Smart garden, czyli nowoczesna automatyka ogrodowa. Nie uwierzysz, co potrafi!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Finder.
Ogród i taras. To tutaj wiosną i latem spędzasz mnóstwo czasu, beztrosko leniuchując. Ta zewnętrzna przestrzeń staje się wygodną strefą wypoczynkową, w której codzienna laba wznosi się na nowy, wyższy poziom – błogiego relaksu. Dlaczego więc traktować to miejsce po macoszemu, pomijając w planach rozwiązania smart home? W końcu nic tak nie podnosi komfortu domowników, jak automatyka budynkowa. Twój ogród zasługuje na więcej! Sprawdź, co może zrobić dla Ciebie YESLY.
Zacienienie tarasu
Twój taras jest mocno nasłoneczniony? W takim razie potrzebujesz odpowiedniej osłony przeciwsłonecznej! Cień zapewni Ci wytchnienie po pracy w ogrodzie, komfort podczas czytania książki czy błogiej drzemki. Doskonałym pomysłem jest zacienienie tarasu żaglami słonecznymi lub markizą. Najlepiej sprawdzą się modele rozsuwane elektrycznie, które nie wymagają wysiłku przy ich otwieraniu. Wystarczy uruchomić mechanizm za pomocą prostego wciśnięcia przycisku i gotowe.
Możesz też pójść o krok dalej i nawet nie wstawać z leżaka, by osłonić taras przed promieniami słońca. To możliwe dzięki rozwiązaniom smart garden! Wystarczy wybrać w aplikacji YESLY odpowiednią opcję, ta uruchomi aktuator i silnik elektrycznej markizy uruchomi się sam.
Należy podkreślić, że montaż urządzenia nie wymaga przeróbek czy prowadzenia dodatkowego okablowania. Wszystko jest więc proste i estetyczne. Wystarczy w puszkę instalacyjną przycisków uruchamiających silnik rolety wstawić aktuator YESLY TYP 13.S2, łącząc go z istniejącą instalacją. Rozwiązanie proste, a jednocześnie bardzo skuteczne.
Warto też pamiętać, że zacienienie tarasu lub zaciągnięcie rolet czy żaluzji podczas nieobecności w domu może przynieść realne oszczędności. Obniżając w taki prosty sposób temperaturę wewnątrz domu, możesz znacznie zmniejszyć rachunki za klimatyzację. Oszczędzanie z YESLY jest więc jeszcze łatwiejsze, zarówno w domu, jak i na tarasie!
Oświetlenie ogrodu
Jeśli spędzasz długie godziny w ogrodzie i chcesz cieszyć się jego pięknem po zmroku, rozszerz swój inteligentny dom o oświetlenie działki. Wyobraź sobie grę świateł, które wydobywają z mroku ozdobne trawy, kwitnące drzewa i krzewy. Dzięki scenom świetlnym możesz stworzyć niepowtarzalny klimat, podświetlając elementy małej architektury, takie jak na przykład altany. Z kolei podświetlenie alejek za pomocą pasków lub punktów LED okaże się bardzo praktyczne na co dzień i ułatwi poruszanie się po posesji.
Rozwiązaniem dla osób, które właśnie w taki sposób chcą uatrakcyjnić swój ogród, jest ściemniacz pasków LED: TYP 15.21.9. To proste urządzenie wprowadzone do instalacji elektrycznej pozwala na tworzenie scen świetlnych, które użytkownik szybko może zaprogramować w aplikacji do obsługi smart home YESLY.
Obsługa oraz programowanie są intuicyjne i nie wymagają eksperckiej wiedzy. Oczywiście firma Finder, która jest producentem, udziela wszelkiego wsparcia, przeprowadzając szkolenia dla integratorów tego systemu, tym samym łatwo znaleźć fachowca, który pomoże dobrać komponenty i dostosować je do Twoich potrzeb.
Nawadnianie też może być smart
Komfort prowadzenia ogrodu zyskuje zupełnie nowy wymiar, gdy można nawadniać rośliny za pomocą zdalnych urządzeń. Posiadanie własnej studni lub ujęcia wody ogrodowej z wodociągów daje możliwość odpowiedniego podlewania ogrodu tak, aby zawsze cieszyć się jego witalną energią – Twoje rośliny będą Ci bardzo wdzięczne za każdą dostarczoną kroplę wody!
