Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Kuchnia w bloku z wielkiej płyty – jak urządzić małą i wąską kuchnię w bloku z wielkiej płyty?

Kuchnia w bloku z wielkiej płyty jest zazwyczaj mała, przez co trudno ją zaaranżować. Jak w małej i trudno ustawnej kuchni zmieścić wszystko to, co potrzebne, zachowując przy tym komfort korzystania z pomieszczenia i przestrzeń do swobodnego poruszania się? Podpowiadamy, jak urządzić małą i wąską kuchnię w bloku z wielkiej płyty, nie rezygnując z jej ergonomii.

kuchnia w bloku z wielkiej płyty
Fot. Żaneta Strażyńska

Kuchnia w bloku z wielkiej płyty – problem czy wyzwanie?

Aranżacja kuchni w bloku z wielkiej płyty to niemałe wyzwanie – i wie o tym każdy, kto choć raz stanął przed taką koniecznością. Projekty kuchni w bloku z wielkiej płyty w nieruchomościach sprzed kilkudziesięciu lat bywają mało udane.

Największą bolączką kuchni w bloku z wielkiej płyty bywa brak okna (tzw. ślepa kuchnia), a także niewielki metraż. Kuchenka, lodówka, zlew i… koniec miejsca! Gdzie więc ustawić meble, takie jak stół czy szafki?

Kuchnia w bloku z wielkiej płyty – o czym pamiętać przy aranżacji?

Pamiętaj o kilku zasadach aranżacji kuchni w bloku z wielkiej płyty:

  • jasne kolory – niewielkie pomieszczenia warto urządzać w jasnych kolorach. Optycznie je powiększą, dodadzą także lekkości i świeżości;
  • jednolite kolory – w małej kuchni zrezygnuj z kolorystycznego miszmaszu: optycznie zmniejszy przestrzeń i może wprowadzić wrażenie chaosu;
  • przeszklenia i błyszczące elementy – jeśli masz taką możliwość, w kuchni zastosuj szklane lub połyskujące elementy – nawet niewielkie będą odbijać światło, dzięki czemu pomieszczenie będzie wyglądać na bardziej przestronne;
  • zabudowa pod sufit – małe kuchnie w bloku z wielkiej płyty są trudne do funkcjonalnego zaaranżowania. Często ich metraż i układ sprawia, że jedynym sensownym rozwiązaniem są meble na wymiar. Wybierając szafki, zdecyduj się najlepiej na te o wysokości pod sam sufit. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca na zewnątrz, nie musząc rezygnować z miejsca wewnątrz mebli;
  • proste formy – im mniejsze pomieszczenie, tym prostsza bryła mebli sprawdzi się najlepiej. Jednolite fronty, najlepiej w jasnych kolorach, a także nóżki (nawet niewielkie) sprawią, że meble będą wyglądać na lżejsze;
  • multifunkcjonalne rozwiązania – dodatkowy, wysuwany blat, chowany w szafce, wąska półka na przyprawy czy butelki wsuwana pomiędzy szafki, a także szuflady z przegródkami – to tylko kilka z wielu pomysłów, które pomogą nie tylko sprytnie zaaranżować małą przestrzeń, ale również utrzymać porządek w kuchni;
  • dobre oświetlenie – światło w kuchni jest o wiele ważniejsze, niż może się wydawać. Wpływa nie tylko na funkcjonalność kuchni, ale także na przyjemność korzystania z niej. Zadbaj więc o oświetlenie: górne (wybierz mocne źródło, najlepiej w niewielkiej oprawie), a także kilka źródeł punktowych, w strategicznych miejscach: nad blatem roboczym (tutaj sprawdzi się między innymi taśma LED), a także nad zlewem.
Stół Silphium 68x68 cm biały

Stół Silphium 68x68 cm biały

859 zł
Stół do jadalni Sidese 75 x 75 cm na stalowych nóżkach biały

Stół do jadalni Sidese 75 x 75 cm na stalowych nóżkach biały

479 zł

Kuchnia w bloku z wielkiej płyty – jak uwzględnić wymiary wnętrza?

