Jak odświeżyć kuchnię? Sprawdź 5 szybkich sposobów
Jak odświeżyć kuchnię, by zyskała nowy charakter, ale by nie trzeba było przeprowadzać generalnego remontu? Szybka metamorfoza kuchni jest możliwa do przeprowadzenia w jedno popołudnie, w pojedynkę, a do tego niewielkim nakładem finansowym. Przedstawiamy 5 sposobów na szybkie odświeżenie kuchni, które mogą Cię zaskoczyć!
1. Pomaluj szafki kuchenne
Przeważnie to właśnie meble kuchenne zdradzają wiek kuchni i to, że dość dawno nie był w niej przeprowadzany remont. Wymiana mebli wiąże się jednak nie tylko ze sporym wydatkiem, ale także bałaganem - bo przecież trzeba wyjąć wszystkie rzeczy ze starych szafek, zamontować nowe, a następnie ponownie wszystko poukładać w środku. Dlatego wymianę szafek zostaw na przyszłość, gdy będzie to konieczne.
Mebli nie musisz wcale wymieniać, by poprawić ich wygląd. Jednym ze skutecznych sposobów na to, jak odświeżyć meble kuchenne, jest pomalowanie ich specjalną farbą. Dzięki temu nadasz im (i nie tylko im – bo całej kuchni!) zupełnie nowego charakteru. Aby przemalować szafki, potrzeba niewiele. Wystarczy je odtłuścić, a następnie pokryć nowym, wybranym kolorem. Pamiętaj jednak, by użyć specjalnej farby przeznaczonej do malowania mebli.
Dowiedz się więcej: Malowanie mebli kuchennych krok po kroku – praktyczne porady
2. Oklej fronty szafek
Drugim, równie łatwym i niedrogim sposobem na to, jak unowocześnić kuchnię, jest oklejenie frontów mebli kuchennych specjalną okleiną meblową. Wybór wzorów jest ogromny, dlatego bez problemu dopasujesz ten, który będzie odpowiadać Ci najbardziej. Oklejenie frontów jest jeszcze szybszym sposobem renowacji niż malowanie i w tym przypadku również poradzisz sobie w pojedynkę. Okleina meblowa ma również jedną, zasadniczą przewagę nad malowaniem - to ciekawe wzornictwo, które trudno byłoby uzyskać pędzlem czy farbą.
Wielu osobom okleina meblowa może kojarzyć się z dość tandetnym efektem i niską trwałością, jednak nic z tych rzeczy. Współczesne okleiny prezentują się elegancko i cieszą nie tylko wyszukanym wzornictwem, ale również właśnie trwałością.
3. Przemaluj płytki kuchenne
Skoro już o malowaniu i oklejaniu mowa, nie sposób nie wspomnieć o malowaniu płytek. Kucie i wymiana płytek to zadanie, z którym mało kto chce się mierzyć. To przede wszystkim spory koszt, a także bałagan i wszechobecny, trudny do zmycia pył. Jeśli więc nie możesz już patrzeć na płytki w kuchni i zastanawiasz się nad tym, jak tanio odnowić starą kuchnię - rozwiązaniem będzie pomalowanie płytek.
To zadanie równie proste i sposób równie tani, co malowanie szafek. W sklepach budowlanych znajdziesz mnóstwo kolorów i rodzajów farb przeznaczonych właśnie do malowania płytek. Przekonaj się, że w jedno popołudnie możesz zupełnie odmienić wygląd kuchni - bez remontu i dużej straty dla portfela!
Sprawdź też: Malowanie płytek krok po kroku – praktyczny przewodnik zrób to sam
4. Odśwież ściany w kuchni
Czy w Twojej kuchni także część ścian (przy kuchence, zlewie i blacie roboczym) jest pokryta płytkami, zaś pozostała część jest pomalowana farbą? Ponieważ ściany zajmują największą powierzchnię, to ich wygląd rzuca się w oczy w pierwszej kolejności. Choćby w kuchni stały nowe i piękne meble, to jeśli ściany będą brudne, poplamione lub w niemodnym, męczącym kolorze, to całe pomieszczenie straci efekt.
Jak odświeżyć ściany w kuchni? Jeżeli są pokryte zmywalną farbą (np. lateksową lub akrylową), porządnie je wyczyść (wystarczy roztwór wody z płynem do naczyń). Jeśli po wyschnięciu nadal będą na nich plamy i smugi, trzeba będzie je pomalować - choć tu może wystarczyć jedna warstwa. Koniecznie wybierz do tego zmywalną farbę - dzięki temu utrzymanie ścian w czystości będzie o wiele łatwiejsze na co dzień, a co za tym idzie, konieczność ponownego malowania będzie znacznie odsunięta w czasie.
Do odświeżania ścian można zaliczyć również naklejenie w wybranym miejscu naklejek lub fototapety - np. tam, gdzie jest największy kawałek pustej ściany. Naklejki i fototapety nie są drogim rozwiązaniem, a jeśli wzór i kolor dopasujesz do kolorystyki kuchni, efekt będzie rewelacyjny. Dodatkową zaletą fototapety jest to, że również bez problemu przykleisz ją samodzielnie. Gdy się znudzi - także łatwo ją usuniesz, bez niszczenia ścian.
5. Pamiętaj o kuchennych dodatkach
Diabeł tkwi w szczegółach i zapewne już się o tym przekonałeś . Dodatki w kuchni odgrywają więc ogromną rolę dla charakteru wnętrza. Nie chodzi tylko o dodatki dekoracyjne, ale także o te o dość strategicznym znaczeniu - jak uchwyty do szafek, bateria w zlewie, firany i zasłony, sprzęty kuchenne czy lampa. Choć znaczenie takich szczegółów może wydawać się niewielkie, przez co skupiamy się na dużych powierzchniach, elementach i meblach, to jednak praktyka pokazuje, że nawet najmniejszy element może mieć wręcz strategiczne znaczenie dla efektu.
Najprostszym przepisem na sukces w tej sytuacji jest dopasowanie kolorystyczne i stylistyczne wszystkich elementów. W wielu przypadkach to właśnie miszmasz dekoracji sprawia, że wnętrze staje się krzykliwe i męczące.
Jak odświeżyć starą kuchnię bez konieczności remontowania jej? Wystarczy odświeżenie strategicznych elementów, jak meble i ściany (oraz podłogi). Wystarczy farba do mebli lub do płytek albo okleina, by w ciągu kilkudziesięciu minut nadać kuchni zupełnie nowego charakteru - w dodatku niewielkim kosztem, a już na pewno o wiele niższym niż remont!