TOP 10 pokoi młodzieżowych w stylu skandynawskim – przegląd inspiracji
Jak urządzić funkcjonalny, stylowy pokój młodzieżowy, który przypadnie do gustu nie tylko rodzicom, ale również samemu zainteresowanemu, czyli mieszkańcowi wnętrza? Nie kupuj poszczególnych elementów wyposażenia bez planu! Zanim wybierzesz się na zakupy, wymyślcie wspólnie z nastolatkiem koncepcję i zróbcie prosty projekt. Nie macie pomysłu? Dziś prezentujemy 10 najpiękniejszych inspiracji na urządzenie pokoju młodzieżowego w stylu skandynawskim, wybranych przez redakcję Homebook.pl. Zachęcamy do oglądania i inspirowania się!
1. Skandynawski pokój młodzieżowy z granatową ścianą
Pierwsza inspiracja od SHOKO.DESIGN to niewielki, ale funkcjonalny pokój dziecka w stylu skandynawskim, którego mocnym punktem jest ciemnogranatowa ściana z kompozycją delikatnych plakatów w białych ramkach. Pod oknem stoi praktyczne, białe biurko z wygodnym krzesłem, a na oknie zawieszona jest estetyczna szara roleta rzymska.
Mamy tu też funkcjonalne łóżko, które uzupełnione o wygodne poduszki w dzień pełni funkcję kanapy, a w nocy po rozłożeniu staje się wygodnym miejscem do spania. Aranżacja uzupełniona jest o turkusowe akcenty, które ożywiają całe wnętrze i sprawiają, że kompozycja jest jeszcze ciekawsza.
2. Neutralny pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim
Kolejna propozycja to aranżacja, która powstała w biurze ARCHIWYTWÓRNIA Tomek Pytel. Projekt to bardzo neutralna baza, która mogłaby być zarówno pokojem młodzieżowym), jak i dziecięcym – ostateczny wygląd w dużej mierze zależy od dodatków.
Pokoik jest niewielki, ale dobrze zagospodarowany. Pod oknem mamy rozciągnięty na całą szerokość ściany blat pełniący funkcję biurka. Na nim zamontowany jest funkcjonalny regał na książki i szpargały. Pod drugą ścianą stoi funkcjonalne łóżko, które w dzień jest komfortowym siedziskiem, a w nocy wygodnym miejscem do spania. W pokoju dominują neutralne kolory, takie jak beż, biel i szarość.
3. Skandynawski pokój młodzieżowy z dywanem w paski
Kolejna propozycja to projekt RETRO STUDIO. Pokój dla nastolatki został tu zaaranżowany w bardzo neutralnych kolorach. Jedynym mocnym akcentem w tym wnętrzu jest dywan w paski w kolorze grafitu i złamanej bieli, który dodaje dynamiki całej aranżacji. Oprócz tego mamy tu szarą rozkładaną kanapę oraz biało-drewniane meble, które idealnie wpasowują się w skandynawski styl.
Ściany pomalowane są na jasnoszary kolor. W pokoju nastolatki nie brakuje również naturalnych roślin, których zieleń pięknie prezentuje się na delikatnym, neutralnym tle. Bardzo ważnym elementem w tej aranżacji jest też duże biurko z szerokimi szufladami. Przy biurku stoi białe regulowane krzesło idealnie pasujące do całego pokoju.
Narożnik z funkcją spania Olivella L-kształtny z pojemnikiem uniwersalny szarobeżowy welur
2779 złNarożnik z funkcją spania Ovo L-kształtny ciemnoszary welur z pojemnikiem w tkaninie łatwoczyszczącej lewostronny
3359 złNarożnik z funkcją spania Ovo L-kształtny szary welur z pojemnikiem w tkaninie łatwoczyszczącej prawostronny
3359 złNarożnik z funkcją spania Ovo L-kształtny ciemnoszary welur z pojemnikiem w tkaninie łatwoczyszczącej prawostronny
3359 zł4. Skandynawski pokój młodzieżowy w chłodnej kolorystyce
Projekt biura M!kaDesign to minimalistyczna propozycja, która będzie odpowiednia zarówno do pokoju chłopięcego, jak i dziewczęcego. Szare ściany w dwóch odcieniach, jasnoszara kanapa oraz grafitowe krzesło sprawiają, że cała aranżacja jest dość chłodna i zachowawcza.
Drewniane elementy, takie jak biurko i ciekawe półki w kształcie heksagonów ocieplają wnętrze. Podobną funkcję pełni również puchaty okrągły dywan na podłodze – dzięki niemu wnętrze nie jest surowe, a domowe i przytulne. Uwagę zwracają również trzy powieszone jeden pod drugim obrazki w kolorystyce zbliżonej do całej aranżacji.
Przeczytaj też: Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?
5. Pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim z turkusowymi akcentami
Następny projekt ARCHIWYTWÓRNIA Tomek Pytel to propozycja dla nieco młodszej młodzieży. Postawiony w centralnym miejscu namiot tipi sprawia, że pokój staje się bardziej atrakcyjny dla dziecka. Kiedy młody mieszkaniec dorośnie, namiot można złożyć, a pokój zamieni się w przestrzeń idealną dla dorastającego nastolatka. Oprócz tipi uwagę zwraca tu również wygodne biurko na ciekawym stelażu z komfortowym, obracanym krzesłem.
