Jak dobrać wysokość fotela biurowego?
Pracujesz przy komputerze? Długie godziny przy biurku spędzone w nieprawidłowej pozycji to prawdziwa zmora dla kręgosłupa. Wiele osób – szczególnie tych, które pracują z domu, ignoruje zalecenia specjalistów i pracuje w przypadkowych miejscach – przy stole w kuchni lub co gorsza, na kanapie przy stoliku kawowym. Im dłużej pracujesz w takiej pozycji, tym kręgosłup częściej daje o sobie znać. A czasami wystarczyłoby dobrać fotel o odpowiedniej wysokości, by znacząco poprawić komfort pracy. Zobacz, jak dobrać wysokość fotela biurowego.
Znaczenie wysokości fotela w ergonomii pracy
Różnimy się. Mamy różny wzrost i gabaryty, a w naszych domach panują różne warunki do pracy. Właśnie dlatego – tak samo jak indywidualnie dobieramy do swoich sylwetek rozmiary ubrań, tak również powinniśmy dostosowywać do swoich potrzeb wysokość fotela biurowego, na którym spędzamy sporą część swojego dnia.
Nieodpowiednio dobrana wysokość fotela może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak bóle pleców, karku, nadgarstków, zmęczenie, stres, czy obniżona wydajność. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dobrać wysokość fotel – tak, aby nie kończyć dnia pracy z bólem kręgosłupa.
Zobacz też: Jak poprawnie dobrać fotel gamingowy?
Jak zmierzyć i dostosować wysokość fotela?
Siedzisko fotela powinno być ustawiona na wysokości, która umożliwia oparcie całych stóp na podłożu. Kolana powinny być zgięte mniej więcej pod kątem 90°. Zwykle wysokość ta wynosi od 40 do 55 cm nad podłożem, ale powinna ona być każdorazowo dopasowywana do osoby, która korzysta z fotela. Wsparciem umożliwiającym przyjęcie prawidłowej pozycji w przypadku krzesła biurowego, które jest trochę za wysokie, może być również podnóżek, na którym oprzesz swoje stopy.
Właśnie dlatego fotele o stalej wysokości bez możliwości regulacji nie są dobrym wyborem, jeśli szukasz fotela do pracy przy biurku. Pełny komfort pracy oraz bezpieczeństwo dla kręgosłupa może zapewnić przede wszystkim fotel z możliwością regulacji wysokości.
Duże znaczenie ma również odległość siedziska od blatu. Przyjmuje się, że nie powinna być mniejsza niż 30 cm po wsunięciu krzesła pod stół – taka odległość pozwoli na bezproblemową zmianę pozycji i np. na chwilowe założenie nogi na nogę.
Nie tylko wysokość! Jakie parametry również mają znaczenie?
Jeśli chcesz, by Twoje krzesło biurowe było idealnie dopasowane do Ciebie, powinieneś zwrócić też uwagę na inne parametry, które będą miały wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie i komfort. Jakie kwestie są równie istotne?
- Głębokość siedziska – siedzisko w fotelu biurowym powinno być takie w sam raz – nie za płytkie i nie za głębokie. W przypadku takich foteli istotna jest odległość końca siedziska od oparcia, które również powinno być dopasowane do wzrostu osoby korzystającej z krzesła. Głębokość siedziska powinna wahać się od 40 do 42 cm z możliwością regulacji o kolejne 5 cm.
- Oparcie – oparcie ergonomicznego fotela powinno być podparciem dla całego kręgosłupa. Warto wybrać taki, który dodatkowo będzie miał również specjalne, podwyższone oparcie na głowę i kark. Najlepszym wsparciem dla kręgosłupa będzie również fotel wzbogacony o poduszkę pod lędźwie, która zwiększy komfort siedzenia i będzie dodatkowym wsparciem dla kręgosłupa. Jeśli szukasz dobrej jakości ergonomicznego modelu, możesz zwrócić uwagę na fotele gamingowe.
- Obrotowa konstrukcja – dzięki obrotowej konstrukcji na kółkach fotel jest mobilny i można łatwo dopasować go do aktualnych potrzeb. Obrotowa konstrukcja sprawia również, że podczas pracy możemy delikatnie bujać się i wykonywać lekkie skręty kręgosłupa, które przynoszą ulgę podczas długiej pracy przy komputerze.
- Podłokietniki – wybierając fotel biurowy, warto postawić na taki, który wyposażony jest w wygodne podłokietniki. Taki model będzie zajmował nieco więcej miejsca niż fotel bez podłokietników, ale warto! Dzięki nim ramiona i obręcz barkowa będą mniej obciążone.
Sprawdź również: Czy fotel gamingowy sprawdzi się w pracy biurowej?
Co jeszcze możesz zrobić, by poprawić higienę codziennej pracy?
Odpowiednia wysokość fotela biurowego i jego dodatkowe parametry są bardzo istotne, ale sam fotel nie wystarczy. Co jeszcze możesz zrobić, by poprawić ergonomię i higienę swojej codziennej pracy? Jeśli pracujesz z domu, masz na to ogromny wpływ i możesz zorganizować swoją pracę tak, by była w pełni komfortowa. O czym warto pamiętać?
- Zadbaj o odpowiedni sprzęt – kilkugodzinna praca przy laptopie przez dłuższy czas sprawi, że Twój kręgosłup zacznie wołać o pomoc. Ekran laptopa jest mały i znajduje się stanowczo za nisko. Znacznie lepszym wyborem będzie zakup dodatkowego, zewnętrznego monitora i klawiatury, które pozwolą zachować prawidłową postawę.
- Wybierz biurko z regulacją wysokości – regulowane biurko pozwoli Ci idealnie dopasować całe stanowisko pracy do Twojej sylwetki i aktualnych potrzeb. Jeśli lubisz zmieniać pozycję podczas pracy, możesz wybrać biurko, które rozkłada się do wysokości umożliwiającej pracę na stojąco.
- Rób regularne przerwy od pracy – nie siedź przy komputerze bez ruchu przez kilka godzin. Jeśli tylko możesz, co godzinę rób 5-10 min przerwy, idź zrobić herbatę, porozciągaj się lekko i pooddychaj świeżym powietrzem.
- Utrzymuj porządek na swoim miejscu pracy – bałagan na stanowisku pracy sprawia, że trudniej się skupić, a praca, która mogłaby być wykonana w godzinę, rozciąga się na kilka długich godzin.
- Zadbaj o odpowiednie oświetlenie i temperaturę – zarówno światło, jak i temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujesz, ma ogromny wpływ na Twoją wydajność oraz zdrowie Nie zapomnij o lampce biurkowej, która doświetli cały blat i sprawi, że oczy będą mniej męczyć się podczas pracy.
Przeczytaj też: Wysokość biurka – jak dobrać wymiary biurka do pracy?
Wysokość fotela biurowego to jedna z najbardziej istotnych elementów składowych, które są niezbędne do zachowania ergonomii codziennej pracy. Zadbaj o to, by praca, na którą poświęcasz całkiem sporą część Twojego życia, nie stanowiła zagrożenia dla Twojego zdrowia.