Jak wybrać idealny okap kuchenny? Przegląd topowych modeli okapów 2023
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Amica.
Kulinarne aromaty są przyjemne dla nosa tylko przez chwilę – rozprzestrzeniając się po całym mieszkaniu przez dłuższy czas, mogą stać się uciążliwe. Osiadają na meblach i ubraniach, a drobinki tłuszczu i wilgoci zamieniają się w raj dla grzybów, w tym pleśni. W celu ich szybkiej eliminacji powstały okapy kuchenne, których zadaniem jest pochłanianie pary i zapachów unoszących się nad kuchenką. Jaki okap najlepiej sprawdzi się w tej roli?
Okap kominowy sterowany gestem – bez dotykania i śladów palców
To, jaki okap do kuchni będzie najlepszy, zależy do wielu czynników – zarówno tych związanych z warunkami panującymi w kulinarnym królestwie, jak i osobistymi upodobaniami oraz wystrojem przestrzeni. Obecnie bardzo popularne są okapy kuchenne kominowe, określane też jako okapy przyścienne. Co je wyróżnia? To m.in. długi pionowy komin, który montuje się przy ścianie. Dzięki temu sprzęt idealnie sprawdza się ulokowany tuż nad kuchenką, w górnej linii szafek.
Okapy kuchenne kominowe są również bardzo wydajne i skutecznie usuwają zanieczyszczone powietrze. Doskonałym przykładem jest okap Amica OKC6551BGS o szerokości 60 cm albo jego nieco większy wariant OKC9551BGS mierzący 90 cm. Ich wysoka wydajność – określona na poziomie 695 m3/h – podyktowana jest zastosowaniem nowoczesnych turbin, które w okamgnieniu likwidują przykre zapachy. To tym samym chroni ubrania, zasłony i meble, gwarantując jednocześnie maksymalny komfort użytkowania.
Okapy Amica wyposażone są w funkcję FrameON, której zadaniem jest obwodowe pochłanianie. Ta techniczna nomenklatura określa skuteczność odprowadzania zapachów w jeszcze szybszy sposób. To możliwe dzięki szczelinom ulokowanym wokół przedniej szyby okapów. Ich zastosowanie nie tylko skraca czas usuwania unoszących się oparów i aromatów, ale również wpływa na znacznie cichszą pracę na poziomie zaledwie 48 dB.
Funkcja usuwania nieprzyjemnych zapachów to jednak tylko jedna z zalet wyróżniających okapy kuchenne. Kominowe warianty Amica OKC9551BGS i OKC6551BGS mają znacznie więcej praktycznych atrybutów. Urządzenia oznaczone są klasą energetyczną A, a więc działają oszczędnie. Mniejsze zużycie energii elektrycznej przekłada się na niższe rachunki za prąd.
Urządzenia wyposażone są również w praktyczne oświetlenie w postaci dwóch pasków LED. Natężenie oraz barwę światła można regulować, co pozwala nie tylko na wygodne gotowanie, lecz także sprzyja kreowaniu odpowiedniej atmosfery w całym mieszkaniu. To szczególnie ważne w aranżacjach, w których kuchnia i salon stanowią jedną przestrzeń.
Tymi oraz innymi parametrami można sterować bez dotykania urządzenia, dzięki funkcji Touchless. Wystarczy, że poruszysz dłonią przed okapem dłonią, a sam się uruchomi! W efekcie pożegnasz odciski palców widoczne na panelu, a także szybko zmienisz moc wentylatora czy wyłączysz światło – nawet wtedy, gdy ręce będą oblepione ciastem! W razie potrzeby możesz również sterować okapem tradycyjnie, wykorzystując standardowe sterowanie sensorowe.
Praktyczną funkcją okapów Amica OKC9551BGS i OKC6551BGS jest też możliwość czasowego wyłączania, które pozwala na ciche działanie nawet po zakończeniu gotowania – kiedy w powietrzu czuć jeszcze kulinarne aromaty. Podczas gdy Ty jesz smaczny obiad, urządzenie skutecznie usunie niepożądane zapachy i samo wyłączy się po określonym wcześniej czasie.
Jaki okap do kuchni z wyspą – wyspowy czy kominowy?