Nie każdy znajduje jednak przyjemność w przemieszczaniu się z wężem po alejkach. Jeśli chcesz, by ogród właściwie podlewał się sam, postaw na rozprowadzenie wody za pomocą linii kroplującej i zraszaczy. Mając już tak przygotowaną instalację, warto sięgnąć po dwa alternatywne rozwiązania.
Pierwszym z nich będzie aktuator YESLY TYP13.22, którym poprzez aplikację możesz zdalnie uruchamiać różne urządzenia, takie jak pompy lub elektrozawory, w zależności od tego, do czego aktuator ma służyć. Zastosowanie aktuatora pozwala na zdalną kontrolę procesu podlewania. Tym samym możesz mieć pewność, że Twoje rośliny zawsze otrzymują odpowiednią dawkę wody, również wtedy, gdy nie ma Cię w domu. Zyskujesz też pełną kontrolę nad ilością zużytej wody – kiedy pada deszcz, możesz wyłączyć zraszacze, nawet jeśli jesteś daleko.
Drugim ze sposobów automatycznego nawadniania ogrodu może być zastosowanie zegara astronomicznego – nie jest to klasyczne podejście smart, jednak od lat stosowane przez firmy zajmujące się automatyką budynkową sprawdzi się w 100%! Cyfrowy zegar astronomiczny TYP 12.A2 pozwala na ustawienie zdalnego czasu pracy pompy lub zaworu oraz uzależnienie go od wschodów i zachodów słońca, co przy podlewaniu ma kardynalne znaczenie. Pod ten zegar podpiąć można zarówno pompę, jak i oświetlenie (lub inne urządzenia) posesji, tym samym nie dublując dodatkowych elementów w domowej sieci elektrycznej.
Plusem tego rozwiązania jest powtarzalność funkcji, co zwalnia Cię z obowiązku pamiętania o włączeniu nawodnienia. Wszystko dzieje się cyklicznie i nie wymaga ingerencji. Trzeba tylko pamiętać, że nie jest to rozwiązanie pozwalające na sterowanie zdalne przez internet. Tym samym nie zatrzymasz podlewania w deszczowy dzień, będąc poza miejscem zamieszkania.
Warto nadmienić, że proponowane przez firmę Finder zegary sterujące i astronomiczne doskonale sprawdzą się również w oświetleniu budynku z zewnątrz czy ogrodowych alejek.
Czym uzupełnić system?
Automatykę budynkową zastosowaną w ogrodzie warto uzupełnić o kilka drobnych elementów. Najlepszym przykładem mogą być czujniki ruchu. Wyposażona w takie urządzenie wiata na grilla ułatwi funkcjonowanie. Wyobraź sobie, że po zmroku zmierzasz w kierunku paleniska z tacą zastawioną jedzeniem i naczyniami – posiadając czujnik ruchu (np. TYP 18.11), nie będziesz martwić się o włączenie światła, bo ta czynność wykona się automatycznie.
Czujniki ruchu nie tylko ułatwiają wiele codziennych czynności, ale także pomagają w odstraszaniu intruzów, którzy pod Twoją nieobecność mogą próbować myszkować po ogrodzie. Automatycznie wykryty ruch uruchomi światło, które może przepłoszyć natręta.
Smart garden? To łatwiejsze niż myślisz
Zdalne sterowanie systemem YESLY, dzięki bramce WiFi Geteway2 może objąć więcej niż jedną lokalizację. To bardzo praktyczne, zwłaszcza latem, w momencie, gdy przebywasz częściej poza miejscem zamieszkania, w ciągłym ruchu pomiędzy działką letniskową i domem.
Aplikacja YESLY pozwala na zarządzanie zdalne większą liczbą domów, co sprawdzi się np. w przypadku właścicieli posesji do wynajęcia. Zyskają oni kontrolę nad działaniem urządzeń podłączonych do gniazd elektrycznych oraz będą mogli uruchomić zdalnie podlewanie, światła na tarasie itp. bez konieczności odwiedzania letniej posiadłości.
Radość ze spędzonego czasu na dworze będzie tym większa, im mniej uciążliwych czynności będzie zaprzątać Twoją głowę. Podlewanie, zacienienie, oświetlenie… po prostu zrzuć to na system, który wykona pracę za Ciebie! W tym czasie będziesz mógł oddać się innym obowiązkom – bo przecież książka sama się nie przeczyta.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Finder.