Niewielki metraż kuchni to zawsze wyzwanie aranżacyjne. Jak urządzić kuchnię o standardowym (kwadratowym) kształcie, ale niewielkiej powierzchni, a jak wąską kuchnię?

Mała kuchnia w bloku z wielkiej płyty

Kuchnia w bloku z wielkiej płyty ma zwykle podobne wymiary – to kilka metrów kwadratowych. Nie pozostawia to dużego pola do popisu, biorąc pod uwagę, że trudno zrezygnować z któregokolwiek elementu. W kuchni muszą znaleźć się:

  • blat roboczy;
  • zlew;
  • szafki;
  • lodówka;
  • kuchenka.

O ile możesz zrezygnować ze zmywarki czy okapu, o tyle pozostałe elementy wyposażenia, jak stół, są niezbędne.

Jak więc pogodzić ze sobą wszystko? W tym przypadku dobrze sprawdzą się zasady wspomniane na początku, czyli:

  • zabudowa pod sufit;
  • jasne kolory i proste bryły mebli;
  • multifunkcjonalne rozwiązania;
  • dobre oświetlenie.

Wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty

Wąska kuchnia w bloku z oknem to jeszcze większe wyzwanie aranżacyjne: jedna ściana jest praktycznie wyłączona z użytkowania. Przestrzeń pod oknem można jednak zaaranżować, ustawiając tam dolne szafki lub montując zlew. Jeśli na ścianie znajdują się dwa okna, warto również pomyśleć o wykorzystaniu przestrzeni między nimi i zrobić tam np. półki na przyprawy i inne drobiazgi.

Aby optycznie zwiększyć powierzchnię wąskiej kuchni w bloku z wielkiej płyty, przestrzeń warto zaaranżować tak, by wszystkie meble w miarę możliwości zapełniły jedną ścianę.

Zobacz więcej: Wąska i długa kuchnia? To nie problem!

Kuchnia w bloku z wielkiej płyty – inspiracje i pomysły

W niewielkich kuchniach warto stawiać na minimalizm. Jasne meble z gładkimi frontami (również połyskującymi), sprzęty AGD w zabudowie (lodówka, piekarnik, a nawet mikrofalówka) i dobre oświetlenie (jasne i w różnych miejscach) to podstawa urządzenia funkcjonalnej, małej kuchni.

Wśród trendów przeważa styl skandynawski i nowoczesny, minimalistyczny. Królują szarości, biel i drewno.

Nowoczesna kuchnia w bloku z wielkiej płyty

Nowoczesne projekty kuchni w bloku z wielkiej płyty zaskakują swoją estetyką i funkcjonalnością. Zabudowa pod sufit, minimalistyczna aranżacja, sprzęty w zabudowie i wielofunkcyjne sprzęty AGD – wszystko to pozwala na urządzenie funkcjonalnej, nowoczesnej i eleganckiej kuchni w bloku z wielkiej płyty.

Biała kuchnia w bloku z wielkiej płyty

Kuchnia w bloku z wielkiej płyty z oknem ma pewien atut – to naturalne światło dzienne, dzięki któremu będzie jaśniej i przyjemniej w ciągu dnia. W połączeniu z białymi meblami i jasnymi dodatkami nawet najmniejsza kuchnia będzie wyglądać na bardziej przestronną i lżejszą.

Wybierz do tego intensywne, stabilne oświetlenie, najlepiej o neutralnej lub zimnej barwie. Dzięki temu kuchnia z białymi meblami będzie wyglądać na przestronną także po zmroku.

Otwarta kuchnia w bloku z wielkiej płyty

Salon z kuchnią w bloku z wielkiej płyty może nie daje specjalnie więcej miejsca do aranżacji, jednak dzięki temu, że kuchnia jest otwarta, daje wrażenie większej przestrzeni. Symbolicznym odgrodzeniem kuchni od salonu może być wyspa. To także praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zyskujesz dodatkowy blat roboczy.

