Stolik ze szpuli – jak zrobić stolik ze szpuli po kablach?
Stolik ze szpuli po kablach to modny, uniwersalny i oryginalny sposób na niedrogi mebel. Przyda się do sypialni, salonu, na taras, do ogródka i wszędzie tam, gdzie tylko będziesz mieć pomysł na jego wykorzystanie. Jak zrobić stolik ze szpuli po kablach i ile to kosztuje? Sprawdź!
Stolik ze szpuli – jakie ma zalety?
Trend na ponowne wykorzystanie odpadów wciąż się rozwija i zdobywa rzesze zwolenników. Meble z surowców z odzysku, jak właśnie między innymi stolik ze szpuli drewnianej, mają same zalety. Są:
- tanie – materiał bazowy możesz odkupić za grosze, a często nawet zdobyć za darmo;
- ekologiczne – tego nawet nie trzeba tłumaczyć: dajesz drugie życie surowcom, które najczęściej w pełni się do tego nadają;
- oryginalne – samodzielne wykonanie mebli z surowców wtórnych to najlepszy sposób na to, by zyskać niepowtarzalne meble: w końcu wykonasz je w pełni wedle swojego pomysłu;
- uniwersalne – ponownie: dzięki wykonaniu ich wedle autorskiego pomysłu idealnie dopasujesz je do aranżacji swojego domu. Modyfikacje poszczególnych elementów pozwolą na szybkie i tanie zmiany, dzięki czemu meble błyskawicznie dopasujesz do nowej aranżacji czy po prostu zmienisz ich design.
Stolik ze szpuli po kablach to pomysł, który wykorzystasz wszędzie: w domu, na działce, w domku letniskowym, a nawet w miejscu pracy. Możliwości jest wiele i tylko od Ciebie zależy, na co się zdecydujesz.
Stolik ze szpuli po kablach – co będzie potrzebne do jego wykonania?
Stolik ze szpuli od kabli bez problemu wykonasz samodzielnie, w dodatku bardzo szybko. W nowoczesnych, niewielkich pomieszczeniach z powodzeniem zastąpi nawet stoliki i ławy.
Do zrobienia tego mebla nie potrzebujesz wielu narzędzi ani specjalnych umiejętności. Przygotuj:
- bęben po kablach o wybranej średnicy (są różne – większe i mniejsze);
- papier ścierny lub/i szlifierkę elektryczną (w zależności od tego, jak wiele szlifowania wymagać będzie szpula);
- farbę do drewna;
- pędzel lub/i wałek;
- rękawiczki ochronne i gogle.
Dodatkowo przygotuj zabezpieczenie podłoża, na którym będziesz malować stolik. Przyda Ci się folia malarska lub przynajmniej stare gazety, opcjonalnie taśma malarska.
Stolik ze szpuli krok po kroku – jak go zrobić?
Jak zrobić stolik ze szpuli po kablach? Wykonasz go dosłownie w 3 krokach: musisz oszlifować drewno, zabezpieczyć je i pomalować na wybrany kolor i/lub nanieść wzorki. To wszystko!
Krok 1. Oczyść i oszlifuj szpulę po kablach
Zacznij od dokładnego oczyszczenia i osuszenia szpuli (jeśli czyścisz ją na mokro), a następnie oszlifuj całą jej powierzchnię papierem ściernym lub elektryczną szlifierką. Wybór metody zależy od tego, jak bardzo szpula wymaga wygładzenia.
Stolik kawowy ze szpuli musi być gładki i pozbawiony wszelkich odstających elementów i drzazg. Po oszlifowaniu pozbądź się pyłu – zwykłą zmiotką lub odkurzaczem.
Krok 2. Zabezpiecz podłoże, na którym przygotowujesz stolik ze szpuli
Niezależnie od tego, czy pracujesz na świeżym powietrzu i na trawniku, czy w pomieszczeniu, koniecznie zabezpiecz podłoże. Rozłóż gazety lub folię malarską na szerokość co najmniej kilkudziesięciu centymetrów więcej niż średnica szpuli. Załóż rękawice i gogle.
Krok 3. Pomaluj stolik ze szpuli
Teraz wystarczy już tylko pomalowanie stolika na wybrany kolor. Jeśli mebel będzie użytkowany na zewnątrz, przed nałożeniem koloru zastosuj farbę podkładową, a na kolor – impregnat. W ten sposób zabezpieczysz drewno przed wilgocią i słońcem. Nawet jeśli stolik będzie przeznaczony do użytku wyłącznie w pomieszczeniach, po wyschnięciu farby zastosuj bezbarwny lakier ochronny. Dzięki temu stolik będzie bardziej odporny na uszkodzenia i codzienne zużywanie.
