Oświetlenie schodowe – jakie wybrać i jak je podłączyć?
Oświetlenie schodowe to ważny element aranżacji wnętrza, zarówno ze względów estetycznych, jak i z uwagi na bezpieczeństwo poruszania się po schodach. Oświetlenie to warto właściwie dobrać zarówno do wyglądu schodów, jak i do stylistyki, w jakiej zaaranżowany jest cały dom czy mieszkanie. Dziś opowiemy więcej o tym, jakie oświetlenie schodów wybrać, by spełniało swoją funkcję i wyglądało atrakcyjnie oraz jak podłączyć oświetlenie schodowe, by działało jak należy. Zaczynamy!
Oświetlenie schodowe – na co zwrócić uwagę przy jego planowaniu?
Co warto wziąć pod uwagę, planując oświetlenie schodowe w swoim domu? Kiedy zabrać się za realizację takiego oświetlenia?
- Pomyśl o oświetleniu schodów odpowiednio wcześnie. Oświetlenie schodowe warto zaplanować już na etapie projektowania schodów, budowy domu, remontu mieszkania czy nawet projektowania instalacji elektrycznej. To właśnie wtedy najłatwiej będzie dostosować zarówno same schody, jak i idące w ścianach kable – tak, by oświetlenie wyglądało estetycznie i jak najlepiej spełniało swoją funkcję.
- Zastanów się, jak będziesz korzystał z oświetlenia. Jeśli ze schodów korzystasz sporadycznie i wiesz, że nie będziesz raczej chodził po nich w środku nocy, wystarczą klasyczne lampy wiszące czy kinkiety. Jeśli na piętrze znajdują się pokoje dzieci, które chętnie w środku nocy schodzą na dół przytulić się do rodziców, koniecznie zainwestuj w takie lampki, które będą mogły palić się całą noc delikatnym światłem. W takim przypadku dobrze sprawdzą się również lampki z czujnikiem ruchu.
- Dostosuj oświetlenie do stylu mieszkania. Podświetlenie schodów ma być funkcjonalne, ale również estetyczne! Na szczęście na rynku mamy dostępnych tak wiele rodzajów i modeli lampek i punktów oświetleniowych, że bez problemu dobierzesz takie, które będą idealnie pasowały do klimatu całego mieszkania.
Oświetlenie schodowe – jakie wybrać?
Oświetlenie schodowe niejedno ma imię. Wybierając oświetlenie na schody, możesz zdecydować się na jeden z kilku rodzajów i modeli lamp i lampek. Sprawdź, które z nich najlepiej pasują do Twoich oczekiwań.
Oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu
Bardzo popularnym i często wykorzystywanym rodzajem lamp przy schodach jest oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Tego rodzaju instalacja umożliwi podświetlanie schodów wyłącznie w momencie, gdy ktoś znajdzie się w ich pobliżu.
Jeśli chcesz postawić na tego rodzaju rozwiązanie, zastanów się nad zastosowaniem punktowego oświetlenia stopni schodów z czujnikiem ruchu. Takie spoty umieszczone na ścianie, nad każdym lub co kilka stopni, będą zapalać się tylko wtedy, gdy ktoś – np. maluch wędrujący nocą do łóżka rodziców – będzie po nich schodził lub wchodził.
Tego rodzaju lampy schodowe z czujnikiem ruchu najlepiej zaplanować już na etapie projektowania instalacji elektrycznej, ale jeśli tego nie zrobiłeś – nic straconego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli punktów świetlnych z czujnikiem ruchu na baterie. Oświetlenie schodowe na baterie to świetne rozwiązanie pozwalające rozmieścić lampki w dowolnym miejscu, bez konieczności podpinania ich do prądu.
Takie oświetlenie oprócz czujnika ruchu ma również często czujnik zmierzchu, dzięki któremu lampki nie zapalają się niepotrzebnie w dzień. Takie rozwiązania nie pobierają dużo energii, dzięki czemu zasilanie bateryjne jest w zupełności wystarczające.
Oświetlenie schodowe LED
LED-y schodowe mogą występować w postaci żarówek, taśm lub diod, które montowane są bezpośrednio na schodach lub na ścianie obok nich. Podświetlenie schodów LED-ami jest bardzo estetyczne – możesz wybrać LED-y dające światło w standardowej, ciepłej lub zimnej barwie lub zdecydować się na takie, których kolory można zmieniać.
Oświetlenie LED na schody to rozwiązanie bardzo ekonomiczne – tego rodzaju lampki nie pobierają dużo energii i bezawaryjnie działają przez długie lata. Oświetlenie schodowe LED natynkowe umożliwia uzyskanie delikatnego, rozproszonego światła – idealnego, by oświetlić schody, ale nie świecić zbyt mocno w zaspane oczy.
