Jak wybrać fotel? Jaki fotel wypoczynkowy najlepiej się sprawdzi?
Jak wybrać fotel? Możliwości jest sporo, co wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Dlatego przed zakupem warto ustalić kilka kryteriów i konsekwentnie się nimi kierować. Podpowiadamy, jak wybrać fotel wypoczynkowy do salonu. Sprawdź, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę, by dokonać właściwego wyboru.
Fotel kubełkowy Gulamiss velvet musztardowy
499 złFotel Ralkels musztardowy
769 złFotel wypoczynkowy z podnóżkiem uszak Vence żółty w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki buk
1589 złFotel wypoczynkowy z podnóżkiem uszak Vence żółty w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki czarne
1589 złJak wybrać fotel? Na co zwrócić uwagę?
Wybierając fotele, wiele osób priorytetowo traktuje to, by były dopasowane stylistycznie do charakteru wnętrza. To istotne kryterium, jednak poza nim trzeba wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii. Czym się kierować przy wyborze fotela? Zwróć uwagę przede wszystkim na:
- styl – dopasowanie fotela do pozostałych elementów aranżacji wnętrza to bardzo ważna kwestia decydująca o efekcie. Wszystkie elementy powinny tworzyć spójną, harmonijną całość (chyba, że urządzasz wnętrze w stylu eklektycznym). Jeśli więc salon jest urządzony nowocześnie, wybierz fotel o prostej konstrukcji, który wyglądem będzie pasował do pozostałych mebli;
- wymiary – to równie istotna sprawa. Jeśli masz mały salon, nie musisz co prawda rezygnować z fotela, jednak aby niepotrzebnie nie zagracić przestrzeni, lepiej nie decyduj się na duży, masywny mebel;
- kolor – w tym przypadku sprawdzi się uniwersalna zasada dobierania jasnych barw do niewielkich pomieszczeń, a także ciemniejszych do tych bardziej przestronnych. Kolor fotela powinien być również dopasowany do stylu (jego i pozostałych mebli w salonie). Jeśli salon jest zaaranżowany w stylu boho, ale przy tym jest niewielki, wybierz kolorowe obicie, ale w jasnych, żywych kolorach;
- materiał obicia – w tej kwestii wybór jest naprawdę spory. Bawełna lub gruba, bawełniana przędza, żakard, welur, nubuk, skóra… Pamiętaj jednak, że równie ważne, jak walory estetyczne, jest praktyczne zastosowanie materiału na obicie. Jeśli fotel będzie użytkowany intensywnie, w domu są małe dzieci, psy lub koty, to skórzany fotel nie będzie zbyt długo wyglądał estetycznie. Podobnie rzecz ma się, jeśli chodzi o nubuk – materiał równie elegancki, co mało odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając materiał na obicie, weź również pod uwagę także kwestię łatwości utrzymania go w czystości;
- przeznaczenie – fotel będzie wykorzystywany sporadycznie czy na co dzień? Będziesz siadać na nim raczej na kilkanaście minut niż na kilka godzin? Zdarza Ci się, że drzemiesz w fotelu? Te wszystkie kwestie mają dość istotne znaczenie pod kątem wyboru odpowiedniego modelu. Im więcej czasu spędzasz w fotelu, tym większe znaczenie ma jego kształt. Niskie oparcie bez zagłówka i równie niskie oparcia boczne, a także dość płytkie siedzisko – to sprawia, że fotel, choć bez wątpienia będzie się prezentować nowocześnie i elegancko, to jednak nie będzie wygodny na dłuższą metę. Aby zrelaksować spięte mięśnie i zapewnić sobie komfortowy wypoczynek, lepiej postawić na model z wysokim oparciem i zagłówkiem, a także z wygodnymi, elastycznymi oparciami bocznymi i głębokim siedziskiem;
- wypełnienie – od tego w bardzo dużej mierze zależy nie tylko wygoda, ale również żywotność fotela. Najlepiej sprawdza się pianka poliuretanowa oraz sprężyny. Fotele z takim wypełnieniem są bardziej elastyczne i wytrzymałe na nacisk;
- przeznaczenie – fotel ma służyć przede wszystkim do czytania książek lub oglądania telewizji czy popołudniowego i weekendowego relaksu? Od tego zależy nie tylko kształt i materiał obicia (musi być przyjemny w dotyku i przyjazny skórze), ale także ewentualne dodatki do niego. Do fotela, który ma służyć przede wszystkim relaksowi, warto dopasować podnóżek lub wybrać model z wbudowanym podnóżkiem.
Jak wybrać fotel wypoczynkowy? Sprawdź polecane modele
Klasyczny, uszak, bujany czy z podnóżkiem? Jaki model fotela wypoczynkowego sprawdzi się najlepiej?
