Kolory mebli – jak dopasować je do stylu, przeznaczenia i wielkości wnętrza?
Kolory mebli kształtują charakter wnętrza. Mogą stworzyć atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi lub pracy, mogą stymulować do działania lub uspokajać. Jasne powiększą wnętrze optycznie, ciemne zaś mogą wykreować ekstrawagancki efekt. Sprawdź, jakie kolory mebli do salonu, sypialni i kuchni są najmodniejsze w tym sezonie.
Kolory mebli – co wziąć pod uwagę przy wyborze?
Przede wszystkim – własne upodobania. Co roku pojawiają się nowe palety kolorystyczne wyznaczające kierunek projektowania mebli i dodatków, ale wiele trendów wnętrzarskich jest z nami od lat. By uniknąć aranżacyjnego chaosu, wybieraj meble metodą małych kroków.
Krok 1. Uwzględnij rozmiar pokoju
Zwróć uwagę, czy wnętrze jest duże, czy małe. Do ciasnych pomieszczeń lepiej wybrać sprzęty w jasnych barwach. Ciekawe kolory mebli zarezerwuj dla przestronnych pomieszczeń, gdzie fuksja czy pomarańczowy nie będzie przytłaczać.
Krok 2. Weź pod uwagę ilość światła we wnętrzu
Sprawdź, czy pokój należy do słonecznych. Jeśli tak, możesz wypróbować ciemne kolory np. czerń czy antracyt. We wnętrzach, do których dociera niewiele słońca, lepiej sięgnij po wyposażenie w jasnych barwach. Zwróć uwagę, w jaki sposób rozkłada się światło – może któraś ze ścian jest interesująco oświetlona i ustawienie na jej tle mebla stworzy ciekawy efekt?
Krok 3. Określ przeznaczenie pomieszczenia
Weź pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia. Czy ma być to pokój dzienny, w którym skupia się życie rodziny? A może domowe biuro do pracy? Pomocą w doborze koloru mebli może służyć psychologia barw. Przykładowo, kolor niebieski ma właściwości uspokajające, zaś kojarząca się z silnymi emocjami czerwień pobudza do działania.
Krok 4. Wybierz ulubiony styl wnętrzarski
Zastanów się, jakie style wnętrzarskie najbardziej przemawiają do Twojej wyobraźni – każdy z nich operuje nieco inną paletą barwną. Np. styl skandynawski to głównie biel, szarości, beże, błękity i kolory drewna. Styl industrialny korzysta z czerni, brązu, koloru miedzi, z kolei glamour i art déco lubią nasycone barwy, z domieszką złota, srebra i czerni.
Kanapa rozkładana trzyosobowa Mokpeo z pojemnikiem granatowa welur łatwoczyszczący
2499 złKanapa rozkładana trzyosobowa Mokpeo z pojemnikiem granatowa welur
2399 złKanapa rozkładana trzyosobowa Valico granatowa velvet hydrofobowy
2759 złSofa trzyosobowa Dragato granatowa welur
1919 złKolory mebli kuchennych – jakie się sprawdzą?
Wybierając kolory frontów mebli do kuchni, nie bój się ostrych barw – kojarząc się z owocami i warzywami, dodadzą domownikom energii i apetytu.
Nowoczesne kolory mebli kuchennych to przede wszystkim kolory roku Instytutu Pantone – solidny Ultimate Gray i słoneczny Illuminating. Szarość od dłuższego czasu pojawia się w propozycjach mebli kuchennych. Duet z kolorem żółtym to połączenie zaskakujące, ale niezwykle udane – w spokojnej aranżacji żółć będzie niczym ciepły powiew wiatru.
W 2021 roku modne kolory mebli do kuchni to także biel i czerń. Malowane drewno lub kamień w naturalnych barwach stworzą elegancką, oszczędną aranżację. Możesz łączyć czarne szafki z białymi blatami lub odwrotnie. Możesz również zróżnicować meble kuchenne w poziomie, dobierając ciemne szafki wiszące do jasnych górnych.
Najmodniejsze kolory mebli kuchennych to także mniej oczywiste barwy np. błękit, szmaragd czy kobalt. Szczególnie interesująco prezentują się w połączeniu z klasycznymi formami, którym nadają nowoczesnego pazura.
Kolory mebli drewnianych – najpopularniejsze nazwy
Choć co roku paleta kolorów mebli ulega modyfikacjom, niezmienne modne pozostają barwy naturalnego drewna. Kolory mebli na wzorniku nie zawsze są łatwe do rozpoznania, prezentujemy więc ściągę z opisami odcieni, w których najczęściej występują meble drewniane.
- Brzoza – drewno w kolorze białawym, jasnożółtym lub żółtobrązowym o gęstych, choć delikatnie zarysowanych słojach.
