Jak malować sufit bez smug? 5 patentów na idealnie gładki sufit
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Śnieżnobiały, idealnie gładki sufit to Twoje remontowe marzenie? Nie musisz zatrudniać specjalisty, by je zrealizować! Odświeżanie sufitu to prosta sprawa – wystarczy, że poznasz nasze patenty i dowiesz się, jak malować sufit bez smug. Kluczem do sukcesu jest staranne przygotowanie podłoża, dobra farba i odpowiednia technika. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj sekrety fachowców!
Dlaczego malujemy sufity na biało? Zalety białego sufitu
Czy spoglądając w górę, zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego sufit w niemal każdym domu czy mieszkaniu jest pomalowany na biało? Ta „piąta ściana” stanowi bardzo ważny element w wystroju całego pomieszczenia, a szeroka gama dostępnych rozwiązań umożliwia przecież wykończenie jej w dowolny sposób. Wciąż jednak najczęściej decydujemy się na klasyczną biel i ma to wiele zalet.
- Biały kolor optycznie powiększa i rozświetla przestrzeń, a to istotne zwłaszcza w niewielkich wnętrzach.
- Biel nadaje efekt głębi, więc sufit wydaje się być dalej, niż jest w rzeczywistości, podwyższając wnętrze.
- Biały jest uniwersalny, dlatego tak pomalowany sufit świetnie komponuje się z innymi kolorami ścian.
Malowanie sufitu bez smug – 5 wskazówek, które warto znać
Malowanie sufitu to zadanie, z którym na pewno poradzisz sobie samodzielnie. Jednak zanim wybierzesz się na zakupy i rozpoczniesz wyczekiwaną metamorfozę wnętrza, zobacz 5 wskazówek, które ułatwią Ci pracę. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak przygotować podłoże, czym powinna charakteryzować się dobrej jakości farba i poznaj sposoby na malowanie sufitu bez smug.
1. Staranne przygotowanie podłoża
Wbrew pozorom to nie samo malowanie sufitu, ale właściwe przygotowanie podłoża jest najważniejszą częścią całej metamorfozy. Jeśli powierzchnia będzie nierówna i brudna to nawet najlepsza farba nie zmieni sufitu w idealnie gładką, białą taflę. Jeśli sufit był już wcześniej pomalowany, a teraz powłoka łuszczy się i odpada, starannie oczyść powierzchnię. Tłuste ślady i plamy zmyj, używając ciepłej wody z płynem lub mydłem malarskim.
Całość trzeba też wyrównać, czyli zaszpachlować, a w niektórych przypadkach również położyć nową gładź – wszystko zależy od tego, jak wygląda Twój sufit. Jeśli jest w bardzo dobrym stanie lub aranżujesz nowe pomieszczenie, po oczyszczeniu wystarczy zagruntować powierzchnię.
2. Gruntowanie – konieczne czy nie?
Gruntowanie polega na nałożeniu na powierzchnię dodatkowej warstwy, która zwiększy przyczepność oraz wzmocni krycie właściwej farby. Można wykonać je, używając gruntu lub farby podkładowej (gruntującej). Czym różnią się te produkty i kiedy ich używać?
Grunt, w zależności od rodzaju, może mieć delikatnie mleczny kolor lub być w pełni bezbarwny. To produkt, którego nie nakłada się go na już wcześniej pomalowane podłoże. Grunt dedykowany dla nowych powierzchni o wysokiej chłonności. Kiedy zatem trzeba zagruntować sufit przed malowaniem? Musisz to zrobić, jeśli:
- na powierzchnię była nakładana szpachla lub/i gładź, ponieważ są to materiały bardzo chłonne,
- sufit pokryty jest płytami gipsowo-kartonowymi, które również cechują się bardzo dużą chłonnością,
- remontujesz mieszkanie w stanie deweloperskim, gdzie powierzchnia malowana jest po raz pierwszy.
Z kolei farba podkładowa przyda się, jeśli odświeżasz sufit, który wcześniej był już kilkukrotnie malowany. Farba gruntująca ma nieco inne właściwości niż grunt – jest biała, wyrównuje podłoże i odcina stary kolor, a więc skutecznie zakrywa poprzednie warstwy farby i tworzy tło dla nowej. Farba podkładowa sprawdzi się idealnie, kiedy np. będziesz chciał przemalować sufit z ciemniejszego koloru na biało.
3. Farba do malowania sufitu. Jaką wybrać?
Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniej farby – zanim złapiesz ze sklepowej półki pierwsze lepsze wiaderko opisane jako „farba do sufitów”, sprawdź, czym w ogóle taki produkt powinien się charakteryzować. Malowanie sufitu bez smug zaczyna się od dobrej jakości farby! Świetnie sprawdzają się farby lateksowe, które są odporne na działanie promieni UV, a co za tym idzie – tworzą powłoki odporne na żółknięcie. To bardzo istotne, zwłaszcza jeśli nie chcesz powtarzać remontu już po kilku miesiącach!
