Jaki stół ogrodowy wybrać? Podpowiadamy
Jaki stół ogrodowy okaże się najlepszym wyborem? Dla każdego kryteria będą nieco inne, jednak wspólną cechą jest wygoda, stabilność i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Jak wybrać stół do ogrodu? Na jaki materiał warto się zdecydować? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać!
Jak wybrać stół do ogrodu? Na co zwrócić uwagę?
- kształt - w przypadku stołów ogrodowych wybór jest bardzo zbliżony do tego, jaki masz wśród mebli do aranżacji wnętrz. Zasady zaaranżowania ogrodu, tarasu czy balkonu również są takie same - wszystko musi do siebie pasować i estetycznie wypełniać przestrzeń. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru stołu jest więc dopasowanie jego kształtu do aranżacji, ale także liczby osób, które będą z niego najczęściej korzystać;
- rozmiar - to podobnie istotna kwestia jak w powyższym przypadku. Zanim wybierzesz stół, zastanów się dobrze, do czego będzie przede wszystkim służyć (sporadyczna kawa we dwoje lub w gronie znajomych, a może grill z przyjaciółmi?). Od tego zależy wielkość stołu;
- styl - w tym przypadku rzecz ma się tak samo, jak przy urządzaniu wnętrz. Stół musi pasować stylistycznie do pozostałych mebli ogrodowych, by tworzył z nimi spójną całość!
- materiał - wybór materiału w dużej mierze zależy od stylu stołu, ale także od tego, czy na zewnątrz będzie przez cały rok, czy tylko sezonowo, a także od tego, jak bardzo będzie narażony na działanie czynników atmosferycznych. Wilgoć i słońce nie służą drewnu, rattanowi, technorattanowi i wiklinie - trzeba więc mieć to na uwadze!
Stoły ogrodowe, które będą zimować w ogrodzie lub na tarasie, powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i słońce. Jeśli jednak przed zimą meble chowasz do ciepłego i suchego pomieszczenia, nie będzie miało to większego znaczenia, poza codzienną konserwacją w sezonie.
Sprawdź też: Jak zrobić stół ogrodowy? Stół ogrodowy z desek krok po kroku
Z jakiego materiału wybrać stół ogrodowy?
Największą popularnością cieszą się stoły z drewna, technorattanu i tworzywa sztucznego. Jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań?
Drewniane stoły ogrodowe
Drewniany stół ogrodowy to najczęściej pierwszy wybór i najwyższy punkt na liście priorytetów, jeśli chodzi o wybór materiału. Drewniane stoły są eleganckie, stylowe i ponadczasowe, a do tego pasują właściwie do każdej aranżacji. Wybierając jednak drewniane meble ogrodowe, pamiętaj o tym, by regularnie je impregnować - inaczej szybko stracą estetyczny wygląd i szybciej ulegną zniszczeniu.
Stoły ogrodowe z technorattanu
Stół ogrodowy z technorattanu to wybór równie popularny co drewniane meble. Technorattan jest elegancki i dość odporny na działanie czynników zewnętrznych. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest niezniszczalny, więc mebli z tego materiału lepiej nie wystawiać na działanie czynników atmosferycznych przez cały rok. Ponieważ meble z technorattanu to plecionka, trzeba uważać na czynniki mechaniczne, takie jak uderzenia czy upadki - to najczęstsze przyczyny uszkodzeń mebli z technorattanu.
Stoły z tworzywa sztucznego
Stół ogrodowy z tworzywa sztucznego to najtańsza i przy tym najbardziej uniwersalna opcja. Meble ogrodowe z tworzywa sztucznego są odporne na działanie słońca, mrozu, upału i wilgoci, więc nic nie stoi na przeszkodzie do tego, by przez cały rok stały pod chmurką. Wiele osób lubi je także ze względu na to, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Nie każdy jest jednak zadowolony z wyglądu takich mebli. Tworzywo sztuczne jest również dość podatne na uszkodzenia, więc nawet upuszczenie ciężkiej szklanki może spowodować pęknięcie stołu.
Jaki kształt stołu ogrodowego wybrać?
Wybór stołów ogrodowych jest równie spory, co tych do wnętrz. Najczęściej są to:
- prostokątne stoły ogrodowe
- kwadratowe stoły ogrodowe
- okrągłe stoły ogrodowe.
Kształt stołu ogrodowego powinien być dopasowany do stylu aranżacji kącika, w którym ma się znaleźć. Kształt i rozmiar stołu powinien być dobrany także z uwzględnieniem tego, ile osób i jak często będą z niego korzystać. Im więcej osób, tym lepiej sprawdzą się stoły kwadratowe i prostokątne. Zapewniają więcej powierzchni użytkowej niż stoły okrągłe.
Jak wysoki powinien być stół ogrodowy?
Wysokość stołu ogrodowego to kolejna kwestia, o której warto pamiętać przy zakupie. Również zależy ona od tego, ile osób dorosłych i dzieci będzie z niego korzystać i jakie będzie jego główne przeznaczenie. Stół obiadowy powinien mieć taką wysokość, jak stół do jadalni - czyli ok. 75 cm. Jeśli wybierasz stolik kawowy, naturalnie może i powinien być niższy. W tym przypadku wystarczy 30-50 cm.
Sprawdź też: Wysokość stołu – jak dobrać wysokość stołu do kuchni i jadalni?
Jaki stół wybrać do altany ogrodowej?
Jaki stół będzie najlepiej pasował do altany ogrodowej? Wybór to kwestia gustu i możliwości aranżacyjnych: kształtu i wymiarów altanki. To, z jakiego materiału powinien być stół do altany, zależy przede wszystkim od tego, czy jest ona otwarta, półotwarta czy zamknięta.
W tych dwóch pierwszych przypadkach trzeba wziąć pod uwagę ekspozycję na czynniki atmosferyczne, dlatego lepiej wybrać stół z materiału odpornego na promienie słoneczne i wilgoć. W zamkniętej altanie, w której jest sucho, możesz nawet pokusić się o stół przeznaczony do wnętrz.
To może Ci się przydać: Jakie meble wybrać do altany ogrodowej? Przegląd nowoczesnych mebli do altanek
To, jaki stół do ogrodu wybrać, w największej mierze jest kwestią gustu, a także możliwości aranżacyjnych. Największym zagrożeniem jest wilgoć i ostre promienie słoneczne. Dlatego wybierając stół do ogrodu, miej na uwadze przede wszystkim jego usytuowanie. Im bardziej wyeksponowany na działanie natury, tym bardziej odporny na wilgoć i słońce materiał wybierz. W zamkniętej altanie możesz bez obaw postawić za to klasyczny stół jadalniany czy kawowy, przeznaczony do użytku w pomieszczeniach.