- Buk – solidne drewno o żółtobrązowym kolorze, delikatnym połysku i wyraźnych, szerokich słojach;
- Cedr – drewno o pomarańczowym zabarwieniu i charakterystycznym ciemnym usłojeniu;
- Dąb – twarde drewno o jasnym, złocistym kolorze;
- Jesion – drewno mlecznobiałe lub płowobrązowe;
- Mahoń – czerwonawy lub rdzawobrązowy o ciemnych, wyraźnych słojach;
- Orzech europejski – występuje w odcieniach od jasnego brązu do brązu o ciemnym, szarawym odcieniu. Ceniony za ciekawy układ słojów;
- Palisander – występuje w odcieniach rdzawego i ciemnego brązu. Palisander posiada szerokie ciemne słoje, przypominające smugi.
- Sosna – miękkie drewno najczęściej występujące w jasnym, niemal białym kolorze, choć można je też spotkać w odcieniu pomarańczowobrązowym. Słoje mogą być zarówno delikatne, jak i wyraźnie zarysowane;
- Wiśnia – występuje w wielu odcieniach, od jasnożółtego po czerwony. Posiada proste, dość delikatne słoje.
Kolory mebli pokojowych – jakie wybrać?
W obecnym sezonie modne kolory mebli pokojowych zdominowała fascynacja naturą. Wyciszone barwy ziemi często zyskują przełamanie w postaci soczystych kolorów roślin.
Kolory mebli do salonu
Szarość i beż to kolory mebli, które w salonie stworzą wspaniałą kompozycję z białymi ścianami, złocistą podłogą i jasnymi dodatkami. Te uniwersalne barwy możesz wykorzystać w klasycznej aranżacji skandynawskiej, w scandi boho czy mid-century modern. Dzięki nim duże, słoneczne pokoje wydadzą się wręcz świetliste, zaś niewielkie i mroczne sprawią wrażenie większych i jaśniejszych.
Oczywiście neutralne barwy to nie wszystko. Dużą popularnością cieszą się sofy i fotele o wyrazistych tapicerkach. Tu także warto skorzystać z kolorów roku Instytuty Pantone i na tle stonowanego wyposażenia ustawić mebel o nasyconej żółtej barwie. W salonie warto łączyć różne kolory mebli, tworząc kontrastowe zestawienia. Świetnie sprawdzi się np. zielona kanapa w duecie z rdzawym fotelem czy koralowe fotele przy złotym stoliku kawowym.
Kolory mebli do sypialni
Po niespokojnym roku 2020 dom zyskał status sanktuarium, bezpiecznej przystani, w której można odpocząć od zgiełku i zagrożeń. W tej przestrzeni sypialnia jest miejscem naprawdę wyjątkowym – aranżacje w tym sezonie będą więc łączyć luksus z funkcjonalnością, miękkie tkaniny z naturalnym drewnem. Modne sypialnie w 2021 roku najczęściej urządzane są w kolorach ułatwiających wypoczynek, czyli w łagodnych beżach, ciepłych szarościach, spranych zieleniach i błękitach, kremowej bieli. Elegancki, tapicerowany zagłówek łóżka, to okazja do wprowadzenia kropli intensywnego koloru – żółtego, szmaragdowego, różowego albo granatowego. Modne będą również kolory naturalnego drewna – biel, szarość, złocista żółć, rdzawa pomarańcza.
Kolory mebli dziecięcych
W 2021 roku projektanci uznali, że również pokoje dziecięce potrzebują więcej energii. Kolory mebli dla dzieci są więc dość intensywne, nawiązujące do energetycznych palet Instytutu Pantone. Pojawiają się w nich również odniesienia do natury i swobodnego boho – naturalne odcienie drewna, beże i szarości idą w parze z zielenią, turkusem i pomarańczą.
Jak łączyć kolory mebli?
Powiedzmy to wyraźnie: jednokolorowe zestawy mebli są passé. Dotyczy to również sprzętów wykonanych z drewna – zestawienie różnych rodzajów tego materiału zaowocuje eklektyczną aranżacją pełną ciekawych faktur. Jak zatem łączyć różne kolory mebli drewnianych? Przede wszystkim warto zadbać o stworzenie kontrastu między meblami a podłogą, np. poprzez połączenie ciemnego parkietu z jasnym wyposażeniem. Tworzenie zestawu mebli rozpocznij od wyboru większego sprzętu – może to być np. duży drewniany stół w jadalni. Reszta mebli powinna różnić się od niego kilkoma odcieniami. Różne kolory mebli w jednym pokoju pomoże połączyć jedna wyrazista barwa, która pojawi się np. na poduszkach czy abażurach lamp.
Jak jeszcze dobierać kolory mebli? Prostą metodą jest utworzenie bazy w monochromatycznych lub pastelowych barwach i umieszczenie na jej tle jednego mebla w wyrazistym kolorze. Inna, trudniejsza metoda to color-blocking, czyli zestawianie kolorów znajdujących się po przeciwnych stronach koła barw, np. różu i zieleni czy niebieskiego i pomarańczowego.
Trendy w designie na 2021 rok z jednej strony zachęcają do stworzenia przytulnej, komfortowej aranżacji, z drugiej zaś do eksperymentowania. Katalog kolorów mebli obejmuje zarówno uspokajające, pastelowe barwy ziemi, jak i zaskakujące odcienie świeżych liści i rozwijających się kwiatów.