Instalacja wodna i kanalizacyjna w mieszkaniu
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Lazienkaplus.pl.
To jedne z podstawowych instalacji w każdym domu, bez ich prawidłowego i sprawnego funkcjonowania nie da się na co dzień wygodnie korzystać z kuchni i łazienki. Jak wygląda instalacja wodno-kanalizacyjna w mieszkaniu? Gdzie planować odprowadzenia? O czym pamiętać na etapie remontu? Podpowiadamy.
Instalacja wodna w każdym budynku mieszkalnym obejmuje tak naprawdę trzy różne elementy. To rozprowadzenia osobno do ciepłej i zimnej wody oraz centralne ogrzewanie. To ostatnie rządzi się nieco innymi prawami i musi być wykonane w całości na etapie prac budowlanych przez specjalistów.
Co do doprowadzenia ciepłej i zimnej wody, to obowiązują tu pewne zasady, jednak na etapie aranżacji pomieszczeń mamy pewien margines modyfikacji. Aby jak najlepiej dopasować układ instalacji do swoich potrzeb, wszelkie zmiany należy zaplanować i wdrożyć na wczesnym etapie prac budowlanych.
W miejscach, gdzie została doprowadzona woda, trzeba też zamontować odprowadzenie zużytej wody i ścieków. Choć podejścia kanalizacyjne idą w parze z doprowadzeniami wodnymi, to mają nieco inne wymagania na etapie montażu.
Instalacja wodno-kanalizacyjna – warto znać jej rozmieszczenie
Wiedząc, jak przebiegają rury, przyłącza i ujścia sieci wodno-kanalizacyjnej, łatwo możemy rozplanować układ wyposażenia. Daje to też spore możliwości w zakresie zmian, szczególnie gdy dotyczy gotowych już budynków.
Odbierając nowe mieszkanie, warto od inwestora pozyskać rozkład instalacji z informacją, które elementy można modyfikować. Jeśli mamy możliwość zajrzenia do pomieszczeń jeszcze na etapie prac budowlanych i montażu instalacji, warto robić zdjęcia rozmieszczenia. Jak pokazuje praktyka, to sprytny i bardzo pomocny sposób, by potem ułatwić sobie wszelkie prace związane z naprawą lub modyfikacją instalacji.
Podczas generalnego remontu zazwyczaj możemy nie tylko zrewidować układ instalacji, ale przede wszystkim ułożyć ją na nowo, według swoich wymagań i potrzeb. Trzeba jednak trzymać się określonych reguł, dlatego na etapie planowania rozmieszczenia instalacji dobrze jest współpracować z hydraulikiem, który zna wszystkie zasady prawidłowego montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Na stronach projektantów wnętrz i producentów wyposażenia znajdziemy też mnóstwo przydatnych informacji, gdzie eksperci podpowiadają praktyczne rozwiązania pod kątem montażu i rozmieszczenia najważniejszych elementów wyposażenia łazienki, a specjaliści przekazują kluczowe techniczne informacje na temat instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Instalacja wodna w mieszkaniu – podstawowy układ
Do każdego pomieszczenia, w którym wykorzystywana jest woda i powinny być odprowadzane ścieki, muszą dochodzić podstawowe przyłącza wody i ujścia kanalizacji. Kuchnia, łazienka, toaleta, garaż, pomieszczenia gospodarcze – to tam przede wszystkim muszą być przyłącza. Najważniejszy jest układ instalacji w łazience i w kuchni. Potrzebujemy osobne doprowadzenia do strefy umywalek, kabiny prysznicowej, wanny, wc i bidetu, a w kuchni – do zlewu i zmywarki. Kluczowe jest dobre zaplanowanie pionów wodno-kanalizacyjnych.
Już na etapie prac budowlanych warto przemyśleć układ ujść instalacji. Gdzie planujemy postawić kabinę, a gdzie umywalkę? Czy obok miski WC stanie bidet i czy koło wanny wolnostojącej postawimy na posadzce baterię, czy zamontujemy ją na ścianie? Zastanówmy się też, jaki rodzaj umywalek i baterii planujemy zainstalować w łazience. Ma to bowiem przełożenie na wysokość i lokalizację zaworów wodnych i odpływów w strefie umywalkowej.
Przyłącza wodne – jak wybrać najlepszą lokalizację?
Szczegółowe zaplanowanie wyposażenia kuchni i łazienki znacznie ułatwi rozmieszczenie przyłączy wodnych. Wiedząc, gdzie w kuchni stanie zlew, a gdzie w łazience planujemy wstawić kabinę lub wannę, możemy z dużą dokładnością wskazać specjalistom układ instalacji wodnej. Bo trzeba wiedzieć, że im bliżej głównych doprowadzeń, tym mniejsza szansa na potencjalne usterki i kłopoty z przepływem.
