Schody
Schody zabiegowe – aranżacje, inspiracje i pomysły na modny wystrój 2023
Rodzaj:
Schody zabiegowe – inspiracje i pomysły na Homebook.pl
Schody zabiegowe to częsty wybór zarówno do domów, jak i budynków publicznych. Są dość proste w konstrukcji, a przy tym eleganckie i pasują do wielu stylów wnętrza. Najczęstszym wyborem są drewniane schody zabiegowe, jednak spotyka się również schody zabiegowe metalowe lub betonowe (które mogą być dodatkowo pokryte drewnem). Ta druga opcja to tzw. schody zabiegowe dywanowe. Nawet proste konstrukcje mogą być eleganckie, ponadczasowe i uniwersalne, dlatego schody zabiegowe to częsty wybór. W tym miejscu czeka na Ciebie mnóstwo inspiracji na schody zabiegowe w różnych aranżacjach. Sprawdź najciekawsze inspiracje, jakie zebraliśmy. Może dzięki nim zdecydujesz się właśnie na schody zabiegowe?
Zobacz też: Jakie schody wewnętrzne wybrać? Przegląd inspiracji
Co to są schody zabiegowe?
Schody zabiegowe to najpopularniejszy rodzaj schodów – choć nazwa może początkowo niewiele mówić. Schodami zabiegowymi nazywamy ten rodzaj schodów, które mają przynajmniej jeden zakręt, a stopnie na tych zakrętach nie są prostokątne, tylko trójkątne – można porównać je do kawałka pizzy. Najczęściej wybiera się schody dwuzabiegowe. To takie, które w rzucie prezentują się w literkę U. Schody zabiegowe mogą mieć również inne kształty – np. L, mogą być również złamane.
Zdecydowaną zaletą schodów zabiegowych jest to, że zajmują niewiele miejsca, a przy tym są wygodne, komfortowe i eleganckie.
Schody zabiegowe – z jakich są materiałów?
Schody zabiegowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są schody drewniane. Rzadziej wybiera się schody metalowe oraz betonowe, pokryte drewnem.
Schody zabiegowe drewniane
Drewniane schody zabiegowe to wybór uniwersalny i ponadczasowy. Drewno nigdy nie wychodzi z mody, a poza tym doskonale komponuje się z innymi materiałami. Tym samym sprawdzi się w każdej aranżacji: zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej czy minimalistycznej.
Schody zabiegowe metalowe
Metalowe schody zabiegowe to nieco rzadszy wybór – bo metalowe elementy pasują przede wszystkim do nowoczesnych i nieco surowych aranżacji. Najlepiej sprawdzą się w industrialnym i loftowym stylu. W nowoczesnych aranżacjach dobrze wyglądają w połączeniu z drewnem.
Schody zabiegowe betonowe
Betonowe schody zabiegowe warto obudować drewnem. To sprytny sposób na ocieplenie wnętrza, które np. wcześniej było surowe, a po zmianie aranżacji chcemy nadać mu przytulności. Wówczas wystarczy obudować betonowe stopnie drewnem i gotowe.
Schody zabiegowe – gdzie się sprawdzą? Pomysły na aranżację
Schody zabiegowe sprawdzą się tak naprawdę wszędzie – zarówno jako schody między piętrami domu, jak i jako schody wejściowe do niego, a także w salonie (np. prowadzące na antresolę) czy prowadzące na poddasze.
Niewątpliwą zaletą schodów zabiegowych jest to, że zajmują niewiele miejsca, dlatego doskonale nadają się do zastosowania w nawet niewielkich pomieszczeniach. W dodatku zapewniają sporo miejsca do pewnego stawiania stopy. Schody zabiegowe w salonie czy schody zabiegowe na poddasze, dopasowane stylem do aranżacji wnętrza będą nie tylko praktycznym, ale również dekoracyjnym elementem wyposażenia.
Nie przegap: TOP 10 najpopularniejszych inspiracji na schody – którą wybierzesz?
Nowoczesne schody zabiegowe – jakie mają zalety?
Nowoczesne schody zabiegowe mają przeważnie jeszcze lżejszą bryłę niż klasyczne. Mogą być również wykonane z materiałów innych niż drewno czy beton. To daje sporo możliwości!
– Oryginalny wygląd – choć nowoczesne aranżacje mogą kojarzyć się ze zbytnią wręcz prostotą i minimalizmem, to jednak wcale nie jest powiedziane, że tak musi być! Nowoczesne schody zabiegowe są wykonywane przede wszystkim z metalu, a to daje możliwość wyboru oryginalnej konstrukcji, zarówno jeśli chodzi o kształt, jak i zdobienia. Częstym wyborem są ażurowe schody zabiegowe, które wprowadzają do wnętrza nie tylko lekkość, ale również ciekawy efekt dekoracyjny.
– Jeszcze większa oszczędność miejsca – nowoczesne formy są przeważnie dość minimalistyczne i proste, co przekłada się na oszczędność miejsca. W niewielkich pomieszczeniach każdy centymetr jest na wagę złota, a w dużych i przestronnych – stwarza to ciekawe możliwości aranżacji.
– Ciekawa aranżacja – metalowe schody zabiegowe, w tym ażurowe schody, to niewątpliwie niesamowicie oryginalny i ciekawy element dekoracyjny sam w sobie. Może być również bazą do tworzenia bardziej skomplikowanych aranżacji.
– Łatwa konserwacja – nowoczesne schody zabiegowe są przeważnie metalowe. To zaś sprawia, że ich użytkowanie jest bezproblemowe: bo nie trzeba przejmować się skomplikowaną konserwacją, jak ma to miejsce np. w przypadku drewnianych elementów. Metal jest również odporny na upływ czasu, a także na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu takie schody posłużą długo i w estetycznym wydaniu!
