Jak urządzić strefę fitness w ogrodzie? Pomysły i inspiracje
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Lars Laj - Place Zabaw.
Czas spędzony na świeżym powietrzu we własnym ogrodzie nie musi oznaczać tylko grillowania pod chmurką czy leniuchowania z książką w dłoni. Można wykorzystać go znacznie aktywniej – np. na prywatnej siłowni plenerowej! Taki trening nie dość, że będzie o wiele lepszy niż ten w zamkniętej hali w osiedlowym klubie sportowym, to dodatkowo nie będzie wymagał zakupu karnetu, dojazdu czy logistyki związanej z parkowaniem. Jak więc zmienić swój zieleniec w funkcjonalną strefę fitness?
Wybierz odpowiednie miejsce
Aby trening przebiegał z korzyścią dla zdrowia, musisz wybrać odpowiednie miejsce – najlepiej takie, które będzie zlokalizowane w przestrzeni zacienionej lub półzacienionej. Dzięki temu będzie można ćwiczyć nawet w samo południe bez obaw o poparzenia słoneczne, udary, odwodnienie czy przegrzanie organizmu. Dobrze więc zagospodarować przestrzeń w pobliżu drzew, obok pergoli czy wśród krzewów. Jeśli nie masz do dyspozycji takiego obszaru, nic straconego! Możesz zainwestować w stylowy ciennik. W ofercie firmy Lars Laj znajdziesz także specjalne daszki na wysokich palisadach, które stworzą cień tam, gdzie go potrzebujesz. To jeszcze bardziej uatrakcyjni trening!
Dobierz sprzęt do wielkości terenu
To, czy siłownia będzie zaawansowanym placem do ćwiczeń wypełnionym rozmaitymi urządzeniami, czy niewielką strefą fitness, w dużej mierze zależy od wielkości terenu, jaki posiadasz. Jeśli jesteś właścicielem mniejszego ogrodu, nie musisz pożegnać marzeń o rozbudowanej przestrzeni treningowej. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się wielofunkcyjne urządzenia, które nie zajmą zbyt wiele powierzchni, ale równocześnie pozwolą ćwiczyć wszystkie partie ciała. Przykładem tego jest m.in. zestaw Heksagon od Lars Laj®, który mimo kompaktowej formy, posiada aż 6 stacji do treningu, w tym bokserski worek, pionową drabinkę, poziome drążki do dippów czy obrotową konstrukcję do wzmacniania mięśni brzucha i kręgosłupa.
Większy ogród lub rozległa przestrzeń to świetny teren do zaaranżowania ciekawej ścieżki zdrowia. Na jej trasie mogą znaleźć się pionowe drabinki z obręczami do podciągania, drążki gimnastyczne, rampa do wspinaczki czy poręcze. W poszczególnych strefach możesz też umieścić opony, płotki do skakania, ciężarki czy piłki gimnastyczne, przez co z łatwością połączysz trening cardio z siłowym i w ten sposób zadbasz o swoją sylwetkę. Jeśli na takiej sportowej mapie ogrodu znajdują się ruchome elementy, pomyśl o miejscu do ich przechowywania. Umieść te strefy w pobliżu drewutni, tarasu lub garażu albo zainwestuj w specjalny domek na sprzęt, by niekorzystne warunki atmosferyczne nie doprowadziły do zniszczenia małego sprzętu sportowego.
W większym ogrodzie pole do popisu jest całkiem spore – zarówno jeśli chodzi o rozlokowanie sprzętu treningowego, jak i wybór określonych rozwiązań. Pamiętaj jednak, że nawet na pokaźnej przestrzeni istotne jest zachowanie odpowiednich odległości od okien czy śmietnika oraz pomiędzy urządzeniami. Każdy sprzęt posiada tzw. strefę bezpieczeństwa, czyli obszar, który pozwala na komfortowe wykonanie ćwiczenia. Jeśli więc chcesz zainwestować w kilka produktów outdoorowych, zagospodarowanie terenu zacznij od planu rozmieszczenia uwzględniającego wymagany dystans. W tym zadaniu mogą pomóc Ci projektanci firmy Lars Laj.
Wybierz urządzenia dostosowane do potrzeb
Obszar, jaki masz do dyspozycji, jest sporą podpowiedzią, jeśli chodzi o wybór sprzętu. Jednak na nic zdadzą się rozwiązania do treningu siłowego, jeśli wolisz szybkie cardio i odwrotnie. Dlatego też przed zakupem pomyśl o swoich potrzebach, a także uwzględnij plany treningowe domowników – tak by stworzyć kompleksową przestrzeń, z której skorzysta każdy, zarówno dorośli, jak i dzieci czy seniorzy. Optymalnym rozwiązaniem będzie dobór sprzętu odpowiedniego dla osób o różnej kondycji fizycznej i różnych wymaganiach. Jeśli jednak nie masz w swoim otoczeniu osób starszych, a pociechom nie w głowie wyciskanie siódmych potów na podwórku, być może znacznie lepszym pomysłem będą profesjonalne rozwiązania do kalisteniki czy modele sprawnościowe.
Niezależnie jednak od tego, jakie ćwiczenia lubisz i kto będzie korzystał z siłowni zewnętrznej, pamiętaj o tym, że najważniejsza jest jakość wybieranych sprzętów! Są one narażone na szereg negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak silne promieniowanie UV czy deszcz, a te na stałe przymocowane do gruntu dodatkowo poddane będą działaniu niskich temperatur i śniegu. To dlatego powinny wyróżniać się trwałością i wytrzymałością. Gwarantują je metal oraz drewno – zwłaszcza robinii akacjowej czy modrzewia, z którego korzysta producent rozwiązań outdoorowych Lars Laj®. Takie produkty nie dość, że są odporne, to dodatkowo doskonale komponują się z naturalnym klimatem zieleńca.
Stwórz miejsce odpoczynku
Nie samym treningiem jednak człowiek żyje! Pomiędzy wymagającymi sesjami dbania o sylwetkę dobrze też odpocząć na łonie natury. W pobliżu siłowni warto więc uwzględnić miejsce na niewielką ławeczkę, na której będzie można złapać nieco tchu przed kolejnym wyzwaniem, albo komfortowy modrzewiowy leżak, na którym bliscy, którzy wolą leniuchować, złapią słoneczną opaleniznę. W ten sposób połączysz strefy rekreacyjną z treningową i zwiększysz funkcjonalność swojego ogrodu.
Po co chodzić na siłownie skoro można ją mieć pod własnym oknem? Ogród to idealna przestrzeń do zaaranżowania prywatnej strefy fitness! Trzeba do tego jedynie nieco przestrzeni, równego podłoża i kilka rozwiązań dostosowanych do własnych potrzeb. To pozwoli połączyć przyjemne z pożytecznym – troskę o własne ciało z przebywaniem na świeżym powietrzu.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Lars Laj - Place Zabaw.