Meble folk – czym się wyróżniają i jak wybrać folkowe meble, lampy i dekoracje?
Meble folk wracają do łask! Są ciekawe, inne niż wszystkie i świetnie pasują do różnych wnętrz – zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Warto jednak pamiętać o tym, że meble folkowe niejedno mają imię – mogą być zupełnie proste, jak i całkowicie szalone. Uzupełnieniem wystroju może być stylowa lampa folk i ciekawe dekoracje folkowe. Jak dobrać elementy aranżacji nawiązujące do stylu ludowego? Podpowiadamy!
Meble folk – czym się charakteryzują folkowe meble?
Meble w stylu folk to wbrew pozorom dość szeroka grupa produktów. Mają one jednak szczególne cechy charakterystyczne, które sprawiają, że łatwo można je rozpoznać. Jakie to cechy?
- Drewno i naturalne materiały. Styl folkowy drewnem stoi! Najczęściej spotykane meble folkowe to te o prostych kształtach i masywnych bryłach, np. kredensy czy szafy przypominające te, które widywaliśmy w domach prababć.
- Rzeźbione fronty. Charakterystyczne dla mebli o wzorze folk są piękne, misterne żłobienia, które zdobią fronty szafek i szuflad. Takie rzeźbienia występują m.in. w meblach nawiązujących do stylu podhalańskiego, często spotykanych w góralskich domkach.
- Intensywne kolory i ludowe wzory. Miłośnicy wyrazistych i oryginalnych rozwiązań z pewnością zwrócą uwagę na folkowe meble zdobione kolorowymi wzorami łowickimi czy kaszubskimi.
Zobacz też: Meble shabby chic – co je wyróżnia, jakie wybrać i jak zrobić meble w stylu shabby chic?
Meble folk – jakie warto wprowadzić do aranżacji?
Meble folk wbrew pozorom pasują nie tylko do tych wnętrz, które utrzymane są w stylistyce retro czy rustykalnej. Równie dobrze będą prezentowały się też w nowoczesnych czy nawet industrialnych wnętrzach, jako elementy uzupełniające i przełamujące surowe przestrzenie.
W sypialni świetnie będzie prezentowała się duża, pojemna szafa w stylu folk. Wybierz duży, drewniany model z rzeźbionymi drzwiami. Możesz kupić nowy egzemplarz lub, jeśli wolisz meble z duszą, poszukaj na portalach aukcyjnych z używanymi meblami – przy odrobinie szczęścia znajdziesz prawdziwą perełkę! Do szafy w takim stylu dopasuj łóżko w stylu folk, na które położysz piękną pościel np. z łowickimi haftami. W oknie zawieś koronkową firankę i stylowa folkowa sypialnia gotowa!
Świetnym wyborem będą również meble kuchenne folk. Meble do kuchni nawiązujące do ludowego stylu zwykle wykonane są z drewna i charakteryzują się pięknymi rzeźbieniami w formie ramiaków lub innych zdobień na frontach. Do takich mebli świetnie pasują kute, metalowe uchwyty, które jeszcze bardziej podkreślą folkowy charakter całej kuchni.
Jeśli lubisz meble w ludowym klimacie, możesz również postawić na solidny stół w stylu folk z litego drewna. Wokół niego postaw rzeźbione krzesła folkowe z tapicerowanym siedziskiem. Wybierz materiał w folkowe wzory lub kwiaty czy kolorowe pasy. Świetnym elementem aranżacji może być również folkowy stolik kawowy lub fotel w ludowe wzory.
Meble folk – jak zrobić je samodzielnie?
Folkowe meble są oryginalne i mają niepowtarzalny charakter. Jeśli trudno Ci znaleźć w sklepach lub na portalach aukcyjnych meble, które będą odpowiadały Twoim oczekiwaniom, możesz samodzielnie przerobić te, które już masz. Najprostszym sposobem jest zakup naklejek na meble folk. Takie naklejki folkowe na meble możesz przykleić samodzielnie np. na fronty szafek, dzięki czemu stare, zniszczone meble zamienisz w stylowe perełki! Duże folkowe naklejki na meble świetnie sprawdzą się również jako pokrycie zniszczonego blatu stołu.
Meble folk to nie tylko te z kolorowymi, ludowymi wzorami, ale również te wydawałoby się zwyczajne, masywne drewniane meble, które dobrze znamy z domów naszych babć. Być może w piwnicy domu – Twojego lub Twojej rodziny, leży nieużywana, zapomniana szafa, toaletka lub kredens, które wystarczy odnowić, by zyskały dawny blask?
Meble z litego drewna wystarczy zwykle wyszlifować i pomalować nową warstwą lakieru lub impregnatu do drewna. Odnalezione po latach i odnowione w taki sposób szafy, komody czy stoły DIY wyglądają doskonale i cieszyły dużo bardziej niż te produkowane taśmowo.
