Biuro w salonie – 7 pomysłów na miejsce do pracy w salonie
Biuro w salonie – dobra idea czy zupełnie nietrafiona koncepcja? Metraż mieszkania często wymusza na właścicielach pewne kompromisy. I nie ma innego wyjścia, jak wydzielić biuro w salonie. Co zrobić, by pogodzić przestrzeń dziennego wypoczynku z home office? Czy taki mariaż ma szansę się udać? Oczywiście! Wystarczy odrobina kreatywności. Brakuje Ci weny? Nie szkodzi. Oto nasze pomysły na miejsce do pracy w salonie!
1. Biuro w salonie przy oknie
Jeśli metraż pokoju dziennego Ci na to pozwala, umieść biurko w pobliżu okna. Dzięki temu znacznie zwiększysz swój komfort podczas pracy. Promienie słońca mniej męczą wzrok niż sztuczne światło lamp lub żyrandoli. Poza tym krajobraz rozciągający się za szybą pomoże Ci wypocząć i uciec myślami od natłoku zawodowych obowiązków. Taka chwila wytchnienia bywa bezcenna, zwłaszcza po wielu godzinach spędzonych przed ekranem komputera.
A co zrobić latem, gdy upał mocno daje w kość? Jak urządzić biuro w salonie, by uchronić się przed rażącym słońcem? Nie musisz zmieniać ustawienia mebli. Wystarczy, że zainwestujesz w rolety lub żaluzje. Tego typu akcesoria mają zwykle wbudowany mechanizm regulacji, który pozwala sterować ilością światła wpadającą do danego wnętrza.
Dowiedz się więcej: Biurko pod oknem – sprawdź 7 pomysłów na aranżację biurka pod oknem
2. Jak wydzielić biuro w salonie, by pasowało do reszty wnętrza?
Domowe biuro w salonie nie powinno być zbiorem przypadkowych mebli. Musi dobrze współgrać z pozostałą częścią pokoju dziennego. Jak osiągnąć ten cel? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jaki styl panuje w danym wnętrzu. Niech on będzie dla Ciebie drogowskazem podczas zakupów. Na szczęście wyszukanie odpowiednich elementów wyposażenia nie powinno Ci sprawić większych kłopotów. Oferta sklepów jest bardzo zróżnicowana. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie – zarówno miłośnicy klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych rozwiązań.
W Twoim salonie panuje industrialny klimat? Zainwestuj w loftowe biurko z metalowymi nogami. Należysz do grona zwolenników estetyki rustykalnej? W takim razie sięgnij po model wykonany z naturalnego drewna. Oczywiście to jedynie przykłady. Moglibyśmy je mnożyć. Jeśli urządzasz kącik do pracy w pokoju dziennym, trzymaj się jednej koncepcji wystroju wnętrza. Najważniejsza jest konsekwencja.
3. Biuro w salonie? Podziel pokój dzienny na strefy
Warto oddzielić biurko w salonie od przestrzeni dziennego wypoczynku. Jak to zrobić? Istnieje kilka patentów na wyznaczenie stref w pomieszczeniu. Możesz wykorzystać w tym celu wysoki regał o otwartej konstrukcji. Mebel wypełniony książkami, roślinami lub różnymi drobnymi akcesoriami stanie się swego rodzaju ścianką, która odgrodzi gabinet od reszty wnętrza.
Szukasz innych rozwiązań? Postaw w salonie parawan. Na rynku znajdziesz modele w różnych rozmiarach i odsłonach stylistycznych. Standardowe egzemplarze mają od 120 do 210 cm szerokości. Rozstawienie lub złożenie akcesorium zajmie Ci zaledwie kilka sekund. Dzięki niemu nie tylko zapewnisz sobie większą prywatność, ale też zyskasz niebanalną dekorację pokoju dziennego.
Podział przestrzeni na strefy nie musi być jednak tak „namacalny”. Możesz wyodrębnić minibiuro w salonie za pomocą fototapety, plakatu lub innej ściennej ozdoby umieszczonej przy biurku. Nie lubisz tego typu gadżetów? Sięgnij po puszki z farbami i pomaluj pokój dzienny na różne kolory. Jakie? To już zależy od Twoich preferencji i stylu wnętrza. Za najbardziej uniwersalne połączenie uchodzi duet bieli i szarości. Pasuje do aranżacji klasycznych, nowoczesnych, skandynawskich i industrialnych.