- fotel tradycyjny – to prosta, klasyczna forma, bez dodatkowych udogodnień. Fotel tradycyjny sprawdzi się bardziej jako element dekoracyjny w salonie niż mebel służący głębokiemu relaksowi. To prosta i dość uniwersalna konstrukcja, która jednak przy dłuższym (kilkugodzinnym) użytkowaniu może być średnio wygodna. Tradycyjny fotel sprawdzi się więc najlepiej wówczas, gdy będzie użytkowany krótkotrwale;
- fotel uszak – modele tego typu cieszą się ogromną popularnością ze względu na wygodę. Fotel uszak ma taki kształt, w który dosłownie można się zapaść, a mebel zdaje się obejmować nas z każdej strony. Dzięki charakterystycznym „uszom” na górze oparcia doskonale odpoczywa kręgosłup. Uszaki są jednymi z najwygodniejszych modeli foteli wypoczynkowych, doskonałymi na długi wypoczynek;
- fotel bujany – taki model kojarzy się przede wszystkim z domem dziadków. Klasyczne, wiklinowe fotele bujane może nie były najwygodniejsze (bo były dość twarde), jednak korzystanie z nich przynosiło niesamowitą frajdę! Nowoczesne modele foteli bujanych są wygodniejsze, bo dziś materiałów jest o wiele więcej do wyboru. Taki model zapewnia doskonały, głęboki relaks – czytanie książki, słuchanie muzyki, popijanie herbaty czy kołysanie na kolanach dziecka w fotelu bujanym jest o wiele przyjemniejsze niż w innych warunkach!
- fotel z podnóżkiem – pozycja, w której nogi są uniesione, a najlepiej, gdy znajdują się nawet ponad poziomem ciała, jest najzdrowsza dla kręgosłupa i układu krążenia. Zapewnia również ulgę zmęczonym nogom. Fotel z podnóżkiem sprawdzi się więc rewelacyjnie dla osób pracujących fizycznie lub uprawiających sport.
Jak wybrać wygodny fotel?
To wszystko nie jest jeszcze końcem kryteriów, jakie warto, a nawet trzeba brać pod uwagę przy wyborze fotela wypoczynkowego. Czas na kwestie praktyczne, czyli głębokość i szerokość siedziska, rodzaj wypełnienia, a także wysokość oparcia. Czym powinien charakteryzować się naprawdę wygodny fotel?
Niezależnie od tego, czy pod uwagę bierzemy fotele masujące, tradycyjne czy uszaki, podstawowym kryterium powinna być wysokość oparcia. Jeśli fotel ma zapewniać głęboki relaks i odpoczynek dla kręgosłupa i mięśni, oparcie powinno być na tyle szerokie i wysokie, byś mógł się na nim swobodnie oprzeć i zmieniać pozycje. Optymalna wysokość oparcia to ok. 70 cm. Jeśli fotel będzie niższy, nie będziesz mieć gdzie oprzeć głowy.
Jak wybrać głębokość fotela? To również istotne kryterium dla wygody. Zwróć uwagę na to, by nie było to mniej niż 40 cm, ale też raczej nie więcej niż 60 cm. To wymiary w sam raz dla dorosłego człowieka, pozwalające na to, by przy plecach opartych na oparciu nogi swobodnie dotykały podłoża, najlepiej pod kątem prostym.
Nieco większe wymiary będą mieć fotele rozkładane. Z reguły w parze z odchylanym oparciem idzie również wysuwany podnóżek.
Jak wybrać fotel do salonu?
Wybór fotela do salonu powinien być podyktowany także dopasowaniem pod względem stylu. Do pomieszczeń w stylu glamour, eklektycznym, a nawet nowoczesnym pasować będzie oryginalny fotel muszelka. To uroczy, niebanalny akcent, który będzie przepiękną ozdobą, a przy tym praktycznym meblem.
Prosty fotel skandynawski sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach nowoczesnych, urządzonych w dość surowym stylu. Klasyczny skandynawski fotel to ten o prostej konstrukcji, koniecznie na drewnianych nogach i z jasnym obiciem.
Urządzasz salon w stylu eklektycznym lub stylizujesz go na wnętrze rodem z PRL? W takim przypadku nic nie sprawdzi się lepiej niż fotel PRL!
Zobacz więcej: Fotele z PRL-u: jak rozpoznać kultowe meble?
Jak wybrać dobry fotel na lata?
Choć oczywiście bardzo ważne jest to, by fotel był po prostu ładny, podobał Ci się i pasował do wnętrza, musisz jednak pamiętać o pozostałych kryteriach. To wytrzymałość, uniwersalny kształt i kolor, a także łatwość utrzymania go w czystości. Dzięki temu fotel posłuży przez wiele lat, ciesząc wygodą i estetycznym wyglądem.
Marzy Ci się wnętrze eklektyczne lub w stylu PRL? Nic nie sprawdzi się lepiej niż meble z tamtej epoki! Renowacja fotela sprzed ponad 3 dekad może okazać się strzałem w dziesiątkę!
Jak wybrać fotel, który będzie cieszył wyglądem i praktycznym zastosowaniem przez wiele lat? Kieruj się nie tylko jego stylem, ale również kształtem, materiałem obicia, wymiarami i dodatkowymi funkcjami, jak możliwość rozłożenia go lub dostawienia podnóżka.