Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – to pytanie co roku zadają sobie zarówno właściciele przydomowych zieleńców, jak i kameralnych tarasów czy balkonów. Skuteczne zabezpieczenie mebli ogrodowych wcale nie jest bowiem rzeczą łatwą – czasem należy dobrać do nich specjalistyczne pokrowce, innym razem zatroszczyć się o właściwe impregnaty techniczne czy preparaty ochronno-dekoracyjne. Warto zaznaczyć, że niektóre modele w ogóle nie nadają się do przechowywania na świeżym powietrzu podczas chłodniejszych miesięcy – zwłaszcza meble wykonane z delikatnych rodzajów drewna. Jakie zatem powziąć środki, aby skutecznie przechytrzyć deszcz, śnieg i mróz i zatroszczyć się o dobrą kondycję mebli ogrodowych?
Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe przed zimą?
Przechowywanie drewnianych mebli ogrodowych bywa nieco utrudnione, ponieważ zazwyczaj są to modele o największych gabarytach. Niestety niemal każdy rodzaj drewna jest narażony na niekorzystne działanie mrozu i wilgoci, zatem dla tego typu mebli warto od początku znaleźć miejsce w ciepłym i suchym pomieszczeniu, np. w garażu. Jedynie modele wykonane z drewna egzotycznego, takiego jak m.in. akacja, meranti, teak czy eukaliptus mogą przezimować na zadaszonym tarasie lub pod wiatą.
O czym jeszcze pamiętać podczas zabezpieczania mebli przed zimą? Po zakończeniu sezonu letniego drewniane meble ogrodowe należy starannie wyczyścić, używając preparatów do czyszczenia drewna, dokręcić poluzowane śruby i naoliwić zawiasy. Aby skutecznie przedłużyć ich żywotność, warto zaimpregnować je specjalnym preparatem do drewna lub polakierować. Podobna procedura dotyczy innych akcesoriów drewnianych, dlatego jeśli zastanawiasz się jak zabezpieczyć huśtawkę na zimę, zastosuj się do powyższych porad. Jeśli huśtawka jest przytwierdzona na stałe do podłoża, zadbaj o specjalny pokrowiec – nigdy nie plastikową folię.
Meble ogrodowe z technorattanu zimą
Jednymi z najbardziej odpornych mebli na niesprzyjające warunki atmosferyczne są meble z technorattanu. Zimą jednak wymagają – podobnie jak większość modeli kompletów ogrodowych – chociażby minimalnej ochrony. Przed nastaniem zimowych chłodów meble z technorattanu dobrze jest wyczyścić (wystarczy natrysk wężem ogrodowym, a na trudniejsze zabrudzenia – woda z dodatkiem mydła) i osuszyć. W zależności od tego, jak obszernym miejscem do przechowywania ogrodowych sprzętów dysponujesz, możesz przenieść je w bezpieczne miejsce, takie jak szopa czy garaż.
Meble rattanowe są wykonane z polietylenu, zatem są bardzo lekkie i łatwe w transporcie. Większość modeli krzeseł można sztaplować, czyli chować jedno w drugie, dlatego nie zajmują one wiele miejsca. Jeśli jednak brakuje Ci przestrzeni do składowania mebli, postaw na trwałe pokrowce przeciwdeszczowe np. wykonane z wodoodpornej, ale „oddychającej” kordury. Najbardziej odporne warianty to te mrozoodporne, wzmacniane PCW, impregnatem albo wykonane z wysoce odpornej na uszkodzenia tkaniny typu PE.
Jak zabezpieczyć metalowe meble ogrodowe przed zimą?
Komplety mebli wykonane z tego typu surowców są zazwyczaj bardzo dobrze zabezpieczone przez producentów, dlatego można je przechowywać w ogrodzie podczas zimowych chłodów. Aby jednak nie ryzykować rdzewienia powierzchni, najlepiej zafundować im wysokojakościowe pokrowce. Warto pamiętać, że ogrodowe meble żeliwne są najbardziej narażone na działanie korozji, dlatego zanim przykryjesz je tkaniną, usuń powstały na ich powierzchni nalot (najlepiej przy pomocy drucianej szczotki), po czym zabezpiecz całość specjalistyczną farbą tworzącą warstwę ochronną. Jeśli chodzi o ogrodowe meble metalowe, najlepiej wybierać te malowane proszkowo, ponieważ są one zdecydowanie mniej podatne na rdzę. Meble aluminiowe z kolei są najbardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego zbędne im są nawet pokrowce.
