Nieformalny styl i natura, czyli boho wnętrza – poznaj trend, który wciąż zachwyca!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Pfleiderer.
Boho to radość, wolność i zabawa. Na tym polega jego siła – w stylu boho można wszystko! Nie ma tutaj sztywnych ram urządzania i utartych ścieżek. Taka swoboda wcale nie musi wiązać się ze wzorniczym chaosem! Pozory niedoskonałości i artystyczny (ale i kontrolowany) bałagan stanowią właśnie to, co przyciąga miłośników dobrego designu. Jak urządzić wnętrze boho? Sprawdź!
Styl boho – estetyka, która łączy kreatywne dusze
Styl boho ma artystyczne korzenie – przybył z Francji, a jego prekursorem była paryska cyganeria XIX wieku, czyli „bohema”. Ten termin określał grupy artystów, pisarzy, muzyków i intelektualistów, którzy żyli według własnych zasad.
Własnych, tzn. niekoniecznie tych, które wpisywały się w obowiązujące normy. Ich beztroski, zabawowy tryb życia utożsamiany był jako wyraz buntu, co urzeczywistniało się nie tylko w sposobie bycia, lecz także w ubiorze i wystroju mieszkań oraz domów. Dzięki temu powstał styl boho.
Eklektyczna mieszanka, czyli co wyróżnia wnętrza boho
Artystyczne wpływy odbiły się na ogólnym charakterze stylu boho. Najmocniejszym symbolem trendu boho jest dowolność, rozumiana jako sposób wyrażenia siebie; swoich pasji, zainteresowań. To dlatego jest różnorodny – tak jak „bohema”.
Znajdziesz w nim szczyptę hipisowskiego luzu, nieco eklektycznej awangardy, mnóstwo etnicznych wpływów, trochę klasyki, elementy modernistycznej atmosfery fin de siècle czy twórcze nawiązania do natury, Orientu i ludowości. Brzmi jak mieszanka wybuchowa, ale to przepis na ekstrawaganckie wnętrze!
W boho mieszkaniu ma dominować artystyczna nuta. To aranżacyjne połączenie wizualnej lekkości, niewymuszonej elegancji oraz naturalności. W takim wnętrzu na próżno szukać ustandaryzowanych i masowo produkowanych mebli i dodatków – więcej jest przedmiotów poddanych własnoręcznej renowacji czy znalezionych na pchlim targu. Podłogi przykrywają miękkie dywany z frędzlami, na sofach leżą porozrzucane poduszki, a wszystko dopełniają rośliny i miła dla oka kolorystyka.
Wnętrza w stylu boho – najważniejsza jest natura
W stylu boho królowa jest tylko jedna. To natura! To właśnie do niej nawiązuje większość elementów. Szczególne miejsce wśród przyrodniczych wzorów zajmuje drewno oraz jego imitacje.
Dobrym pomysłem na wykończenie mebli będzie dekor Dąb Amerykański R20119 z kolekcji Mood Stories od Pfleiderer o ciepłej barwie i wyrazistym usłojeniu lub Dąb Puccini R20326, którego subtelna kolorystyka rozświetli wnętrze, a także optycznie je powiększy. Warto połączyć je z jednokolorowymi i jasnymi płaszczyznami, by uzyskać harmonijną i stonowaną realizację.
Efekt wizualnego powiększenia przestrzeni, przy jednoczesnym stworzeniu naturalnego klimatu boho, zapewnią również buk oraz akacja, czyli dwa gatunki drewna o jaśniejszej barwie.
Buk Fiord Jasny R24029 ma łagodny rysunek sęków i słojów, przez co będzie świetnym uzupełnieniem klimatycznych aranżacji zdominowanych przez ciepłe beże oraz drewno. Z kolei dekor Akacja R38002 to pozycja dla tych, którzy stawiają na bardziej wyraziste wzory. Pasiasty układ słojów wprowadzi do wnętrza dynamizm i urozmaici projekt.
Jasne drewno warto zestawić z przygaszonymi kolorami, które zrównoważą całość. Strzałem w dziesiątkę będą pastele czy jednobarwne dekory kolekcji Mood Stories, tak jak np. UNI w odcieniu Szałwii U19014.
Wzory dębu, akacji, buku oraz innych gatunków drzew z kolekcji Mood Stories od Pfleiderer to piękne imitacje naturalnego drewna, które sprawdzą się lepiej we wnętrzach niż pierwowzory. Dlaczego? Autentyczne deski mogłyby nie sprostać próbie czasu, są kosztowne, a przede wszystkim wymagające.
W Pfleiderer bazą jest wysokogatunkowa płyta drewnopodobna, która nie dość, że jest łatwa w obróbce, to też gwarantuje odporność na negatywne czynniki zewnętrzne. Oprócz autentycznych sęków i usłojenia oraz jednokolorowych alternatyw, powierzchnie dostępne są w wariantach imitujących kamienie, metal oraz beton.
Jakość i dobry design
Stylistyka Pfleiderer wielokrotnie była doceniana przez znawców designu. Kolekcja Mood Stories zdobyła nagrody ICONIC Awards, German Design Award, IDA Awards, i Diament Meblarstwa, a także znalazła się w finale konkursu Dobry Wzór.
Kolory stylu boho – inspirujące połączenia
Wnętrza w stylu boho kojarzą się z eksplozją barw i szaleństwem soczystych tonów, gdzie etniczne wzory przeplatają się z motywami roślinnymi. To jednak tylko jedna z możliwych interpretacji. Styl boho to przecież dowolność! Czasem jest kolorowy i pełen kontrastów, a czasem stonowany. Tutaj łatwo wpaść w tonalną pułapkę, dlatego dobrze jest postawić na neutralną bazę.
Zachowawcze kolory i neutralny wzory będą znakomitym tłem dla szalonej mieszanki pozostałych wpływów. Takie stonowane odcienie zapewnią poczucie wizualnej lekkości i świetnie wyeksponują paradę nietuzinkowych detali boho, nie stanowiąc dla nich żadnej konkurencji.
Możesz sięgnąć po klasyczną biel off-white, kojące barwy piasku kojarzącego się z pustynnym krajobrazem Afryki czy subtelne dekory marmuru India White S63045. Wykończenia tego typu zastosowane na większych płaszczyznach i frontach meblowych wprowadzą dozę elegancji, a przede wszystkim rozświetlą wystrój.
Miłośnicy jaśniejszych stylizacji mogą sięgnąć po jednolite dekory: Szarobeżowy U15133 lub Beż piaskowy U16003. To neutralne, ciepłe kolory o uniwersalnym przeznaczeniu. Będą pasować zarówno do salonu boho, jak i egzotycznej kuchni.
Ich największym atutem jest to, że można je dowolnie łączyć zarówno z innymi pastelami, jak i bardziej intensywnymi odcieniami czy motywami. To znacznie ułatwi tworzenie mozaiki boho wpływów! Wówczas bez przeszkód można sięgać po morski lazur, złoto, ceglane pomarańcze, miedź, fuksje, głęboką zieleń czy karmazynowy w postaci dodatków.
Boho to przyjazny, otwarty i niezwykle pojemny kierunek, który z łatwością wykorzystuje rozmaite materiały, struktury, kolory oraz wzory. To właśnie jest w nim najpiękniejsze; dowolność interpretacji i możliwość tworzenia wystroju, który w 100% oddaje charakter mieszkających w nim ludzi. W ten sposób powstają wnętrza, których nie znajdziesz nigdzie indziej – są przecież tak unikalne, jak ich lokatorzy.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Pfleiderer.