6 pomysłów na oczka wodne w ogrodzie – zainspiruj się
Oczko wodne w ogrodzie może mieć niejedno imię! Możesz stworzyć je zarówno na niewielkiej przestrzeni, jak i w przestronnym ogrodzie. Im więcej miejsca, tym większe pole do popisu, a tym samym możliwości. Zobacz nasze inspiracje na oczka wodne w ogrodzie w różnych odsłonach – może znajdziesz tutaj pomysł, który wykorzystasz u siebie?
1. Oczko wodne z fontanną
Ogród z oczkiem wodnym jest pięknie urozmaicony. Oczko wodne i fontanna to jedno z najlepszych połączeń. Po pierwsze dlatego, że prezentuje się rewelacyjnie, po drugie – takie rozwiązanie możesz zastosować właściwie w każdym ogrodzie (zarówno dużym, jak i małym – to kwestia wyłącznie dostosowania projektu do możliwości aranżacyjnych).
Oczko wodne z fontanną nie tylko pięknie wygląda, ale przynosi również więcej korzyści. Woda wprawiona w ruch przyjemnie szumi, co sprzyja relaksowi i wypoczynkowi w pobliżu oczka wodnego. Do tego taka woda jest lepiej napowietrzona, a to z kolei stwarza lepsze warunki do życia rybom, jeśli zdecydujesz się na zarybienie oczka wodnego.
2. Oczko wodne przy tarasie
Duży taras to sporo możliwości aranżacyjnych, dzięki czemu można wyznaczyć na nim nawet kilka stref. Duży taras otwarty na ogród (a więc bez barierek), obok którego jest sporo niezagospodarowanego miejsca, to rewelacyjny pomysł na stworzenie klimatycznego miejsca do wypoczynku.
Oczko wodne przy tarasie może być zarówno niewielkie, jak i na całą szerokość tarasu. Wszystko zależy od Twojego pomysłu i miejsca, a także ukształtowania terenu.
3. Oczko wodne w małym ogrodzie
Mały ogródek nie musi wykluczać możliwości zaaranżowania w nim oczka wodnego. Wszędzie da się je zrobić – na upartego nawet na tarasie. Dlatego w małym ogródku jak najbardziej możesz zaaranżować niewielkie oczko wodne. Może ono być zarówno wkopane w ziemię, jak i wykonane w misce, balii, a nawet w beczce.
W małych ogródkach więcej miejsca do zaaranżowania znajduje się zwykle za domem, dlatego warto rozważyć umiejscowienie oczka właśnie tam. Jeśli jednak miejsce i zagospodarowanie ogródka Ci na to pozwala, śmiało możesz stworzyć oczko wodne także przed wejściem do domu lub lekko na uboczu od niego.
Sprawdź: Jak zrobić oczko wodne? Budowa oczka wodnego krok po kroku
4.Oczko wodne z wodospadem
Podobnie jak w przypadku fontanny, wodospad w oczku wodnym to rewelacyjne rozwiązanie. Efekt jest po prostu bajeczny! Dodatkowo szum wody działa kojąco na zmysły i tak samo jak fontanna, wodospad wprawia wodę w ruch, tym samym dobrze ją napowietrzając.
Wodospad możesz stworzyć w oczku wodnym w każdym stylu. Wystarczy dopasowanie aranżacji. Do oczka wodnego w nowoczesnym stylu wystarczy plastikowa lub gumowa rurka doprowadzająca wodę na jego górę. W przypadku aranżacji nawiązujących do natury warto ją dodatkowo zakamuflować pozostałymi elementami aranżacji oczka wodnego, jak kamienie czy trawy ozdobne.
5. Podświetlane oczko wodne
Oczko wodne z fontanną możesz urozmaicić, dodając do niego kolorowe oświetlenie LED. Dzięki temu przebywanie w pobliżu fontanny wieczorami i nocą będzie wspaniałym doświadczeniem. Taka aranżacja oczka wodnego sprawdzi się również w każdym stylu – wystarczy dostosować rodzaj fontanny i kolor światła.
Podświetlane oczko wodne możesz zaaranżować w małym, średnim i dużym ogrodzie, ale także na tarasie czy na balkonie. Wszystko zależy od Twoich pomysłów i wyobraźni!
6. Oczko wodne inspirowane naturą
Jeszcze jednym ciekawym i często wykorzystywanym pomysłem jest aranżowanie oczek wodnych w taki sposób, by wyglądały jak twór samej natury. Kojarzą się z niewielkimi, dzikimi stawami w lasach. Kamienne brzegi, wysokie, nieokiełznane trawy dookoła, a także inna dzika roślinność – to najprostszy patent na takie naturalne oczko wodne.
Możesz wpuścić do niego ryby, dzięki czemu jeszcze bardziej zbliżysz je do natury. Inspiracji jest mnóstwo! Mikroklimat panujący wokół oczka wodnego sprzyja dziko żyjącym zwierzętom, ptakom i owadom, a także roślinności. Dzięki temu wokół oczka powstanie wyjątkowa atmosfera!
Pomysły na oczka wodne są praktycznie nieskończone – wszystko zależy od Twojej wyobraźni, ilości miejsca do zaaranżowania, a także możliwości technicznych zrealizowania projektu. Nowoczesne i minimalistyczne, rustykalne i przytulne, a także futurystyczne i niecodzienne – każde oczko wodne będzie miało swój niepowtarzalny klimat i urok!