Każda instalacja ma pewien margines, w którym niewielkie modyfikacje nie wpływają na sprawne funkcjonowanie. Trzeba jednak wiedzieć, że w gotowej instalacji nie każda zmiana jest możliwa lub wymaga kucia posadzki i ścian i ponownego doprowadzenia ujść. Dlatego o układzie sieci wodno-kanalizacyjnej warto pomyśleć już na samy początku prac remontowych. Warto zastanowić się, gdzie rozplanujemy meble łazienkowe.
Umywalki, miska WC, wanna i kabina – o czym pamiętać planując przyłącza wodne?
Spróbujmy oszacować, gdzie i na jakiej wysokości zostaną zamontowane umywalki. Kluczowa jest informacja, czy planujemy jedną misę ceramiki, czy dwie. Czy będą to osobne umywalki (każda z własną baterią i odpływem) czy jeden podwójny szeroki model ze wspólnym syfonem. Zastanówmy się też, czy obok miski WC planujemy instalację bidetu, bowiem każde z tych urządzeń wymaga osobnej spłuczki i oddzielnego odprowadzenia kanalizacyjnego.
Jeśli planujemy wstawienie do łazienki wanny wolnostojącej, kluczowe są dwie kwestie: w jaki sposób planujemy zamontować baterię (ścienna, na krawędzi misy czy stojąca na posadzce) oraz jak montowany jest ewentualnie odpływ liniowy prysznicowy. Modele stojące bezpośrednio na posadzce mają zazwyczaj mniej miejsca pod misą i w niektórych przypadkach warto rozważyć wykucie otworu w posadzce.
W przypadku kabin z niskim brodzikiem lub bez niego (jedynie z odpływem liniowym), kluczowe jest przygotowanie odpowiedniego spadku podłogi, a sam syfon montowany jest w posadzce. Ujście kanalizacyjne wymaga wówczas odpowiedniego przygotowania, a trzeba wiedzieć, że nie w każdej łazience jest możliwość wpuszczenia całej bryły odpływu pod poziom podłogi przy zachowaniu odpowiednich spadków umożliwiających sprawne odprowadzanie zużytej wody.
Podejścia kanalizacyjne – co warto wiedzieć
W każdym miejscu, gdzie potrzebne jest odprowadzenie zużytej wody i nieczystości, powinno znaleźć się podejście kanalizacyjne, które łączy się z głównym pionem. Wspólne odgałęzienie instalacji może być dla umywalek, kabiny prysznicowej i wanny. Poniżej nich, osobne podejście musi mieć toaleta i ewentualny bidet.
Co ważne, podejście do strefy WC może być długości maksymalnie 1 metra, zaś te do wanny, umywalek i prysznica – o długości do 3 metrów. Zachowanie odpowiedniej długości podejść i spadku instalacji jest kluczowe dla sprawnego odpływu ścieków. By uniknąć zbyt powolnego spływania i zatykania się rur kanalizacyjnych, trzeba zadbać też o ich odpowiednią średnicę:
- dla toalety podejście kanalizacyjne powinno mieć 110 mm,
- dla kabiny prysznicowej i wanny wartość ta powinna wynosić 50 mm,
- do przyłączenia odpływu umywalki ujście powinno mieć średnicę 32-40 mm.
Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną kwestię związaną z odpływem z WC. Instalacja kanalizacyjna może mieć dwa rodzaje zakończeń: odpływ pionowy lub poziomy. Ten ostatni jest zdecydowanie bardziej popularny, ale w niektórych budynkach spotyka się odpływy pionowe. Ma to znaczenie pod kątem podłączenia ceramiki do instalacji – podczas wyboru należy sięgać po modele z odpowiednim odpływem.
Koszt instalacji wodnej w mieszkaniu
Rozpiętość inwestycji w instalację wodno-kanalizacyjną w mieszkaniu zależy od wielu czynników: jego powierzchni, liczby przyłączy, długości rur i ich układu, jakości materiałów oraz od wielkości wynagrodzenia dla ekipy specjalistów. Inny koszt będzie w przypadku nowo budowanego mieszkania, a inny, gdy remontujemy fragment już istniejącej instalacji.
Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny materiałów budowlanych, koszt instalacji wodno-kanalizacyjnej szacuje się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na miedziane rury kanalizacyjne, wówczas koszty dodatkowo wzrosną. Wynagrodzenie dla instalatorów waha się w zależności od lokalizacji inwestycji i wielkości miasta. Może stanowić istotny procent całej kwoty przeznaczonej na instalację.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Lazienkaplus.pl.