Oświetlenie schodowe halogenowe
Kolejną opcją są halogeny na schody. Tego rodzaju światełka schodowe mają wiele zalet – są dostępne w atrakcyjnych cenach, mogą być wyposażone w czujnik ruchu oraz charakteryzują się bardzo niską awaryjnością. Warto jednak pamiętać o tym, że halogenowe oczka schodowe nagrzewają się dość szybko i mocno, mogą więc być niebezpieczne dla małych dzieci.
Kinkiety – klasyczne oświetlenie schodowe
Punkty świetlne zamontowane w ścianie lub listwy LED wmontowane w stopnie to niejedyny sposób na oświetlenie domowych schodów. Jeśli lubisz klasyczne rozwiązania, możesz postawić na stosowany od lat sposób, czyli montaż kinkietów, które będą oświetlały schody od góry. Takie rozwiązanie jest praktyczne i w większości przypadków pozwala oświetlić cały ciąg schodów od góry, ale często nie daje możliwości delikatnego doświetlenia, pozwalającego jedynie na bezpieczne zejście po stopniach w środku nocy.
Oświetlenie schodowe w formie lamp wiszących
Jeśli układ w Twoim mieszkaniu czy domu na to pozwala, możesz również nad schodami powiesić oświetlenie sufitowe – np. efektowną lampę wiszącą, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale będzie stanowiła również wspaniałą dekorację wnętrza.
Oświetlenie schodowe – 230V czy 12V?
Wybierając lampki na schody, możesz spotkać się z modelami o oprawach w różnych wersjach napięcia. Najpopularniejsze jest oświetlenie schodowe 230V oraz oświetlenie schodowe 12V. Które z nich wybrać? Częściej stosowanym rozwiązaniem jest wersja 12V – jest bezpieczniejsza i atrakcyjniejsza cenowo. Ze względu właśnie na bezpieczeństwo, tego rodzaju oświetlenie może być stosowane nie tylko w domu, ale również na zewnątrz.
Oświetlenie schodowe – schemat włącznika schodowego
Planujesz zamontować oświetlenie schodowe? Schemat włącznika schodowego w podstawowej wersji zawiera dwa łączniki – jeden z nich znajduje się na dole, a drugi na górze schodów. Dzięki temu niezależnie od tego, na którym poziomie się znajdujesz, możesz bez problemu włączyć lub wyłączyć światło. By całość działała poprawnie, będziesz potrzebował przewodu fazowego (liniowego) oraz dwóch przewodów fazowych roboczych. Pierwszy włącznik powinien być podłączony za pomocą przewodu elektrycznego do fazy, a do drugiego podłączane są źródła światła.
Oświetlenie schodowe – jak je podłączyć?
Jak zamontować oświetlenie schodowe? Na jakiej wysokości powinno się je montować? Jeśli montujesz żyrandol lub klasyczny kinkiet na ścianie, pamiętaj o tym, by nie znajdował się on bezpośrednio na poziomie oczu wchodzącej po schodach osoby – tak, by intensywne światło nie oślepiało i nie męczyło oczu.
Nigdy wcześniej tego nie robiłeś, a chcesz wykonać znajdujące się tuż nad stopniami oświetlenie schodów? Montaż i podpięcie oświetlenia najlepiej zleć profesjonaliście. Elektryk poprowadzi przewody i podłączy światła w taki sposób, że będą działały bezawaryjnie i bez zarzutu.
A jak podłączyć oświetlenie schodowe LED samodzielnie? Jeśli nie chcesz wzywać elektryka, a sam nie masz doświadczenia w montażu oświetlenia, wybierz lampki na baterie, które wystarczy tylko zamontować na ścianie.
Oświetlenie schodowe – inspiracje i pomysły
Jakie oświetlenie schodów w domu sprawdzi się najlepiej? Dobierając źródła światła, warto wybrać takie, które są funkcjonalne i praktyczne, ale również te, które najlepiej będą pasowały do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie.
Do nowoczesnych wnętrz świetnie będą pasowały taśmy LED wmontowane bezpośrednio w stopnie. W industrialnych mieszkaniach jako oświetlenie schodowe sprawdzą się czarne, wiszące przy suficie kable, tworzące charakterystyczną lampę pająk. W klasycznych wnętrzach jako oświetlenie schodowe wybierz okrągłe lub kwadratowe kinkiety z niewielkimi abażurami, które będą dawać delikatne światło i sprawią, że przestrzeń wokół schodów będzie elegancka i klimatyczna.
Czy wiesz już, jakie oświetlenie schodowe wybrać? Możliwości jest wiele, ale kluczem jest bezpieczna i prawidłowo wykonana instalacja elektryczna. Drugą opcją jest wybór punktów świetlnych zasilanych bateriami – wystarczy przymocować je do ściany i gotowe!