Jakie krzesło dla programisty?
Siedzący tryb życia nie jest korzystny dla nikogo, jednak wiele osób pracujących między innymi przy komputerze nie ma wyjścia i często spędza przed nim nawet większość dnia. Oczywiście istotne jest to, by robić sobie przerwy i zwiększyć dawkę aktywności fizycznej na co dzień, jednak nadal podstawą pozostaje odpowiednie krzesło. Klasyczne fotele biurowe to jeden z najczęstszych wyborów, jednak czy jest najlepszy? Sprawdzamy, czym powinno charakteryzować się krzesło dla programisty, aby zapewniło wygodę i wspierało twórczą pracę.
Wyzwania stawiane przed programistami podczas długich godzin kodowania
Fotele biurowe, jakie najczęściej widujemy przy biurkach, to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Chodzi o krzesła obrotowe z podłokietnikami, wykonane z przewiewnej siateczki. Takie modele są powszechnie i łatwo dostępne, z reguły także niedrogie, a przy tym na tyle smukłe i zgrabne, że nie tylko pasują do każdego, nawet niewielkiego biurka i gabinetu, ale są przy tym również ozdobą pomieszczenia.
Zanim jednak kupisz taki klasyczny fotel, przemyśl jeszcze kilka kwestii i zweryfikuj, na ile są dla Ciebie istotne i dopiero na tej podstawie podejmij ostateczną decyzję o zakupie odpowiedniego fotela biurowego.
Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej jest sporym obciążeniem dla ciała – przede wszystkim dla kręgosłupa, ale nie pozostaje bez znaczenia również dla układu krążenia. Dlatego, wybierając fotel biurowy do wielogodzinnej pracy przy komputerze, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, by był on odpowiednio wyprofilowany: w taki sposób, by zapewniał komfort siedzenia w jednej pozycji i odciążał kręgosłup.
Druga ważna sprawa to ta związana z możliwością regulacji fotela: wysokości siedziska, kąta odchylenia oparcia, a także manewrowania podłokietnikami. Czasem pracujemy przy różnych biurkach, dlatego możliwość szybkiego dostosowania fotela do niego jest wręcz kluczowa dla komfortu.
Trzecia kwestia to materiał, z jakiego fotel jest wykonany. Podczas wielogodzinnego korzystania z fotela biurowego dla programisty siateczka może okazać się niewygodna – bo jest dość twarda i może wpijać się w ciało, co jest istotne szczególnie latem, kiedy nosimy krótkie rękawy i krótkie spodenki.
Fotel dla programisty powinien więc zapewniać nie tylko wygodną pozycję ciała, która nie będzie nadmiernie obciążać kręgosłupa, ale powinien mieć także regulowaną wysokość i kąty nachylenia, by umożliwić odpoczynek ciału w czasie pracy, a także móc dostosować fotel do różnych biurek.
Kolejna ważna sprawa to ta, by fotel pasował stylistycznie do aranżacji biura i był elementem spójnym z pozostałymi. Kwestie estetyczne, choć w mniejszym stopniu niż praktyczne, nadal przekładają się na przyjemność i wygodę pracy!
Zobacz też: Biuro w sypialni – jak urządzić sypialnię i biuro w jednym pokoju?
Kluczowe cechy idealnego krzesła dla programisty
Jaki fotel dla programisty w 2023 roku będzie dobrym rozwiązaniem? Nie sposób wskazać konkretny model – bo tych godnych uwagi jest sporo. Podpowiadamy, na jakie kwestie przede wszystkim warto zwrócić uwagę – bo są one bardzo istotne, a wręcz kluczowe dla komfortu pracy przez wiele godzin!
- Zagłówek – jedną z istotnych kwestii jest to, czy wybrany fotel posiada zagłówek, a jeśli tak – to jakiego rodzaju jest. Możliwość wygodnego oparcia głowy w taki sposób, by układała się naturalnie w stosunku do krzywizny ciała, to bardzo ważny aspekt. Pozwala nie tylko na zmiany pozycji, dzięki czemu ciało jest odciążane, ale także na chwilę wyciszenia i zebrania myśli. Opierasz wygodnie głowę, zamykasz oczy i na moment wyłączasz się z otoczenia, by zebrać myśli – wygodny zagłówek jest w tym momencie wręcz kluczową kwestią!
- Regulowane oparcie – fotel ergonomiczny dla programisty powinien również mieć regulowane oparcie. Chodzi nie tylko o możliwość regulowania kąta odchylenia, ale także funkcję bujania. Poluzowanie oparcia i możliwość subtelnego huśtania się na fotelu znakomicie relaksuje i pomaga pozbierać myśli – a to zdecydowanie sprzyja twórczej pracy, nawet, jeśli jest nieprzerwana przez długi czas.
- Regulowane podłokietniki – dla programisty równie ważną funkcją fotela jest to, by miał regulowane podłokietniki. Czasem pracujemy w różnych pozycjach: skupieni i spięci, innym razem wyluzowaniu. Dobrze więc, by profesjonalny fotel dla programisty umożliwiał regulację również podłokietników: ich wysokości, a także szerokości.
- Materiał wykonania – częstym wyborem są fotele z siateczki lub skórzane (ewentualnie ze skóry syntetycznej). Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. W przypadku siateczki zaletą jest to, że jest przewiewna więc pocenie się i przyklejanie do krzesła raczej Ci nie grozi. Minusem jednak może być to, że przy wielu godzinach siedzenia może wpijać się w ciało. Jeśli zaś chodzi o skórzane fotele, to wpijanie się w skórę raczej nie grozi, jednak taki materiał może nie zapewniać dostatecznego przewiewu i po kilku godzinach spędzonych przed komputerem możesz się pocić.
- Jakość wykończenia – skrzypienie, piszczenie i inne niepożądane odgłosy, jakie wydaje fotel, mogą skutecznie dekoncentrować i tym samym utrudniać twórczą pracę. Aby tego uniknąć, zwróć uwagę na jakość materiałów: nie tylko tych użytych do obicia fotela, ale również tych wykończeniowych, jak śrubki i łączniki.
Sprawdź także: Pokój dla młodego mężczyzny – co powinno się w nim znaleźć? 7 pomysłów
Ergonomia a produktywność w kodowaniu
Fotel dla wysokiego programisty zdecydowanie powinien mieć możliwość regulacji wysokości siedziska i podłokietników w dużym zakresie – tak, aby w każdej chwili można było dopasować go do aktualnego użytkownika. Powinien również być wykonany solidnie – tak, by większe obciążenie nie było żadnym problemem i nie wpływało na jego funkcjonalność: w końcu w parze z wysokim wzrostem często idzie również większa masa ciała.
Podsumowując: im wygodniejszy i solidniej wykonany fotel, tym mniej czynników rozpraszających uwagę. Wszystko to przekłada się na jakość i wydajność pracy: bo kręgosłup, szyja i pośladki nie będą boleć ani sztywnieć, co zwykle najbardziej dekoncentruje!