Jak odnowić meble? 5 skutecznych sposobów
Jak odnowić meble i nadać im nowe życie? Odnawianie mebli zamiast kupowania nowych staje się coraz bardziej popularne i nic w tym dziwnego! Odświeżone meble prezentują się często znacznie ciekawiej niż nowe, ale wtórne i powtarzalne meble z sieciówek. Odnawianie mebli z duszą jest przyjazne zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska. W jaki sposób możesz odnowić stare meble, by wyglądały pięknie i mogły Ci służyć jeszcze przez wiele lat? Sprawdź 5 pomysłów.
1. Tapicerowanie mebli
Tapicerka jest elementem, który w przypadku starych mebli szybko ulega zniszczeniu. Często zdarza się, że sama konstrukcja np. starego fotela czy krzesła jest w świetnym stanie, a tapicerka jest brudna i niemożliwa do wyczyszczenia lub wytarta czy nawet podziurawiona. Wymiana tapicerki w takiej sytuacji może być jedynym słusznym wyborem. Jak odnowić meble tapicerowane?
W pierwszej kolejności powinieneś zdjąć starą tapicerkę i sprawdzić, czy gąbki służące za siedzisko lub oparcie są w dobrym stanie. Jeśli tak, wystarczy, że wymienisz materiał, który je pokrywa. Jeśli nie, będziesz musiał wymienić całość.
Czy meble tapicerowane można odnowić samodzielnie? Wiele zależy od tego, jaki mebel chcesz odrestaurować. W przypadku krzeseł z tapicerowanym siedziskiem nie będzie z tym najmniejszego problemu – wystarczy, że wyciągniesz siedzisko, nałożysz na nie nową tkaninę i znów umieścisz w ramie. Trudniejszym zadaniem może być wymiana tapicerki na fotelu czy kanapie – jeśli nie masz doświadczenie w pracach tego typu, możesz zlecić je profesjonaliście zajmującemu się tapicerowaniem mebli zawodowo.
Przeczytaj też: Tapicerowanie mebli – poradnik krok po kroku
2. Malowanie mebli
Jak zmienić wygląd starych mebli? Malowanie jest jedną z najprostszych metod, które mogą dać naprawdę spektakularne efekty. Wbrew pozorom malowanie sprawdzi się nie tylko w przypadku mebli drewnianych. Odmalować możesz również meble laminowane czy takie wykonane z metalu.
Za odnawianie mebli w ten sposób mogą zabrać się nawet osoby bez doświadczenia w renowacji mebli. Wystarczy, że zaopatrzysz się w papier ścierny lub szlifierkę, pędzel lub wałek oraz odpowiednią farbę i zarezerwujesz trochę czasu.
Prace rozpocznij od rozkręcenia mebla, np. odkręcenia nóg stolika lub zdjęcia frontów z mebli kuchennych. Kolejnym krokiem będzie delikatne zeszlifowanie lub tylko zmatowienie wierzchniej warstwy mebla i dokładne oczyszczenie go z zabrudzeń. Następnie konieczne jest nałożenie nowej warstwy farby. Możesz pokryć powierzchnię mebla równomiernie lub po nałożeniu farby poprzecierać ją nieco papierem ściernym, by zyskać efekt w stylu vintage.
Sprawdź poradnik: Malowanie mebli na biało krok po kroku
3. Lakierowanie mebli
Jak odświeżyć stare meble drewniane? Drewno jest szlachetnym materiałem, który bardzo łatwo można odnowić i nadać mu nowe życie. Masz piękny drewniany stół lub komodę, którą chcesz odnowić? Wystarczy, że zeszlifujesz wierzchnią warstwę i nałożysz nowy lakier.
Jeśli zależy Ci na tym, by zachować naturalny wygląd mebla, wybierz bezbarwny lakier. Taka warstwa zabezpieczy i odświeży powierzchnię mebla, a nie przykryje pięknych, charakterystycznych dla drewna sęków i niedoskonałości. Pamiętaj, by zarówno podczas malowania farbą, jak i lakierowania, dokładnie zabezpieczyć przestrzeń wokół siebie i nie zabrudzić podłogi oraz innych mebli.
Najlepiej sprawdzi się tu folia rozłożona w najbliższym sąsiedztwie lub – gdy pogoda na to pozwala – szlifowanie i malowanie mebla na świeżym powietrzu. Dobrej jakości lakier będzie świetnie nadawał się również do odnowienia mebli, które mają być używane na zewnątrz – skutecznie ochroni ich powierzchnię przed wilgocią, deszczem oraz silnymi promieniami słonecznymi.
Czytaj więcej: Lakierowanie mebli krok po kroku – jak lakierować meble?
4. Woskowanie lub olejowanie mebli
Jak odrestaurować stare meble? Kolejnym skutecznym sposobem na odnowienie mebli wykonanych z drewna jest woskowanie lub olejowanie ich powierzchni. Taki zabieg zabezpieczy fakturę drewna, ale pozwoli zachować jego naturalny wygląd i matowe wykończenie.
Kiedy kupisz już odpowiedni preparat, podobnie jak w przypadku malowania czy lakierowania, powinieneś dokładnie zeszlifować starą powierzchnię mebla. Gdy skończysz szlifować, cierpliwie wcieraj wosk lub olej do drewna, a następnie pozwól preparatowi wchłonąć się i wyschnąć.
Przeczytaj też: Renowacja mebli drewnianych krok po kroku
5. Położenie nowej okleiny na meblach
Jak unowocześnić stare meble? Dobrym sposobem na zmianę wyglądu mebli – w szczególności tych, które pierwotnie były pokryte okleiną, jest położenie nowej warstwy okleiny w nowym wzorze. Warto jednak pamiętać o jednym warunku. Stara okleina powinna być w dobrym stanie. Jeśli laminat będzie odchodził od mebla lub łuszczył się, nowa warstwa nie będzie przylegać do powierzchni mebla odpowiednio dobrze.
Opcją, którą można rozważyć, jest też zdarcie starej okleiny i położenie nowej, ale taki proces może być bardzo czasochłonny i uciążliwy.
Dowiedz się więcej: Jak odnowić meble kuchenne z okleiną? Zobacz 5 sposobów
Sposobów na to, jak odnowić stare meble, jest co najmniej kilka. Zanim kupisz nowe meble z sieciówki, zastanów się, czy nie lepiej włożyć trochę pracy w te, które już masz, by nadać im blask i nowe życie. Gwarantujemy – warto!