Siedzisko w przedpokoju – jakie wybrać i jak zrobić siedzisko do przedpokoju?
Siedzisko w przedpokoju to rozwiązanie wygodne, praktyczne i eleganckie. Siedzisko może mieć wiele różnych zastosowań – to, jakie mu nadasz, zależy wyłącznie od Ciebie. Zabudowa przedpokoju meblami z siedziskiem to jedno wyjście. Drugie to własnoręczne wykonanie siedziska. Jak zrobić siedzisko do przedpokoju i jak wybrać ten element wyposażenia spośród gotowych rozwiązań? Dowiesz się już za chwilę.
Siedzisko w przedpokoju – jakie ma zalety?
Meble w przedpokoju stanowią najważniejszy element wyposażenia tego pomieszczenia. Od ich rodzaju i pojemności zależy jego charakter i funkcjonalność. Przedpokoje w blokach są przeważnie małe i przez to kiepsko ustawne, dlatego wybór mebli i rozwiązań jest naturalnie dość ograniczony. Nowoczesne siedzisko w przedpokoju o małej przestrzeni nie wydaje się więc dobrym pomysłem – w końcu to dodatkowy mebel, który może zabrać przestrzeń. Jednak siedzisko w przedpokoju w bloku ma co najmniej kilka zalet:
- dodaje pomieszczeniu lekkości – choć siedzisko w przedpokoju to dodatkowy mebel, to jeśli dopasujesz jego styl, kolorystykę i rozmiar do przedpokoju, zyskasz praktyczną ozdobę dodającą pomieszczeniu lekkości i jasności!
- daje dodatkową przestrzeń do przechowywania – jeśli zdecydujesz się na podnoszone siedzisko, do środka możesz włożyć całkiem sporo ubrań czy różnych akcesoriów. W dodatku będą niewidoczne, bo będą schowane w skrzyni pod siedziskiem.
- zapewnia wygodę – siedzisko zapewnia stabilność i wygodę podczas zakładania butów: szczególnie zimą, gdy nosi się obuwie z wysoką cholewką, a elastyczność w grubych ubraniach jest dość mocno ograniczona.
Oprócz tego ławkę do przedpokoju możesz wykorzystać również do stawiania torebek, plecaków czy zakupów. Dzięki temu, że nie musisz każdorazowo schylać się na podłogę ani wieszać toreb na wieszakach, Twój kręgosłup odpocznie.
To Cię zainteresuje: Przedpokój w bloku z wielkiej płyty – jak go urządzić, by był funkcjonalny?
Siedzisko w przedpokoju – jakie wybrać, by było wygodne?
Szafa z wnęką na siedzisko czy siedzisko wolnostojące? Wybór należy do Ciebie! Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujesz, pamiętaj o tym, by oprócz estetycznego wyglądu, mebel był również wygodny. Tapicerowane siedzisko w przedpokoju czy poduszka na siedzisko w przedpokoju to najprostsze rozwiązania!
Na wygodę siedziska w przedpokoju składają się także jego wymiary. Nie może być ani za wysokie, ani za niskie. Powinno być również dopasowane do gabarytów wnętrza zarówno na szerokość, jak i na głębokość. Nie powinno wystawać za bardzo względem pozostałych mebli, bo nie będzie tworzyć z nimi spójnej całości.
Na jakiej wysokości powinno znajdować się siedzisko w przedpokoju? To zależy przede wszystkim od wzrostu domowników. Standardowa wysokość to przeważnie ok. 45-50 cm.
Sprawdź też: Korytarz – jak urządzić długi i wąski przedpokój? Pomysły, aranżacje i porady
Siedzisko w przedpokoju – pomysły na modne aranżacje
Pomysłów na nowoczesne i eleganckie siedziska w przedpokoju nie brakuje. Ostateczny wybór zależy oczywiście od Ciebie: Twoich potrzeb, stylu mieszkania oraz możliwości aranżacyjnych pomieszczenia. Sprawdź kilka inspiracji – która z nich jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie?
Siedzisko tapicerowane w przedpokoju
Pikowane siedzisko w przedpokoju to ponadczasowy standard, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu urządzonym w klasycznym stylu. Zielone lub granatowe siedzisko w przedpokoju z tapicerką skomponuje się doskonale z niemal wszystkimi kolorami – zimnymi i ciepłymi, będzie także pasować zarówno do drewna, jak i innych materiałów, np. cegły czy boazerii.
Siedzisko z lustrem w przedpokoju
Siedzisko w małym przedpokoju powinno mieć jasne kolory, minimalistyczny styl i lustro! Dzięki połączeniu tych trzech cech w przedpokoju zrobi się jaśniej i przyjemniej. Jeśli siedzisko jest zabudowane w szafie, niech lustro znajduje się na tylnej ścianie. Jeśli jednak jest ono wolnostojące, lustro może znajdować się na samym dole – to rozwiązanie podobne do tych, jakie widujemy w sklepach obuwniczych. Nawet małe lustro będzie odbijać światło, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie jaśniej.
Zabudowane siedzisko w przedpokoju
Siedzisko w szafie w przedpokoju to pomysł, który sprawdzi się zarówno w malutkim, jak i większym przedpokoju. Sprytne schowanie siedziska do szafy sprawi, że nie zabierze ono dodatkowej przestrzeni, za to da wiele możliwości wykorzystania.
Siedzisko w przedpokoju z szafką na buty
Siedzisko w przedpokoju w małym mieszkaniu może zapewnić jeszcze więcej korzyści, jeśli w jego dolnej części będzie znajdować się szafka na buty. Szuflady lub półeczki schowane za drzwiczkami pod częścią do siedzenia to prawdziwy hit!
Wysuwane siedzisko w przedpokoju
Siedzisko w wąskim przedpokoju również ma prawo bytu – a nawet jest pożądane. Im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej trzeba się jednak nagłówkować nad praktycznym rozwiązaniem, które nie zabierze miejsca. Wysuwane siedzisko w przedpokoju to strzał w dziesiątkę! Korzystasz z niego tylko wówczas, gdy jest potrzebne, a przez pozostały czas jest schowane w szafie.
Siedzisko w przedpokoju DIY – jak zrobić siedzisko do przedpokoju?
Jak zrobić samemu siedzisko do przedpokoju? Pomysł na siedzisko w przedpokoju zależy przede wszystkim od możliwości aranżacyjnych pomieszczenia, a także od Twoich umiejętności majsterkowicza. Bardzo modne są proste formy: siedziska z palet czy w formie otwieranej skrzyni z tapicerowanym siedzeniem. W sieci znajdziesz mnóstwo projektów, na podstawie których bez problemu zrobisz swój własny mebel, dostosowując go nie tylko pod względem stylu, ale także rozmiarów.
Zainspiruj się: Meble z palet – pomysły do domu i ogrodu
Jak zaaranżować siedzisko w przedpokoju? Inspiracje proponowane przez różnych architektów pokazują, że możliwości jest w zasadzie nieskończenie wiele. Baw się więc stylami i kolorami na tyle, na ile tylko pozwoli Ci przestrzeń, czas i pomysły!