Dowiedz się więcej: Renowacja mebli drewnianych krok po kroku
Lampa folk – co wyróżnia lampy w stylu folk?
Jeśli masz już swoje wymarzone folkowe meble, nadszedł czas na oświetlenie i dodatki! Szukasz idealnej lampy w stylu folk? Zwracaj uwagę na kilka charakterystycznych cech, które pozwolą Ci w gąszczu oświetlenia różnego typu znaleźć piękne lampy folk. Jakie to cechy?
- Klosze w folkowe wzory. Lampy w stylu folk często charakteryzują się kloszami pokrytymi ciekawymi, kolorowymi i przykuwającymi wzrok wzorami łowickimi czy kaszubskimi.
- Koronkowa faktura. Na folkowych lampach często dostrzec można delikatną fakturę koronki – czy to na materiałowych abażurach, czy sam koronkowy wzór tłoczony na szklanym kloszu.
- Drewniane lub ceramiczne elementy. Wiele folkowych lamp charakteryzuje się pięknymi, drewnianymi lub ceramicznymi, ręcznie zdobionymi elementami.
Lampy folk – w jakich wnętrzach je wykorzystać?
Lampy wiszące lub sufitowe folk mogą świetnie prezentować się niemal w każdym salonie czy sypialni. Jeśli urządzasz mieszkanie w stylu vintage, taka lampa będzie wspaniałym dopełnieniem całej aranżacji. W nowoczesnym wnętrzu folkowa lampa będzie natomiast ciekawym, przełamującym minimalistyczny styl akcentem, który wprowadzi do mieszkania ciepły i przytulny klimat.
Planujesz zakup lampy do kuchni folk? Zadbaj o to, by była wykonana z tworzywa łatwego w czyszczeniu. Tłusty, charakterystyczny dla przestrzeni kuchennych kurz, może być bardzo trudny do usunięcia np. z materiałowego abażuru.
Dekoracje folkowe – czym ozdobić wnętrza w stylu folk?
Szukasz dekoracji do swojego mieszkania w stylu folkowym? Mamy dla Ciebie kilka inspirujących pomysłów, z których warto skorzystać!
Dekoracje domu w stylu folk
Dekoracje w stylu folk to świetny sposób na wprowadzenie folkowego klimatu do zupełnie klasycznego, nowoczesnego czy skandynawskiego wnętrza. Wystarczy, że w oknach salonu skandynawskiego zawiesisz zasłony folk, a pomieszczenie stanie się zupełnie inne! Zasłony w stylu folk idealnie dopasują się do pokoju dziennego wypełnionego drewnem, bielą i szarością, czyli elementami charakterystycznymi dla mieszkań rodem ze Skandynawii.
Folkowe dekoracje to jednak nie tylko zasłony. Pięknie może prezentować się również okazały dywan w folkowe wzory lub kolorowe poduszki z haftami nawiązującymi do ludowego rękodzieła. Nawet tak niewielkie akcenty mogą sprawić, że wnętrze będzie coraz bliższe folkowym klimatom.
Dekoracje stołu w stylu folk
Piękny stół z litego drewna zasługuje na odpowiednią aranżację! Dekoracje stołu folk to coś, o czym warto pamiętać, urządzając wymarzoną jadalnię. Podstawą niech będzie przepiękny, haftowany lub koronkowy obrus czy serweta, który może zdobić Twój stół, kiedy przyjmujesz gości lub na co dzień.
Do tak klasycznej, neutralnej dekoracji dopasuj kolorowe serwetki folkowe, dzięki którym aranżacja nabierze rumieńców. Dopełnieniem całości niech będą ręcznie malowane naczynia folk, na których podasz pyszne posiłki dla swojej rodziny czy gości.
Dekoracje ścienne w stylu folk
Urządzając wnętrza, nie możesz zapominać o ścianach! To właśnie dekoracje ścienne folk sprawią, że Twoje wnętrze stanie się kompletne i dopracowane. Na jakie dekoracje się zdecydować? Świetnym pomysłem będzie powieszenie na ścianach plakatów z motywami kojarzącymi się z ludowym rękodziełem.
Wspaniale będą prezentować się również obrazy przedstawiające sielską scenerię rodem z polskiej wsi. Dobrym wyborem mogą być również tapety folkowe – pamiętaj jednak, że dużo trudniej je wymienić w momencie, gdy znudzi Ci się wzór lub będziesz chciał odmienić swoje wnętrza.
Folkowe meble oraz takie utrzymane w stylu rustykalnym czy vintage z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Takie oryginalne meble w połączeniu z dobrze dobranymi dekoracjami folkowymi pozwolą Ci stworzyć nietuzinkowe wnętrze – przytulne, domowe i ciepłe.