4. Jak optycznie powiększyć biuro w małym salonie?
Twój pokój dzienny nie grzeszy metrażem? Nic straconego. Zawsze przecież możesz powiększyć mały salon z miejscem do pracy. Spokojnie, nie musisz wcale niczego wyburzać ani przeprowadzać kosztownego remontu. Wystarczy, że stworzysz odpowiednią iluzję. Wykorzystaj magię bieli. Ta uniwersalna barwa optycznie poszerzy ciasną przestrzeń.
Nie masz czasu na malowanie ścian? Powieś na ścianie przy biurku komputerowym lustro. Zwróć tylko uwagę na to, co będzie się odbijać w tafli. Wyeksponuj najciekawszy fragment aranżacji salonu, na przykład biblioteczkę z książkami, galerię obrazów albo kanapę z poduszkami. Patrząc w zwierciadło, odniesiesz wrażenie, że za szkłem znajduje się jeszcze jedno pomieszczenie.
Podoba Ci się ta perspektywa? W takim razie pójdźmy o krok dalej. Wyobraź sobie, że pracujesz w biurze z widokiem na wieżę Eiffla w Paryżu albo malownicze uliczki Barcelony. Brzmi dobrze, prawda? Błyskawiczną podróż do Francji, Hiszpanii lub innego miejsca zapewni Ci fototapeta z trójwymiarowym motywem. Przestrzenna ozdoba stworzy iluzję głębi i powiększy przestrzeń salonu o kilka metrów kwadratowych.
5. Jak urządzić biuro w małym salonie? Wybieramy meble
Jakie biurko do małego pokoju będzie pasować najlepiej? Na niewielkich przestrzeniach dobrze sprawdzają się kompaktowe meble o składanej konstrukcji. W razie potrzeby można je łatwo zdemontować i schować, a potem ponownie rozstawić i wrócić do przerwanej pracy.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również biurko narożne. Umieszczone w kącie pomieszczenia nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a jednocześnie zapewnia użytkownikowi sporo przestrzeni roboczej. Bez trudu zmieści się na nim laptop i różne komputerowe akcesoria (myszka, klawiatura, skaner, drukarka itp.).
W naprawdę ciasnych wnętrzach warto wykorzystać wielofunkcyjne biurka ścienne, które mogą służyć nie tylko jako miejsce do pracy, ale również półka na rośliny czy inne drobne akcesoria, na przykład ramki ze zdjęciami, świeczki itp.
Nie zapomnij o zakupie odpowiedniego krzesła lub fotela. Sięgnij po model o ergonomicznej konstrukcji, który zagwarantuje plecom odpowiednie podparcie na całej długości kręgosłupa. Dzięki temu łatwiej utrzymasz prawidłową pozycję ciała podczas wykonywania zawodowych obowiązków i zmniejszysz ryzyko różnych dolegliwości bólowych związanych z długą pracą przy komputerze.
6. Biuro w salonie – pamiętaj o właściwym ustawieniu mebli
W rogu? A może pod oknem? Wiesz już, gdzie ustawić tradycyjne biurko wolnostojące i jak zorganizować biuro w małym salonie? Doskonale. Pamiętaj jednak o jednej bardzo ważnej kwestii – meble nie powinny stać bezpośrednio przy kaloryferach (należy zachować przynajmniej dziesięciocentymetrowy odstęp). Dlaczego? Zbyt bliskie sąsiedztwo źródeł ciepła utrudnia właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i zakłóca pracę urządzeń elektronicznych. Efekt? Wyższe rachunki za prąd i ogrzewanie.
7. Jak ukryć przed gośćmi biuro w salonie?
Nie chcesz, by Twoje małe biuro w domu rzucało się w oczy? Możesz je z łatwością ukryć nie tylko za pomocą regału czy parawanu. W ofercie sklepów znajdziesz szafy oraz zabudowy wyposażone w składany blat roboczy i przestrzeń na różne drobne akcesoria potrzebne do pracy.
Biuro w salonie – inspiracje użytkowników
Masz już pomysł na biuro w salonie? Aranżacje wnętrz, które zebraliśmy w naszej galerii biurowych inspiracji dostarczą Ci dodatkowej porcji pomysłów. Nie zwlekaj i zobacz, jak można pogodzić miejsce do pracy z przestrzenią wypoczynkową.
Spodobały Ci się pomysły na biuro w salonie zaprezentowane w artykule? Jesteśmy pewni, że będziesz czerpać z naszych inspiracji garściami! Przedstawione koncepcje to tylko kilka z wielu patentów na urządzenie kącika do pracy w pokoju dziennym. Kto wie, może znajdziesz własny sposób na pogodzenie tych przestrzeni? Trzymamy kciuki.