Schody drewniane czy betonowe? Wybieramy schody wewnętrzne
Schody drewniane czy betonowe – które wybrać? Jeśli właśnie stoisz przed takim dylematem, to dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz porównanie obu materiałów pod względem estetycznym i praktycznym. Sprawdź zalety i wady schodów betonowych i drewnianych. Na pewno podejmiesz właściwą decyzję!
Schody betonowe – zalety i wady
- Schody betonowe przydadzą się już na etapie budowy domu. Ułatwią przenoszenie materiałów oraz przeprowadzanie prac na poszczególnych piętrach. Wystarczy stan surowy – wykończysz je już po szpachlowaniu i malowaniu ścian lub ułożeniu posadzki. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że je uszkodzisz.
- O schodach betonowych musisz pamiętać już na etapie projektowania wnętrza lub co najwyżej – stanu surowego. Łączy się je z konstrukcją budynku, co wymaga przygotowania zbrojenia (wypuszczanego ze ścian lub stropu; zbrojenie należy uwzględnić również w przypadku, gdy budowę schodów odkładasz na później).
- Samo wykonanie betonowych schodów jest dość proste, choć wymaga nieco czasu – z ich użytkowaniem musisz odczekać przynajmniej kilka dni.
- Konstrukcje betonowe dostępne są jako monolityczne lub prefabrykowane, tzn. wykonywane na miejscu, na placu budowy lub dostarczane w formie gotowych elementów z zakładu produkcyjnego.
Sprawdź też: Jakie schody wewnętrzne wybrać? Przegląd inspiracji
Schody drewniane – zalety i wady
- Schody drewniane umożliwiają większą swobodę w zakresie formy i kształtu. Do budowy schodów może posłużyć drewno lite lub klejone, a z gatunków: buk, jesion, orzech, mahoń, iroko.
- Konstrukcje drewniane wymagają pielęgnacji i impregnacji. Kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie materiału (warstwą lakieru, bejcy, oleju), dzięki czemu nie będzie szarzał oraz stanie się mniej podatny na uszkodzenia.
- Schody drewniane zazwyczaj mają konstrukcję samonośną, co oznacza, że nie potrzebują dodatkowych zbrojeń czy umocnień. Nie musisz ich też planować na etapie budowy. Wystarczy zamówić je kilka tygodni wcześniej (lub kilkanaście – przy bardziej skomplikowanym projekcie), dostarczane są na miejsce w formie gotowych elementów i tu składane.
- Takie rozwiązanie to najczęściej wyższe koszty – a czasami stanowi jedyne możliwe wyjście przy danym typie budownictwa. „Drewniane schody są o wiele droższe w wykonaniu i wymagają uwagi przy użytkowaniu, ale w przypadku lekkich konstrukcji szkieletowych domu są niezastąpione” – tłumaczy Magdalena Ćwiżyk ze STUDIA MAC.
Schody drewniane czy betonowe – które lepsze?
Schody betonowe czy drewniane? Drewniane czy betonowe? Które z nich sprawdzą się w Twoim wnętrzu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, weź pod uwagę jeszcze dwie kwestie:
- Wielkość wnętrza
Schody betonowe są cięższe, bardziej masywne, nie poleca się ich więc do niewielkich pomieszczeń – przytłaczałyby i zdominowałyby przestrzeń. Nie stanowi to jednak reguły. Możesz wykonać np. misterne schody spiralne, które – mimo betonowej konstrukcji – będą prezentować się dość lekko, niecodziennie.
- Styl wnętrza
Jak podpowiada Edyta Malec z pracowni emDESIGN, beton dobrze czuje się w prostych stylizacjach. „Schody betonowe to zwykle bardzo surowy i prosty element wnętrza. Ze względu na swą masywność wymagają większych, otwartych przestrzeni. W moim odczuciu taki betonowy akcent bardzo dobrze wkomponuje się nie tylko we wnętrza nowoczesne i minimalistyczne, ale może również pięknie podkreślić stylistykę glamour” – mówi.
Drewniane konstrukcje z zasady zaś są planowane jako lżejsze, ażurowe, pozwalające na swobodne przenikanie światła, przezierność. Nie zawłaszczają przestrzeni, nie muszą wcale stanowić dominanty wnętrza, a raczej jego detal, ozdobę.
- Wykończenie schodów
Wybierając schody betonowe, wcale nie jesteś skazany tylko i wyłącznie na beton. Nadaj im pożądany wygląd, wykończając stopnie i podstopnice za pomocą drewna, aluminium, płytek ceramicznych lub kamiennych bądź nawet wykładziny dywanowej. Spore możliwości aranżacyjne daje też beton architektoniczny.
Jeśli zaś jesteś zdecydowany na drewno, nie zakrywaj go innym materiałem – drewno broni się samo, niezależnie od stylu czy charakteru wnętrza.
Sprawdź też: Jak dobrać płytki na schody wewnętrzne?
Pamiętaj, że schody wcale nie muszą pełnić tylko jednej, oczywistej funkcji. Spraw, aby ich rola we wnętrzu była większa. Konstrukcja schodów może organizować przestrzeń, np. oddzielając salon od jadalni. Pomyśl również nad wykorzystaniem miejsca pod nimi. „Niezależnie od wybranej konstrukcji – betonowej lub drewnianej – króluje trend całkowitego zabudowywania przestrzeni pod schodami – podkreśla Magdalena Ćwiżyk ze STUDIA MAC. Otwarte półki i szafki w różnych kształtach i kolorach, rozmieszczone asymetrycznie, są ostatnio najpopularniejszym rozwiązaniem dla tego typu przestrzeni.”