Szukając białej farby dedykowanej do malowania sufitów, zwróć uwagę na MAGNAT Non-Reflex. To farba lateksowa odporna na zmywanie i szorowanie, która nie chlapie podczas malowania i wyróżnia się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Ma świetne krycie i tworzy powłoki matowe i antyrefleksyjne – które, w przeciwieństwie do satyny, niwelują widoczność niedoskonałości i nierówności, optycznie wyrównując podłoże. Specjalna receptura farby umożliwia również wykonywanie poprawek bez powstawania smug.
Farba MAGNAT jest też bardzo wydajna, bo 10-litrowe opakowanie wystarcza nawet na 120 m² powierzchni (przy jednokrotnym malowaniu). Do tego wyróżnia się optymalnym czasem schnięcia – to około 3 godziny przy średniej temperaturze 23±2°C. Z taką farbą malowanie sufitu staje się proste!
4. Technika malowania – klucz do sukcesu
Sufit przygotowany, farba wybrana – czas zakasać rękawy i złapać za wałek! Dlaczego wałek, a nie pędzel? Malowanie sufitu bez smug przy pomocy pędzla jest praktycznie niemożliwe, ponieważ na powierzchni pozostają widoczne ślady pociągnięcia włosiem. Pędzelek przyda się do pomalowania trudno dostępnych zakamarków, np. miejsca dookoła lampy. Duży, szeroki wałek na teleskopowej rączce umożliwi równomierne rozprowadzenie produktu, a wybierając jego rodzaj i długość włosia, warto sprawdzić zalecenia producenta wybranej farby.
Gładki sufit bez smug to wypadkowa 3 sprytnych metod praktykowanych przez fachowców-malarzy. Kiedy je poznasz, okaże się, że cały proces jest łatwiejszy, niż myślałeś! Warto je zastosować, a efekt na pewno będzie spektakularny.
- Kierunek nakładania farby jest bardzo ważny. Wiedzą o tym profesjonaliści, którzy nakładają produkt w kierunku od źródła światła, czyli od okna w głąb pomieszczenia. Ta metoda sprawia, że wszelkie niedoskonałości zostają zniwelowane, co – razem z matową farbą – zapewnia idealny, gładki i pozbawiony smug efekt.
- Metoda „mokro na mokro” w dużym uproszczeniu polega na tym, by kolejne pasy farby nakładać sprawnie, zanim powierzchnia zacznie wysychać. Robienie przerw na tym etapie jest więc niewskazane! Sufit malujemy równoległymi, nachodzącymi na siebie pasami, pewnymi ruchami w jednym kierunku.
- Staranna praca z wałkiem też ma znaczenie. Przed rozpoczęciem malowania wałek warto delikatnie zwilżyć wodą i dobrze do odcisnąć, by wyrównać chłonność włosia. Podczas pracy trzeba nabierać odpowiednią ilość farby – nadmiar zawsze odciskamy na kratce czy kuwecie malarskiej.
Ważne! Przygotowując się do malowania sufitu, zwróć uwagę na temperaturę. By uniknąć smug, nie może być zbyt gorąco i sucho – ponieważ farba będzie wysychać za szybko. Z kolei nadmierna wilgotność powietrza (powyżej 80%) wydłuży czas wysychania farby. Za optymalne warunki do malowania uważa się temperaturę 18-23°C.
5. Druga warstwa – kiedy ją nakładać?
Drugą warstwę farby należy nakładać dopiero wtedy, gdy pierwsza dobrze wyschnie. Nie zrażaj się, jeśli zaraz po pierwszym malowaniu zauważysz gdzieś smugi i nie poprawiaj ich miejscowo – ten fragment na pewno odznaczy się później na suficie. Kiedy farba wyschnie, wyrównaj całość, nakładając kolejną warstwę farby – nanoś produkt na sufit w przeciwnym kierunku niż za pierwszym razem. To sekret fachowców na ukrycie wszelkich ewentualnych smug.
Sufit w sypialni wymaga już odświeżenia? A może dopiero przygotowujesz nowe mieszkanie do przeprowadzki? Bez względu na to, czy robisz remont, czy aranżujesz przestrzeń od przysłowiowego zera, sufit to ważna część każdej aranżacji! By był idealnie biały, gładki, matowy i piękny, wybierz odpowiednią farbę i wykorzystaj nasze podpowiedzi. Malowanie sufitu bez smug nigdy nie było takie proste!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.