Mocnym akcentem w całej aranżacji jest turkusowa zasłona oraz miejsce, w którym telewizor został wbudowany w ścianę. W całym pokoju na ścianach przewija się motyw chmur w postaci wiszących półek, który świetnie koresponduje z turkusowymi akcentami. Naprzeciwko telewizora stoi wygodne łóżko domek, obok którego zamontowana jest regulowana lampa idealnie nadająca się do czytania książek.
6. Skandynawski pokój młodzieżowy dla rowerzysty
Kolejna inspiracja to projekt Studia Projektowego Atoato. W tym przypadku aranżacja jest bardzo zachowawcza. Dominuje tu eleganckie i uniwersalne połączenie bieli i grafitu. Tym, co najbardziej przyciąga uwagę, są dwa zawieszone na ścianie rowery, które prezentują się bardzo dekoracyjnie.
Uzupełnieniem aranżacji są grube, grafitowe zasłony sprawiające, że całość jest bardziej przytulna. Warto też zwrócić uwagę na rośliny doniczkowe – bez nich aranżacja byłaby zbyt monochromatyczna – zieleń roślin przełamuje ją i ożywia.
7. Błękitny pokój młodzieżowy w skandynawskim stylu
Skandynawski styl to nie tylko drewno, biel i szarość! Udowodniło to biuro DZIURDZIAprojekt, którego architekci stworzyli piękną i lekką aranżację, która przypadnie do gustu zarówno nastolatkowi, jak i nastolatce. Bardzo ważnym elementem wystroju jest tu konstrukcja meblowa zawierająca szafy, otwarte półki na książki oraz wygodne łóżko.
Mebel wykonany jest z materiałów w kolorze bieli, błękitu oraz drewna, a całe zestawienie świetnie prezentuje się na jasnoszarej ścianie. Istotnym elementem wyposażenia jest tu również rattanowy wiszący fotel wyścielony miękką błękitną poduszką. Oprócz błękitu i podstawowych skandynawskich kolorów widoczne są tu też elementy pomarańczowe, które ożywiają aranżację.
8. Skandynawski pokój młodzieżowy dla rodzeństwa
Propozycja od NEFA Architekci - Wnętrza to projekt jasnego pokoju dla rodzeństwa. Aranżacja pomieszczenia wykonana została tak, by każdy z mieszkańców miał poczucie prywatności i odrębności. W pokoju znajdują się dwa łóżka, które można odgrodzić od siebie materiałową zasłoną. Rodzeństwo ma też osobne systemy szafek, zarówno nad łóżkami, jak i nad biurkami.
Biurka rozdzielone są pojemną szafą, dzięki czemu każdy z mieszkańców może uczyć się w spokoju. W tym projekcie dominuje kolor biały oraz jasny, pastelowy odcień turkusu. Na ścianach widać geometryczne zdobienia wzbogacone o żółte akcenty.
Przeczytaj też: 10 dodatków, których nie może zabraknąć w mieszkaniu w stylu skandynawskim
9. Skandynawski pokój młodzieżowy na poddaszu
Kolejna propozycja to wykonany przez biuro projektowe Home Plan (projektowanie wnętrz Joanna Mielczarek) projekt całego poddasza do dyspozycji rodzeństwa. Poddasze zostało podzielone na strefę dzienną z biurkami, kanapą, telewizorem i dużą szafą, a w strefie sypialnianej znajdują się dwa łóżka i wygodny fotel. Cała aranżacja utrzymana jest w delikatnej kolorystyce – mamy tu biel, drewno, delikatny odcień turkusu i czarne akcenty, takie jak krzesła czy paski na dywanie.
10. Urocza aranżacja skandynawskiego pokoju dla nastolatki
Ostatnia aranżacja to projekt biura ELEMENTY, przeznaczony dla nastoletniej dziewczynki. W niewielkim pokoju dominują jasne kolory – biel, jasna szarość i pastelowy róż. Bardzo ważnym elementem aranżacji pokoju dla nastoletniej dziewczyny jest biurko – architekci wybrali tu szeroki mebel z praktycznymi szufladami i wygodnym krzesłem.
Za biurkiem stoi płytki regał, który zdobiony pojedynczymi książkami lub obrazami pełni funkcję dekoracyjną. Istotną rolę w tej aranżacji gra też oświetlenie. W tej aranżacji widać stylową lampkę ścienną do nauki przy biurku, klimatyczne żarówki wokół regału oraz dużą ażurową lampę w kształcie kuli nad łóżkiem.
Styl skandynawski jest świetną bazą do pokoju młodzieżowego, którą można dowolnie modyfikować w razie potrzeb oraz zmian upodobań mieszkańców urządzanej przestrzeni. Która z prezentowanych powyżej aranżacji najbardziej przypadła Ci do gustu?