Jak urządzić wnętrze w starym stylu? Retro ciągle w modzie!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Z sentymentem nawiązuje do wzornictwa minionych lat, kusi feerią kolorów i zachwyca grą kształtów – taki w skrócie jest styl retro! To kierunek dla tych, którym nie w smak są umiar i dekoracyjna oszczędność minimalizmu. Tu na próżno szukać wizualnego chłodu czy poprzemysłowych bodźców. Są za to: elegancki klimat, akcenty rodem z szalonych lat 60. i wysmakowane kontrasty. Zobacz, jak urządzić retro wnętrze w starym stylu!
Moda wraca – także we wnętrzach
Retro ma różne oblicza i ciężko sklasyfikować go w sztywnych ramach. To właśnie ta stylistyczna niedookreśloność odpowiada za nietuzinkowy charakter aranżacji, często mocno spersonalizowany. Pasjonaci tego nurtu mogą czerpać zarówno z eleganckiego klimatu baroku, jak i estetyki lat dwudziestych czy sześćdziesiątych XX wieku.
Taka współczesna interpretacja przeszłością często utożsamiana jest z potrzebą wyrażenia siebie, zaakcentowania własnych korzeni czy stanowi urzeczywistnienie idei życia zero waste. W stylu retro bardzo często bowiem zamiast nowych mebli i dodatków stosuje się produkty znalezione na pchlim targu lub na strychu. Po odświeżeniu zyskują drugie życie.
Małgorzata Zborowska - ekspert Homebook.pl
Styl retro to przykład tego, że moda zatacza koło – ta wnętrzarska w szczególności. W przypadku współczesnych interpretacji retro nurtu mamy do czynienia z pewną ewolucją, bo jeszcze kilkadziesiąt lat temu był to kierunek demokratyczny, opierający się na niedrogich, łatwo dostępnych rozwiązaniach, które miały być praktyczne i piękne jednocześnie. Dziś nadal jest to opcja budżetowa, bo wciąż korzystamy z tych samych mebli, odnawiamy je i w duchu eko przywracamy do obiegu, ale przy okazji zyskujemy coś jeszcze – przedmioty, które są ikonami designu, prawdziwe wnętrzarskie „perełki”.
Po tym poznasz styl retro
Pokolenia współczesnych trzydziestolatków i czterdziestolatków mogą kojarzyć retro z domów rodzinnych. Młodsi mają szansę poobcować z designem rodem z przeszłości, zaglądając do mieszkań dziadków. Takie wnętrza wyglądają tak, jakby czas się w nich zatrzymał i choć wydają się chaotyczne, to wszystko jest tam miejscu. Umiar jest w nich najważniejszym wyznacznikiem.
Retro klimat budują materiały oraz dodatki. Na podłodze często królują rozmaite gatunki drewna ułożone w charakterystyczną jodełkę. Wskazane są też motywy marmuru, a do łask ponownie wraca lastryko, czyli sztuczny kamień powstały z mieszanki cementu, grysu oraz pigmentów.
Miejsce nijakich mebli zajmują designerskie konstrukcje, które wprowadzają do wnętrza nutkę ekstrawagancji. Wyróżnić je powinny zaokrąglenia, pękatości i fantazyjne linie. Dzięki temu spotęgujesz przytulny charakter wystroju.
Połączenie starego z nowym
Żeby wprowadzić styl retro do własnego mieszkania, nie musisz odwzorowywać aranżacji sprzed dekad. Taka interpretacja mogłaby „trącić myszką”. Znacznie lepiej pójść drogą łączenia starego z nowym, wprowadzając do nowoczesnych stylizacji kilka staroci albo odwrotnie – mieszkanie sprzed lat odświeżyć przy pomocy współczesnych elementów.
Obecna interpretacja nurtu retro bardzo mocno wiąże się z ekologią. Jej sztandarowym hasłem jest „nie wyrzucaj – odświeżaj”. To oznacza nieco więcej wysiłku niż zakup nowych (ale i masowo produkowanych) rozwiązań, jednak przekłada się na efekt: wnętrze „z duszą”, niesztampowe i oryginalne. Wystarczy dobrze poszukać na pchlim targu, strychu u dziadka czy w sklepie z antykami, by spod warstw kurzu wydobyć przedmioty, które po lekkim liftingu staną się ozdobą wystroju.
