Koniec z gładkimi ścianami – oto 5 efektów dekoracyjnych, które odmienią Twoją przestrzeń!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Primacol Decorative.
Puste i pozbawione charakteru ściany często działają na niekorzyść aranżacji. Znacznie lepiej jest wykorzystać potencjał tej powierzchni, stawiając na niebanalne wykończenie. Do wyboru jest wiele nowoczesnych produktów – od dobrze znanych tynków strukturalnych, przez farby mineralne aż po specjalne pasty. Dzięki nim zwykła ściana może zyskać metaliczny połysk, wygląd rdzy, kamienia czy surowego betonu i to w bardzo prosty sposób. Z czym łączyć takie efekty dekoracyjne i w jakich wnętrzach warto je wykorzystać? Sprawdź!
1. Tynk dekoracyjny, czyli prosty patent na beton na ścianie
Kilka lat temu pokochaliśmy industrialny klimat pofabrycznych przestrzeni, a wraz z nim charakterystyczne materiały, takie jak: cegła, metal, szkło i – oczywiście – beton. Ten surowy, chropowaty i na pierwszy rzut oka chłodny w odbiorze dekor zdetronizował gładkie ściany do roli tła, a sam stał się niezwykłą dekoracją nowoczesnych aranżacji.
Początkowo beton wykorzystywano jedynie w stylizacjach loftowych i industrialnych, jednak obecnie, z uwagi na bardzo uniwersalny charakter materiału, nieregularna szara faktura gości niemal w każdej stylistyce – od nowoczesnej, po eklektyczną, minimalistyczną, a nawet japandi i organic.
Do stworzenia efektu betonowej powierzchni można wykorzystać drobnoziarnisty tynk dekoracyjny Primacol Decorative, który przeznaczony jest do stosowania na różne podłoża, w tym cement, mieszanki cementowo-wapienne czy płyty gipsowo-kartonowe. Materiał doskonale imituje pierwowzór, przy czym jest znacznie łatwiejszy w aplikacji. Primacol Decorative to tynk cienkowarstwowy, dlatego gwarantuje delikatny, gładki i wycieniowany, trójwymiarowy efekt, a przy tym jest wyjątkowo odporny. Można go stosować do wykończenia jednej lub kilku ścian, a także obudowy kominka, wnęki czy wykuszu.
Choć beton dekoracyjny jest znacznie bardziej wyrazisty niż gładka ściana, to jego możliwości użycia nie są niczym ograniczone. To zasługa neutralnego charakteru oraz barwy! Materiał będzie dobrze prezentował się z typowo loftowymi materiałami, czyli metalem, szkłem czy kamieniem, co spotęguje efekt surowości. Korzystnie wypadnie też w zestawieniu z ciepłymi w odbiorze powierzchniami z czerwonej cegły czy drewna.
2. Farba dekoracyjna – inny sposób na betonowe powierzchnie
Uzyskanie betonowej faktury na ścianie jest prostsze, niż może się wydawać, a specjalne tynki to wyłącznie jedna z możliwości. Kolejna bazuje na wykorzystaniu farby betonowej Primacol Decorative, którą nakłada się na ścianę przy pomocy wałka. Dzięki niej można stworzyć struktury z nieregularnymi wżerami charakterystycznymi dla surowego betonu, albo uzyskać efekt gładkiej oraz błyszczącej powierzchni z betonu wibrowanego – rezultat będzie zależeć od tego, jak zaaplikowany jest produkt. Farba dostępna jest w 4 kolorach: Broad Peak, Elbrus, Mont Blanc oraz Mount Everest.
Betonowa farba, podobnie jak tynk imitujący beton, dobrze wypadnie w towarzystwie elementów metalowych, akcentów drewna, szkła czy czerwonej cegły. Takie połączenie zdynamizuje wystrój i jednocześnie obali mit o nudnej i monotonnej szarości. Surową fakturę warto też ocieplić przy pomocy roślin, miękkich w dotyku materiałów oraz mięsistych zasłon.
3. Efekt stalowej ściany – wyjątkowa dekoracja Twojego wnętrza
Co oprócz betonu jest trendy? Metal, a właściwie metaliczne powierzchnie o lekko błyszczącym wykończeniu, które doskonale współgrają ze światłem, kreując teatr cieni. To gwarantuje nie tylko efekt „wow”, lecz także urozmaica kompozycję oraz wyróżnia określone płaszczyzny.
