Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ogród

Aranżacja ogrodu od zera – wskazówki krok po kroku

Aranżacja ogrodu może okazać się prawdziwym wyzwaniem – liczba czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy takim projekcie, jest naprawdę duża. Mnogość stylów ogrodowych i gatunków roślin może przyprawić o zawrót głowy nawet przy aranżacji małego ogrodu. Na szczęście istnieje kilka uniwersalnych zasad, które uproszczą cały proces. W naszym poradniku pokazujemy, jak zaaranżować ogród od samych podstaw!

Aranżacja ogrodu – gdzie zaaranżować ogród?

Ogród możesz stworzyć w dowolnym miejscu, wszystko zależy bowiem od Twoich upodobań oraz potrzeb. Jeśli np. chcesz zaparkować samochód blisko drzwi wejściowych, z frontu możesz zrobić podjazd z klombem. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z trawnika czy większych krzewów – możesz usytuować je np. za domem. Podobnie rzecz ma się z grządkami warzywnymi czy drzewami owocowymi – jeśli Twój dom z jednej strony przylega do drogi, warzywa i owoce lepiej hodować w miejscu osłoniętym od kurzu i zanieczyszczeń.

Aranżacja ogrodu wokół domu powinna być przemyślana pod kątem wymagań poszczególnych roślin. Przed ich posadzeniem sprawdź, ile dziennego nasłonecznienia preferują, a także jaki rodzaj gleby będzie im potrzebny. Jeśli zależy Ci na różach, wybierz dla nich miejsce osłonięte od wiatru. Marzą Ci się duże drzewa? Posadź je w większej odległości od domu, pamiętając, że urosną nie tylko wzwyż, ale również wszerz.

Krzesło Marrupe z naturalnego rattanu
5 / 5

Krzesło Marrupe z naturalnego rattanu

499 zł
Wysyłka do 48h
Krzesło ogrodowe Bitafly rattanowe

Krzesło ogrodowe Bitafly rattanowe

409 zł

Aranżacja ogrodu przed domem – o czym pamiętać?

Aranżacja ogrodu przydomowego pełni funkcję reprezentacyjną, musi być więc wyjątkowo przemyślana. Chodzi o to, by rośliny zdobiły, ale nie utrudniały poruszania, zwłaszcza jeśli na teren posesji chcesz wjeżdżać samochodem. Aranżację ogrodu przed wejściem do domu rozpocznij więc od wytyczenia podjazdu. Następnie zastanów się jaki charakter mają mieć nasadzenia i dopasuj do nich nawierzchnię ścieżek w ogrodzie.

Najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie aranżacja ogrodu przy domu oparta na bylinach. Szczególnie dobrze sprawdzą się iglaki lub wytrzymałe krzewy o przebarwiających się liściach np. berberysy i tawuły. Dzięki nim do minimum ograniczysz rozwój chwastów, a frontowy ogród przez cały rok będzie wyglądał elegancko.

Aranżacja małego ogrodu – najważniejsze wskazówki

Niewielkie ogródki z przodu budynku to domena domów zlokalizowanych na miejskich osiedlach. Możliwości aranżacji ogródków są tu dość ograniczone. Oprócz roślin, na małej przestrzeni musi się znaleźć miejsce dla alejki prowadzącej od wejścia do drzwi frontowych i garażu. Jak więc zaaranżować mały ogród?

  • Przy aranżacji małego ogrodu przed domem ogranicz się do kilku gatunków roślin.
  • Wybierz niewielkie krzewy i miniaturowe drzewa.
  • Wybierz rośliny o drobnych liściach i niewielkich kwiatach do aranżacji bardzo małego ogrodu.
  • Jako tło użyj roślin o niebieskawych liściach – ich kolor optycznie powiększy przestrzeń.
  • Posadź pnącza. Możesz obsadzić nimi ogrodzenie, ale warto też wykorzystać kratownice i poprowadzić pędy po ścianach domu.
  • Urządzając mały ogród, architekturę ogrodową utrzymaj w jasnych barwach.
  • Aranżację wąskiego ogrodu oprzyj o skośne linie oraz kształt koła.
  • Postaw na minimalizm. Aranżacja ogrodu w zabudowie szeregowej może sprowadzać się do stworzenia trawnika, choć jego utrzymanie będzie wymagało regularnego koszenia. Alternatywą jest łąka kwietna.