Jakich mebli i dekoracji szukać? Do kultowych kształtów w latach 50. i 60. należały te o miękkich i organicznych liniach, które naśladowały faunę i florę. Popularne były stoliki-nerki i sofy w stylu Chesterfield, tzw. jamniki, czyli długie komody na niskich nogach, kubełkowe fotele, wielobarwne szkło użytkowe, meblościanki, stoliki kawowe z trójkątnym blatem czy krzesła vintage z giętymi podłokietnikami.
Pożądane są rozwiązania wykonane z drewna, tworzywa sztucznego, skóry, mosiądzu oraz szkła, a w zakresie wzorów królują pepitka, motywy roślinne, etniczne oraz geometryczne. Ostatnie możesz zastosować w formie tapety lub płytek.
Kolory stylu retro
W stylistyce retro nie możesz obawiać się kolorów. Bardzo często to właśnie nasycone barwy przejmują pierwsze skrzypce i przesądzają o charakterze wystroju. Do takiej palety należą w szczególności ciepłe tonacje, czyli wszelkie odcienie żółci, czerwieni i pomarańczowego.
To m.in. Kuszący Rubin, Ognisty Karneol czy Miodowy Amber od MAGNAT Ceramic, które warto przełamać szarością, bielą oraz pastelami. Ich zastosowanie zbuduje we wnętrzu atmosferę przytulności i będzie świetnie komponowało się z drewnianym wykończeniem oraz dodatkami.
Gremium mocnych i wyrazistych kolorów charakterystycznych dla retro kierunku zasilają także butelkowa zieleń, fiolet, turkus, fuksja czy Czekoladowy Krzemień od MAGNAT Ceramic. Najlepiej stosować je w postaci pojedynczych dekoracji lub jako patent na urozmaicenie ścian, przez co nie przytłoczysz aranżacji.
Podobny rezultat będzie zasługą wprowadzenia biało-czarnego kontrastu, czyli jednego ze znaków rozpoznawczych retro nurtu. To tonalna klasyka, która wprowadza do wnętrz dynamizm i ciekawie przełamuje całość.
Retro klimat nie będzie wyłącznie zasługą energetyzujących barw. Po drugiej stronie kolorystycznej drogi znajdują się też odcienie stłumione, wyciszające, jasne i neutralne – takie, które nie będą konkurencją dla wzorniczych „perełek”. Mowa o bieli, beżu, błękicie i innych kojących tonacjach z palety MAGNAT Ceramic zawierającej 66 kolorów idealnych do retro stylizacji.
To kolorystyka, która zapewni poczucie harmonii, zbuduje relaksującą atmosferę oraz optycznie powiększy metraż, co istotne zwłaszcza w małych i ciasnych pokojach.
Gdy estetyka idzie w parze z praktycznością
Sama estetyka to nie wszystko. W retro aranżacjach kluczowa była praktyczność, dlatego wybierane farby powinny mieć coś z nowoczesności. Chodzi o funkcjonalność – taką jaka wyróżnia produkty MAGNAT Ceramic. To ceramiczne rozwiązania o unikalnej formule zapewniającej trwałość oraz odporność na plamy, zmywanie i szorowanie.
Zawarte w składzie MAGNAT Ceramic ceramiczne komponenty oraz żywice i pigmenty tworzą wytrzymałą powłokę, która nie absorbuje plam i nie blaknie pod wpływem słońca. Z powierzchni z łatwością więc zetrzesz ślady po kreatywnej zabawie dziecka, kleksy ketchupu czy tłuste krople oleju słonecznikowego – wystarczy trochę wody, wilgotna szmatka i odrobina płynu do mycia naczyń. Dzięki tym właściwościom farby MAGNAT Ceramic będą idealne zarówno do pokoju małej księżniczki, jak i do kuchni czy przedpokoju.
MAGNAT Ceramic to farby wręcz stworzone do domowych metamorfoz – również tych samodzielnych. Produkt dobrze przywiera do podłoża, co ułatwia malowanie, a jego odpowiednie nasycenie barwy i formuła gwarantują doskonałe krycie już przy dwóch warstwach. Dzięki temu w okamgnieniu stworzysz ściany będące podstawą do zabawy retro inspiracjami!
Moda na retro trwa w najlepsze i nic w tym dziwnego – to kierunek inny niż wszystkie! Zdecydowanie sprawdzi się u indywidualistów i kreatywnych dusz, osób ceniących dobry design i stawiających na szlachetne materiały. Takie wnętrza mają w sobie to „coś” oraz pozostawiają sporo przestrzeni dla osobistych inspiracji. Dzięki temu pomieszczenia są unikatowe – tak jak jego mieszkańcy.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.