To też Ci się przyda: Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Zobacz sprytne rozwiązania

Kuchnia w bloku z wielkiej płyty – czego unikać w aranżacji?

Kuchnie w bloku z lat 70. czy 80. z reguły są dość wąskie i niezbyt wysokie – tak, jak zresztą pozostałe pomieszczenia. Przeważnie również na tej samej ścianie, na której jest okno, znajduje się grzejnik.

W aranżacji małej kuchni w bloku z wielkiej płyty warto unikać kilku rzeczy. To przede wszystkim:

  • drobiazgi na zewnątrz – im więcej drobiazgów na blatach, półkach i w szafkach, tym trudniej utrzymać porządek. Chaos znacznie zmniejsza przestrzeń, zaburzając przy tym jej estetykę;
  • duże meble – masywne i głębokie szafki wcale nie sprawią, że zyskasz więcej miejsca. Wręcz przeciwnie – korzystanie z kuchni będzie utrudnione. Stawiaj więc lepiej na szafki wąskie, ale wysokie, nawet pod sam sufit. Miejsca do przechowywania będziesz mieć tyle samo, a może nawet więcej, za to zyskasz przestrzeń w kuchni;
  • ciemne kolory – ciemne fronty czy blaty prezentują się nowocześnie i elegancko, jednak w małej kuchni mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń. Dlatego lepiej ich unikaj, a jeśli nie wyobrażasz sobie rezygnacji z nich, przynajmniej przełam je jasnymi dodatkami;
  • wolnostojące AGD – kuchenka, nawet jeśli jest stosunkowo mała i zgrabna, zajmuje sporo miejsca. Zamień ją więc na płytę grzewczą i piekarnik w zabudowie. Pełna funkcjonalność zostanie zachowana, a Ty zyskasz sporo miejsca.

W niewielkiej kuchni w bloku unikaj także wiszących lamp. O wiele lepiej będą wyglądać punktowe oprawy, najlepiej LED.

Remont kuchni w bloku z wielkiej płyty – ile kosztuje?

Chcesz odświeżyć kuchnię w wielkiej płycie, a może wymaga kompleksowego remontu? Koszty takiego przedsięwzięcia są uzależnione od kilku czynników. Najważniejsze to:

  • zakres prac – malowanie ścian, wymiana opraw oświetleniowych czy przemalowanie frontów mebli kuchennych to koszt rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych, ale już przeróbka instalacji elektrycznej, wodnej czy całkowita wymiana mebli może wiązać się z kilkukrotnie większym wydatkiem;
  • miasto – w większych miastach ceny mebli, sprzętów i prac są wyższe niż w mniejszych;
  • jakość materiałów – meble z granitowymi czy marmurowymi blatami będą naturalnie o wiele droższe niż te z forniru czy płyty.

Na cenę ma wpływ również robocizna – im więcej rzeczy zrobisz samodzielnie, tym mniejsze koszty.

Kuchnie w blokach z wielkiej płyty są z reguły niewielkie, a przez to wymagające pod względem aranżacji. Na szczęście jednak rozwiązania dostępne dziś na rynku pozwalają na urządzenie ich w praktyczny i estetyczny sposób.


Inne artykuły w tej kategorii

Białe meble kuchenne – plusy i minusy

Białe meble kuchenne – plusy i minusy

10 krzeseł do kuchni, o których marzą kobiety

10 krzeseł do kuchni, o których marzą kobiety

3 pomysły na zabudowę kuchenną

3 pomysły na zabudowę kuchenną

Wyspa kuchenna – wyjątkowe miejsce na mapie mieszkania

Wyspa kuchenna – wyjątkowe miejsce na mapie mieszkania

Kuchnia na wymiar. Plusy i minusy

Kuchnia na wymiar. Plusy i minusy

Sponsorowane Sprzęt kuchenny do zabudowy, czyli design połączony z funkcjonalnością!

Sprzęt kuchenny do zabudowy, czyli design połączony z funkcjonalnością!

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.