Aranżacja ogrodów – najmodniejsze inspiracje i projekty

Zanim zabierzesz się za projektowanie aranżacji ogrodu, zastanów się jakie formacje najbardziej Ci się podobają – swobodne, czy geometryczne? Przepadasz za feerią barw czy wolisz prostotę? Do czego ogród ma Ci służyć? Ile czasu możesz poświęcić na jego pielęgnację? Gdy już odpowiesz na te pytania, zacznij szukać stylu ogrodowego, który najlepiej pasuje do Twoich upodobań i możliwości.

  • Ogród wiejski – aranżacja ogrodu wiejskiego zachwyci miłośników i miłośniczki nieformalnych kompozycji. Charakterystyczne cechy tego stylu to swoboda nasadzeń, rodzime gatunki roślin i różnorodność kolorów. Kwiaty powinny tworzyć malowniczy gąszcz. Aranżacja ogrodu kwiatowego w stylu wiejskim powinna zawierać elementy wykonane z naturalnych materiałów – wiklinowe płotki, ceramiczne donice czy kamienne alejki.
  • Ogród nowoczesny – coś dla osób ceniących funkcjonalność i prostotę. Aranżacja ogrodu nowoczesnego oparta jest o geometryczne kształty, surowe materiały i minimalistyczne rozwiązania. Rośliny przystrzyżone są w wyraziste kształty, alejki przebiegają w liniach prostych, a elementy małej architektury wykonane są z metalu, szkła, betonu i kamienia. Ważną rolę odgrywa światło i woda. Styl nowoczesny często łączy się z aranżacją ogrodu z basenem – oszczędność form znakomicie podkreśla luksusowy charakter prywatnego kąpieliska.
  • Ogród leśny – prosta aranżacja ogrodu o leśnym charakterze przeznaczona dla osób pragnących wykorzystać naturalną roślinność. Styl idealny dla podmiejskich działek położonych na skraju lasu lub porosłych samoistnie rozsianymi drzewami i krzewami. Aranżacja ogrodu w tym stylu wymaga piętrowych nasadzeń. Kompozycje powinny mieć swobodny charakter i składać się z rodzimych gatunków roślin.
  • Ogród skalny – idealne rozwiązanie dla osób pragnących przeprowadzić aranżację ogrodu na pochyłym terenie. Tego typu formacja ma za zadanie naśladować górskie stoki. Skalniaki można budować sztucznie, ale znacznie łatwiejsza jest aranżacja takiego ogrodu na skarpie – pozwala to na bardziej naturalne wkomponowanie roślin i głazów w krajobraz. Ogród skalny wymaga bardzo przemyślanego układania różnej wielkości kamieni. Powinny towarzyszyć im górskie rośliny płożące, odporne na suszę i przepadające za słońcem.
  • Ogród japoński – trudny styl ogrodnictwa wymagający postępowania według ścisłych zasad. Aranżacja ogrodu japońskiego jest zadaniem dla wytrwałych ogrodników pragnących stworzyć coś wyjątkowego. Ogród japoński to krajobraz w miniaturze, ma być jednocześnie prosty i elegancki, harmonijny i asymetryczny. Rośliny często mają zaskakujące kształty, a dominują wśród nich gatunki zimozielone. Kluczowa jest aranżacja ogrodu z kamienia – symbolizuje on niezmienność i pojawia się w ściśle określony sposób. Towarzyszy mu woda jako symbol życia i ruchu.

Aranżacja ogrodu przydomowego krok po kroku – od czego zacząć?

Gdy już wybierzesz idealny styl swojego ogrodu, czas przystąpić do dzieła. Od czego zacząć zakładanie ogrodu? Oto 6 kroków, dzięki którym założysz ogród od podstaw.