Jak zaprojektować schody zabiegowe? Krok po kroku
Projekt schodów zabiegowych może wydawać się łatwy, jednak praktyka pokazuje, że wcale tak nie jest. Wręcz przeciwnie: samodzielne projektowanie schodów zabiegowych może być wręcz karkołomnym zadaniem. Wymaga przede wszystkim doskonałej wyobraźni przestrzennej. Jeśli chcesz zaprojektować samodzielnie schody zabiegowe, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Jak rozrysować schody zabiegowe?
– Liczba stopni w biegu – najczęstszym problemem jest to, jak wymierzyć schody zabiegowe, oraz ile stopni powinny mieć. Trzeba wiedzieć, że przyjęto zasadę, iż 17 stopni to maksimum.
– Wysokość i szerokość stopni – przyjęto również, że wysokość stopnia to maksymalnie 19 cm.
– Szerokość biegu – w tym przypadku minimum to 80 cm.
Najczęstszym problemem jest więc to, jak obliczyć schody zabiegowe. To punkt wyjścia, bo jeśli projekt będzie źle wykonany, to na etapie jego realizacji pojawi się mnóstwo problemów, które pociągną za sobą nie tylko dodatkowy czas na poprawki, ale również koszty z tym związane.
Jak zaszalować schody zabiegowe? Podpowiadamy
Szalowanie schodów zabiegowych może wydawać się skomplikowanym pojęciem, jednak w praktyce oznacza stworzenie formy niezbędnej do tego, by ukształtować beton. To czynność niezbędna do tego, by utrzymać konstrukcję w ryzach. Szalowanie schodów zakładają wszystkie projekty schodów zabiegowych.
Szalunek schodów wykonuje się z płyt lub desek i tworzy się go od góry na dół. Warto już zawczasu przygotować szalunek, by po wylaniu betonu od razu móc utrzymać konstrukcję. Najważniejszą zasadą jest solidne podparcie szalunku, by się nie odsunął – wówczas mokry jeszcze beton może zwyczajnie stracić nadaną formę.
Schody zabiegowe – FAQ, czyli często zadawane pytania
Interesuje Cię projekt schodów zabiegowych, jednak masz kilka pytań związanych z ich wykonaniem? Odpowiadamy na te, które pojawiają się najczęściej!
Schody zabiegowe czy ze spocznikiem – które wybrać?
Odpowiedź w zasadzie powinna brzmieć: to zależy. Schody ze spocznikiem są tańsze i wymagają mniej pracy, jednak z drugiej strony ich konstrukcja jest prosta i przez to może być mniej efektywna. Uważa się również, że korzystanie ze schodów ze spocznikiem jest łatwiejsze ze względu na to, że wszystkie stopnie mają ten sam kształt i wielkość.
Schody zabiegowe czy proste – które gdzie się sprawdzą?
Schody zabiegowe zajmują niewiele miejsca ze względu na swój specyficzny kształt. To pozwala na zagospodarowanie pod nie nawet niewielkiej przestrzeni. Na proste schody potrzeba nieco więcej miejsca, jednak jeśli zależy Ci na prostych i równych stopniach, będą lepszym wyborem.
Schody wachlarzowe a zabiegowe – czym się różnią?
Schody wachlarzowe są gięte w łuk – to zaś przekłada się na ciekawy efekt. W dodatku schody wachlarzowe mają dość szerokie stopnie, co wiele osób uważa za atut bo poruszanie się po nich jest wygodniejsze. Schody zabiegowe mają nierówne kształty oraz wymiary stopni i o ile wygląda to niewątpliwie ciekawie, o tyle wiele osób podważa komfort i bezpieczeństwo korzystania z nich, zwłaszcza przez osoby starsze i dzieci.
Jak położyć płytki na schodach zabiegowych?
Ze względu na to, że schody zabiegowe są wymagające pod względem wykończenia, zadanie kładzenia na nich płytek lepiej zlecić fachowcom. W ten sposób oszczędzisz sobie czasu i niechcianych poprawek – a o błąd w tym przypadku nietrudno.
Sprawdź też: Jak dobrać płytki na schody wewnętrzne?
Jak zabudować schody zabiegowe?
Pomysłów na praktyczną zabudowę schodów zabiegowych jest co najmniej kilka. Możesz ulokować pod nimi szafę, stworzyć pod nimi schowek, a także regał na książki czy szuflady.
Dowiedz się więcej: Jak zabudować schody zabiegowe? 6 pomysłów na praktyczną zabudowę
Ile kosztują schody drewniane zabiegowe?
Koszt projektu i budowy schodów zabiegowych drewnianych jest kwestią indywidualną i zależy od kilku czynników. Podstawowym jest stopień skomplikowania projektu, a także rodzaju i gatunku drewna czy wreszcie wielkości i ilości stopni. Widełki mogą być więc dość spore: bo od 100 do kilkuset złotych za 1 stopień.
Ile betonu potrzeba na schody zabiegowe?
Obliczenie tego, ile betonu potrzeba na schody zabiegowe, musi uwzględniać kilka parametrów: szerokość i głębokość schodka, wysokość schodka, grubość płyty pod schodami, a także ilość takich schodków. W przeliczeniu, ile betonu trzeba, pomogą Ci internetowe kalkulatory.
Jak wykończyć schody zabiegowe?
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest wyłożenie schodów drewnem lub kamieniem. Często wykorzystuje się do tego również wykładzinę, a także farbę. Możliwe jest również estetyczne wykończenie schodów gresem.