Co, gdy sercem kuchni jest wyspa? Jeśli to na niej ulokowana jest płyta indukcyjna, okap kuchenny kominowy nie zda egzaminu. Warto go wówczas zastąpić równie wydajnym wariantem wyspowym Amica OWC4441BK, który montuje się do sufitu, doprowadzając komin do ciągu wentylacyjnego. Model ten dostępny jest także w wersji kominowej Amica OKC4441BK, więc sprawdzi się również tam, gdzie kuchenka ulokowana jest przy ścianie.
Okap wyspowy OWC4441BK oraz wariant kominowy OKC4441BK łączy nowoczesny design zbudowany na bazie prostopadłościanu, co idealnie wpisuje się w charakter wielu kuchni – od tych całkowicie minimalistycznych, po bardziej przytulne, klasyczne czy skandynawskie.
Urządzenia wyposażone są w funkcję czasowego wyłączania, a także pozwalają na regulację barwy i natężenia światła dla tworzenia w pełni zindywidualizowanych warunków podczas gotowania. Ich wspólnym mianownikiem jest funkcja FrameON, czyli pochłanianie obwodowe, zwiększające wydajność pracy okapu oraz wpływające na redukcję emitowanego hałasu, co w przypadku aranżacji kuchni z salonem czy jadalnią jest na wagę złota.
Okap wyspowy nie ustępuje miejsca wariantom kominowym – czy to pod względem funkcjonalności, czy działania. Maksymalna wydajność w trybie wyciągu w przypadku urządzeń Amica OWC4441BK i OKC4441BK wynosi nawet 700 m3/h, co oznacza doskonałą skuteczność eliminacji wszystkich zapachów i oparów!
Poszczególnymi funkcjami można sterować za pomocą przycisków SoftTouch lub poprzez pilota. Dzięki niemu możesz wyłączać lub włączać urządzenie, a także regulować moc pracy czy oświetlenia LED z poziomu kanapy.
Unikalny design – ten okap będzie prawdziwą dekoracją Twojej kuchni
Wysoka wydajność na poziomie 661 m3/h, funkcja FrameON oraz energooszczędne działanie określone klasą A to także domena okapów OKS6554BF i OKS9554BF, marki Amica. Te dwa modele różnią się między sobą rozmiarem. Pierwszy liczy 60 cm szerokości, drugi 90 cm. To powoduje, że można je dopasować do każdego metrażu.
Unikalny design – to coś, co zdecydowanie wyróżnia okap kominowy Amica OKS6554BF i jego nieco większą alternatywę OKS9554BF. Ich podstawą jest ciekawa konstrukcja idealnie wpisująca się w standardy nowoczesnej kuchni. Mowa o formie typu „flat”, czyli pionowej szybie frontowej, której otwarcie znacząco zwiększa obszar roboczy okapu. Szybę wyposażono w dwa siłowniki, a pod korpusem urządzenia znajduje się dodatkowy filtr.
Okapami OKS9554BF i OKS6554BF steruje się przy pomocy dotykowego panelu, który gwarantuje intuicyjną i łatwą obsługę. Dzięki sterowaniu sensorowemu można kontrolować moc okapu, włączać dodatkowe funkcje, a także płynnie regulować inne parametry tylko jednym ruchem ręki.
Prostą, kubistyczną formę okapów Amica warto potraktować jako dekoracyjny element wystroju wnętrza. Takie urządzenie nie tylko skupi na sobie uwagę, ale też obali mit o nieestetycznych sprzętach, które koniecznie trzeba schować w szafce. Efektowna tafla szkła podkreśli klimat przestrzeni i wprowadzi do kuchni nieco elegancji. Może również stać się punktem wyjścia dla zastosowania szklanych lub metalicznych wstawek i dodatków w pomieszczeniu.
Jeśli myślisz, że szumiący w oddali sprzęt może zniweczyć przyjemność jedzenia – nic bardziej mylnego! Okap Amica generuje dźwięki na poziomie 45 dB, co nie będzie dla domowników żadną uciążliwością.
O tym, że okap kuchenny to obowiązkowy element każdej dobrze wyposażonej kuchni nie trzeba nikogo przekonywać. Kluczowe pytanie brzmi: jaki okap kuchenny wybrać? Musi być wydajny i energooszczędny, by poradzić sobie z zapachami, nie nadszarpując przy tym domowego budżetu. Ważne będą też estetyka, dodatkowe funkcje, cicha praca i łatwość obsługi. Takie kryteria warto brać pod uwagę podczas zakupu. Dzięki temu urządzenie będzie nie tylko praktycznym niezbędnikiem, lecz także stylowym dopełnieniem wystroju.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Amica.