Stolik ze szpuli po kablu – jak go pomalować?
Najpopularniejszy jest biały stolik ze szpuli. To najbardziej uniwersalne rozwiązanie: białe meble pasują wszędzie. Stoliki ze szpuli czy z europalet najlepiej pasują do pomieszczeń nowoczesnych oraz w stylu industrialnym. Inny, równie popularny pomysł na stolik ze szpuli, to pomalowanie go na brązowo – wówczas będzie pasował również do pomieszczeń w klasycznym stylu.
Możliwości jest jednak o wiele więcej: blat możesz wykończyć szkłem lub pleksi, nóżkę możesz obwiązać sznurkiem (jeśli do tego stolik pomalujesz np. na biało–niebiesko, zyskasz świetny element w stylu marynistycznym!) albo udekorować metalowymi elementami. Dzięki wybranej kolorystyce i dodatkom nadasz swojemu stolikowi dokładnie takiego charakteru, jak chcesz.
Stolik ze szpuli na kable – gdzie go wykorzystać?
Stolik ze szpuli ma szerokie zastosowanie – wygląda rewelacyjnie we wnętrzach i na zewnątrz. Gdzie możesz wykorzystać stolik ze szpuli?
Stolik nocny ze szpuli
Masz sypialnię urządzoną w stylu industrialnym? Stolik nocny ze szpuli to drugi, zaraz po stoliku z palet, wręcz idealny mebel do tego pomieszczenia. Zmieścisz na nim wszystko, co zwykle przechowuje się na stoliku nocnym, a przy okazji zyskasz oryginalną i niepowtarzalną ozdobę sypialni.
Stolik ze szpuli w salonie
Stolik ze szpuli kablowej sprawdzi się także jako stolik kawowy do salonu. Możesz wykorzystać go również w roli oryginalnego kwietnika.
Stolik dla dzieci ze szpuli
Stolik ze szpuli ze sznurkiem czy tapicerowaną nóżką będzie idealnym meblem dla dzieci: w ich pokoju lub w salonie. Zyskają oryginalne i bezpieczne miejsce do spożywania posiłków (stolik z bębna po kablach jest niższy niż stół) oraz do zabawy.
Stolik ogrodowy ze szpuli
Bęben po kablach sprawdzi się doskonale w roli stolika ogrodowego. Może służyć jako stolik kawowy w kąciku wypoczynkowym albo jako oryginalny stolik na kwiatki w doniczkach. Sprawdzi się także jako stojak do wyeksponowania dekoracji ogrodowych, np. figurek i lamp solarnych.
Stolik ze szpuli na balkon
Stolik ze szpuli będzie również idealnym meblem balkonowym. Jeśli masz niewielki balkon, wybierz szpulę o mniejszej średnicy. Taki mebel znajdzie kilka zastosowań – od stolika kawowego, przez praktyczny mebel do przechowywania akcesoriów (lampki, konewki), do stojaka na kwiaty doniczkowe.
Ile kosztuje stolik ze szpuli?
Stolik ze szpuli możesz wykonać samodzielnie lub kupić gotowy produkt. Ile kosztuje stolik ze szpuli? Cena jest uzależniona przede wszystkim od tego, czy zdecydujesz się na gotowy stolik, czy zrobisz go samodzielnie. Gotowe projekty są naturalnie droższe. W zależności od stopnia złożoności projektu, producenta i użytych materiałów, rozpiętość cenowa może być ogromna. Gotowe stoliki ze szpuli mogą kosztować nawet kilkaset złotych.
O wiele tańszą opcją jest samodzielne wykonanie stolika. Pustą szpulę po kablach kupisz za kilkadziesiąt złotych. Do tego dochodzi koszt farb, impregnatów i lakierów, a także dekoracji. Stolik ze szpuli to koszt średnio 150 zł.
Pomysły na stolik ze szpuli możesz wykorzystać na wiele sposobów. Bęben po kablach to bardzo wdzięczny materiał dający ogrom możliwości. Malowanie i zdobienie drewna jest dość proste i daje dużo radości. Ponowne wykorzystanie materiału, który doskonale się do tego nadaje, jest w dodatku ekologiczne. Stolik kawowy ze szpuli to funkcjonalny, oryginalny mebel, który sprawdzi się w pomieszczeniach i na zewnątrz.