Krok 1. Zaplanuj ogród od zera

Jeśli zakładasz ogród od zera, najpierw stwórz plan dostępnej przestrzeni. Sprawdź nasłonecznienie terenu, a także wilgotność i poziom pH gleby. Na planie rozlokuj rabaty i alejki. Wybierz gatunki roślin i nanieś je na rozrysowane grządki, uwzględniając ich wymagania oraz rozmiary, jakie osiągną w przyszłości. Rozpoczęcie od takich podstaw to najlepszy sposób na projektowanie ogrodu krok po kroku.

Krok 2. Przygotuj teren pod zakładanie ogrodu krok po kroku

Plac, na którym masz zamiar założyć ogród, trzeba oczyścić z gałęzi i kamieni, opryskać herbicydem, przekopać, nawieźć i wyrównać. Gdy do domu zostanie już poprowadzona instalacja elektryczna, możesz też wyznaczyć rabaty, alejki i trawniki, oznaczyć taras, usypać skarpy i wzniesienia.

Krok 3. Zaplanuj małą architekturę ogrodową

Na tym etapie należy wybrukować alejki, postawić altanki i pergole. Trzeba także wykonać oczko wodne lub basen.

Krok 4. Zaaranżuj ogród przy płocie

Aranżacja ogrodu wzdłuż płotu pełni funkcję estetyczną i praktyczną. Ma zdobić, ale też chronić od ulicznego kurzu i spojrzeń przechodniów. Tworząc aranżację ogrodu przy ogrodzeniu, sięgnij po gatunki szybkorosnące, wytrzymałe i gęste. Warto też skorzystać z pnączy.

Krok 5. Wypełnij rabaty i załóż trawnik

Przy zakładaniu ogrodu kolejność prac jest niezwykle ważna. Na tym etapie na wytyczonych miejscach posadź wybrane rośliny lub wysiej trawę.

Krok 6. Zaaranżuj ogród przy tarasie

Czas na aranżację ogrodu przy tarasie. Obsadź roślinami okolice tarasu – rabaty i donice. Ustaw meble ogrodowe.

Ile kosztuje aranżacja ogrodu?

Cena aranżacji ogrodu zależy od dużej liczby czynników. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na koszty prac budowlanych, a więc: ogrodzenia terenu, wykończenia tarasu, utwardzenia ścieżek, wykopania oczka wodnego lub basenu. Po drugie, trzeba oszacować koszty bezpośrednich prac ogrodniczych, czyli: zakupu ziemi, nawozu, i roślin, koszt założenia trawnika, koszt zakupu mebli ogrodowych i koszt zakupu ozdób ogrodowych. Kompleksowa aranżacja ogrodu może więc wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Sposobem na aranżację ogrodu tanim kosztem może być samodzielne wykonanie większości prac i zakup używanych mebli ogrodowych lub zrobienie mebli z palet. Tania aranżacja ogrodu też może być piękna, a przy tym oryginalna i satysfakcjonująca – w końcu większość rzeczy zrobisz sam, za darmo!

Zakładanie ogrodu to proces długi i pracochłonny – warto pamiętać, że w rzeczywistości trwa lata. Niektórzy uważają wręcz, że nigdy się nie kończy, bo ogród to żywy organizm stale wymagający pracy i zaangażowania, nieustannie podlegający zmianom, na które musisz nauczyć się reagować.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak zabudować taras? Przegląd materiałów na zabudowę tarasu

Jak zabudować taras? Przegląd materiałów na zabudowę tarasu

Ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Krzewy ozdobne wieloletnie – jakie wybrać do ogrodu?

Krzewy ozdobne wieloletnie – jakie wybrać do ogrodu?

Ogród jesienią. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Ogród jesienią. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Forsycja – wszystko o odmianach, właściwościach i pielęgnacji forsycji

Forsycja – wszystko o odmianach, właściwościach i pielęgnacji forsycji

Jaki fotel wybrać do ogrodu – wiszący czy tradycyjny? Podpowiadamy

Jaki fotel wybrać do ogrodu – wiszący czy tradycyjny? Podpowiadamy

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.