Pokrowce na meble ogrodowe z plastiku
Przyjęło się, że meble ogrodowe wykonane z plastiku należą do grupy tych najtrwalszych, jednak nie jest to do końca prawda. Plastik, owszem, pozostaje odporny na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych, jednak z pewnością nie jest tak solidny, jak np. technorattan czy polipropylen. Aby odpowiednio zadbać o komplet mebli ogrodowych wykonanych z plastiku, najpierw należy wyczyścić je preparatem przeznaczonym do tworzyw sztucznych lub myjką ciśnieniową. Pamiętaj, aby unikać szorowania preparatami zawierającymi mikrogranulki, ponieważ doprowadzi to do porysowania powierzchni mebli.
Jeżeli zima jest stosunkowo łagodna, możesz pozostawić meble na zewnątrz i jedynie przykryć je pokrowcem. Jeśli jednak mrozy są siarczyste, plastikowe meble ogrodowe lepiej schować do garażu czy na strych. Bardzo niskie temperatury sprawiają bowiem, że sprzęty wykonane z plastiku stają się kruche i łamliwe.
Przechowywanie mebli ogrodowych z rattanu i wikliny
Meble ogrodowe wykonane z naturalnych surowców, takich jak rattan czy wiklina są o wiele bardziej narażone na niszczenie aniżeli modele zaprojektowane z technorattanu. Jeżeli zatem myślisz o odpowiednim zabezpieczeniu tego rodzaju kompletów przed zimą, wiedz, że schowanie ich pod dachem to absolutna konieczność. Tyczy się to zwłaszcza wikliny, która pod wpływem wilgoci odbarwia się i kruszy. Rattanowe i wiklinowe meble ogrodowe przy deszczu czy śniegu to zatem nie najlepszy pomysł.
Zanim schowasz jednak meble z wikliny, najpierw najlepiej wyczyść je ciepłą słoną wodą. Aby przygotować roztwór, wystarczy litr wody i czubata łyżka soli. Po tym zabiegu przetrzyj je wilgotną ściereczką zwilżoną w miksturze wody z sodą (takie same proporcje jak wcześniej). Meble rattanowe z kolei najlepiej wyczyść odkurzaczem bądź suchą szmatką. Chowając meble wykonane z plecionek, pamiętaj, aby były to pomieszczenia suche i przewiewne. Sprzętów nigdy nie przykrywaj folią, ponieważ może to prowadzić do powstawania grzybów i pleśni!
Zabezpieczenie mebli ogrodowych przed kradzieżą
Jeżeli na okres zimowych chłodów pozostawiasz meble ogrodowe na zewnątrz, zadbaj o ich bezpieczeństwo. Komplety meblowe bardzo często są bowiem nie lada pokusą dla złodziei. Aby uchronić meble przed kradzieżą, wystarczy zastosować specjalne stalowe kable pokryte tworzywem sztucznym lub łańcuchy z kłódką. W większości mebli ogrodowych znajdziesz specjalne dziurki, przez które można przeciągnąć zabezpieczenia. Specjaliści zalecają kable o grubości od 2 do 10 milimetrów. Pamiętaj, aby były pokryte gumową osłonką, która zapobiega zadrapaniom i uszkodzeniom.
Zabezpieczenie mebli ogrodowych na zimę jest konieczne bez względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane. Oczywiście niektóre modele są znacznie bardziej wytrzymałe na zmiany temperatur, wiatr czy wilgoć, jednak nawet najsolidniejsze komplety meblowe warto otoczyć opieką podczas zimowych miesięcy. Dzięki temu będą w doskonałej kondycji jeszcze przez długie lata!