Kolor navy – jaki to kolor i jak wykorzystać go we wnętrzach?
Kolor navy cieszy się ogromnym powodzeniem w aranżacji wnętrz: zarówno jako kolor ścian, jak i mebli oraz dodatków. Jaki to kolor navy blue? Choć jego nazwa brzmi dość tajemniczo, to nic innego, jak znany wszystkim ciemny granat. Nazwa navy blue pochodzi od kolorów mundurów brytyjskich oficerów marynarki wojennej. Czy kolor navy blue to dobry pomysł na ścianę? Z jakimi kolorami najlepiej współgra? Do jakich pomieszczeń pasuje? Podpowiadamy!
Kolor navy – jaki to kolor?
Kolor navy blue to po polsku po prostu ciemny granatowy. Meble, ściany, akcesoria i dodatki w tym kolorze są bardzo modne. Wprowadzają do pomieszczenia elegancję i nastrojowy klimat.
Kolor navy sprawdzi się doskonale przede wszystkim w pomieszczeniach urządzonych w stylu marynistycznym, ale będzie się prezentować świetnie również w domach i mieszkaniach w stylu wiejskim, jak również nowoczesnym.
Można wyróżnić kilka odcieni koloru navy. To:
- kolor french navy;
- kolor royal navy;
- kolor dark navy;
- kolor midnight navy;
- kolor deep navy.
Każdy z nich to inny odcień navy: jaśniejszy lub ciemniejszy.
Kolor navy – z czym łączyć go w aranżacji wnętrz?
Navy to kolor, który świetnie prezentuje się w zestawieniu z jasnymi i spokojnymi barwami. Dzięki takiemu połączeniu pomieszczenie zyska klasyczny, elegancki styl. Z jakimi kolorami łączyć navy blue? Najlepsi towarzysze to:
- biały;
- waniliowy;
- beżowy;
- kość słoniowa.
Jasne, stonowane barwy będą świetną bazą dla koloru navy blue, a jednocześnie wprowadzą nieco spokoju do pomieszczenia. Głęboki, intensywny kolor navy może bowiem zdominować przestrzeń, jednocześnie zabierając optycznie sporo miejsca. Zestawienie go z jasnymi, spokojnymi i neutralnymi barwami doda pomieszczeniu lekkości i głębi.
Kolor navy blue doskonale łączy się również z ciemniejszymi i odważniejszymi barwami. W czołówce udanych połączeń znajduje się:
- czerwony;
- pomarańczowy;
- koralowy;
- butelkowa zieleń.
Navy blue w połączeniu z wyrazistymi barwami będzie tworzył energetyzującą mieszankę. Takie zestawienia sprawdzą się jednak najlepiej w przestronnych pomieszczeniach.
Kolor navy na ścianie – czy to dobry pomysł?
Zastanawiasz się nad wprowadzeniem koloru navy blue do pomieszczenia i nie wiesz, czy będzie dobrze wyglądał na ścianach? Ze względu na to, że jest on bardzo intensywny, ciemny i głęboki, lepiej nie maluj nim wszystkich ścian.
Dla wprowadzenia niepowtarzalnego klimatu i atmosfery wystarczy położenie go na jednej ze ścian, maksymalnie na dwóch. Pozostałe pomaluj jaśniejszymi farbami: w odcieniach nude albo żywszych, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
Zobacz też: Modne kolory ścian 2021 roku – jakie kolory wnętrz zdominują trendy?
Narożnik Terwince granatowy lewostronny
3989 złNarożnik modułowy Terrafino U-kształtny z oparciem po lewej stronie granatowy w tkaninie hydrofobowej
4699 złNarożnik z funkcją spania Stevil L-kształtny z pojemnikiem granatowy welur łatwoczyszczący lewostronny
3169 złNarożnik z funkcją spania Millefolium L-kształtny z pojemnikiem granatowy velvet hydrofobowy lewostronny
3059 złKolor navy blue – w jakich wnętrzach się sprawdzi?
Kolor navy blue to uniwersalna barwa, która sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jeśli lubisz ten kolor, a wnętrza w Twoim domu są na tyle przestronne, że ciemny kolor ich nie zdominuje, śmiało możesz wprowadzić akcenty w tej barwie w każdym pomieszczeniu. Taka konsekwencja pozwoli na stworzenie spójnej całości, a wówczas cały dom czy mieszkanie nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Kolor navy w salonie
Wybierając kolor navy blue, pamiętaj o tym, że wygląda świetnie zarówno na ścianach, jak i na meblach. Fotele, a także sofy i kanapy czy narożniki w salonie w tym kolorze, na tle jasnych i stonowanych lub wręcz przeciwnie – żywych – ścian i dodatków będą prezentować się nowocześnie, elegancko i luksusowo. Jeśli masz duży salon, pomyśl także o zasłonach czy roletach w tym kolorze. Będą doskonale pasować do mebli.
Kolor navy w sypialni
Sypialnie z reguły są urządzane w jasnych kolorach, a dodatki są dobierane tak, by stworzyć przytulne i ciepłe pomieszczenie. Jednak ciemne kolory, jak właśnie navy blue, także sprawdzą się doskonale w sypialni.
Ściana za łóżkiem pomalowana na ten kolor, a pozostałe w jasnych lub żywych barwach? To świetny pomysł dla miłośników elegancji i nowoczesnych rozwiązań. Również narzuta na łóżko i dodatki, takie jak dywaniki w kolorze navy blue, będą rewelacyjnym, kontrastowym uzupełnieniem dla jasnej aranżacji.
Kolor navy w łazience
Kolor navy cudownie prezentuje się także w łazience. Ciemnogranatowe ściany lub meble przełamane złotymi lub czerwonymi dodatkami to synonim luksusu i nowoczesności. W takiej aranżacji ogromną rolę odgrywa oświetlenie. Złote oprawy i ciepła barwa światła to gustowne i praktyczne połączenie do łazienki w odcieniu navy blue.
Kolor navy w kuchni
Także kuchnia może prezentować się wspaniale, jeśli wprowadzisz do niej elementy w tym odcieniu. Biało-granatowa kuchnia to klasyczne i bezpieczne rozwiązanie, doskonale pasujące do wnętrz aranżowanych w klasycznym, marynistycznym lub wiejskim stylu.
Jeśli kuchnia jest spora, śmiało możesz wybrać meble kuchenne, takie jak stół czy blaty w tym kolorze. W mniejszych pomieszczeniach postaw lepiej na ciemnogranatowe akcenty: wzór na płytkach, zasłonki czy dekoracje.
Dowiedz się więcej: Granatowa kuchnia – jak ją urządzić? 5 pomysłów na aranżację granatowej kuchni
Słysząc po raz pierwszy o tym odcieniu, wiele osób zadaje sobie pytanie: co to za kolor – navy?. Już wiesz, że to nic innego, jak kolor ciemnogranatowy. Istnieje kilka odcieni tego koloru – jaśniejszych i ciemniejszych. Świetnym pomysłem będzie łączenie ich ze sobą!