzisz sobie sam – to nie tylko łatwe, ale też bezpieczne, ponieważ systemy oświetlenia bazują na napięciu 12 V. To idealna kombinacja nowoczesnego designu, innowacyjności, solidności oraz bezpieczeństwa!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Sklep ePlafoniera.