Metaliczne wykończenie może być efektem wykorzystania specjalnego zestawu Metaliq Primacol Decorative, który składa się z podkładowej farby lateksowej, pasty do wykonania tła i struktur, pasty nadającej efekt patyny oraz metalicznej farby. Produkty można nakładać na powierzchnie z tynku, betonu, płyt G-K czy inne stabilne podłoża, tworząc tym samym ciekawie wyglądające ściany, sufity, obudowy kominków, kolumn oraz pozostałych elementów architektonicznych.
Do czego dopasować taką fakturę? Powierzchnie z metalowym sznytem nie muszą być jedynie elementem industrialnej aranżacji. Z racji tego, że prezentują się elegancko, sprawdzą się także w stylizacjach minimalistycznych, nowoczesnych, glamour czy klasycznych. Ta swoboda jest możliwa, dzięki szerokiej palecie dostępnych kolorów.
Głębokie odcienie Gold czy Patina zestawu Metaliq Primacol Decorative połącz z czerwoną cegłą, drewnem oraz złotem, co da efekt przytulności oraz tonalnej harmonii. Z kolei przechodzące w szarość wersje Silver i Iron zestaw ze szkłem oraz dużą ilości srebra – w ten sposób zbudujesz luksusowy wystrój. Dla ocieplenia oraz rozświetlenia scenerii możesz wykorzystać drewno i jasne kolory. Biel, beże oraz brązowe powierzchnie z nieregularnymi sękami zrównoważą całość.
4. Co na ścianę zamiast farby? Tynk dekoracyjny z efektem rdzy!
Jeśli nie beton lub metal, to rdza! Kortenowska faktura szturmem pobija świat wnętrz, wnosząc do nich powiew świeżości. Będzie pasować do wnętrz industrialnych, nowoczesnych i minimalistycznych. Sprawdzi się też we wszelkich odmianach stylu loftowego – od wersji hard, po soft. Zastosowanie rdzawego akcentu podkreśli surowość aranżacji, a dzięki unikalnemu wybarwieniu otworzy drogę do zabawy kolorami.
Do uzyskania efektu rdzy nie potrzeba stalowej okładziny nadszarpniętej zębem czasu. Cel można osiągnąć znacznie łatwiej i szybciej! Do tego niezbędny będzie tynk dekoracyjny Decorust, który w połączeniu z aktywatorem wykreuje złudzenie zardzewiałej powierzchni. Taka ściana ociepli chłodny wizerunek nowoczesnych wnętrz, a także doda charakteru nudnym stylizacjom.
W przypadku zastosowania tynku dekoracyjnego ważna jest równowaga! Rdzawa faktura może bowiem okazać się nieco przytłaczająca – zwłaszcza jeśli zastosowana jest w nadmiarze. Jeśli metraż nie jest zbyt duży, najlepiej wykorzystać motyw na jednej ścianie lub jej fragmencie, a resztę rozświetlić przy pomocy jasnych kolorów. Ten przyjemny dla oka kontrast da estetyczny i wyważony rezultat. Na większych powierzchniach zabawa rdzą nie musi mieć ograniczeń. By uzyskać ekskluzywny klimat, postaw na czerń, grafit, metal i nasycone brązy.
5. Pomysł na naturalne tło – pasta dekoracyjna o wyglądzie kamienia
Ostatnie lata w branży wnętrzarskiej to wyraźny zwrot ku naturalnym inspiracjom, dlatego wśród modnych wykończeń nie może zabraknąć motywów zaczerpniętych wprost z przyrody. Jedną z najgorętszych propozycji tej kategorii jest kamień! Nie chodzi jednak o marmur z wyrazistymi żyłkami, a wzory znacznie bardziej stonowane – takie, które wpiszą się w klimat stylów modern cave, japandi, organic czy wabi-sabi. Te estetyczne kryteria spełnia pasta dekoracyjna Modern Stone od Primacol Decorative.
Modern Stone to dekoracyjna pasta, która pozwala uzyskać matowy efekt głębi z jednoczesnym wrażeniem totalnej naturalności w postaci niejednorodnego, rozłupanego kamienia. Neutralny wzór będzie znakomitą bazą dla kolorów ziemi, drewnianych i ceramicznych elementów, organicznych form zabudowy, a także dodatków z rattanu, wikliny, juty czy lnu.
Świat wnętrz opanowały faktury kamienia, betonu, rdzy i metalu! Ich zastosowanie wprowadza dynamizm i buduje wielowarstwowość, co tym samym potęguje harmonię oraz wrażenie przytulności. Wnętrza z ich udziałem zyskują na wartości estetycznej, a dzięki temu żyje się w nich zdecydowanie lepiej!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Primacol Decorative.