10 oryginalnych pomysłów na oświetlenie sypialni
Sypialnia to oaza intymności, relaksu i zdrowego snu. Uwielbia miękkie tkaniny, przyjazną kolorystykę i oczywiście odpowiednie oświetlenie. W jaki sposób najlepiej je rozplanować? Na jaki rodzaj lamp postawić? Dlaczego warto, aby były stylowe i niebanalne? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Oświetlenie sypialni – jaki model lampy wybieramy najczęściej?
Jednym z najpopularniejszych sposobów na oświetlenie sypialnianego wnętrza są klasyczne lampy stołowe. Mogą być smukłe i eleganckie, designerskie i zadziorne, pękate i ujmujące w swej prostocie. W sypialniach eksponuje się je często i chętnie, ponieważ dają przyjazne, miękkie światło, dzięki czemu nie męczą oczu i zapewniają przytulną, kameralną atmosferę.
Lampa stołowa trochę inaczej
Wybierając lampę idealną, warto czasem zrezygnować z klasycznych projektów i sięgnąć po te nietuzinkowe, np. wykonane z pustych szklanych butelek. Taki dodatek można kupić u wielu uznanych designerów lub spróbować wykonać go samodzielnie.
Lampa w północnym stylu
Sypialnie uwielbiają przyjemnie rozproszone światło. Taki efekt zapewniają lampy wiszące z abażurem wykonanym z lekkiego, subtelnie prześwitującego materiału. Wiele z tego rodzaju modeli nawiązuje wzornictwem do klasyków skandynawskiego designu, który hołduje naturalnym, organicznym formom. Takie wzornictwo, prócz przyjaznego, intymnego klimatu, wnosi do wnętrz świetny styl i bezpretensjonalność.
A może żyrandol?
W sypialnianych przestrzeniach szykowne, buduarowe elementy odnajdują się znakomicie. Mogą być to lustra w dekoracyjnych ramach, pikowane meble lub… ozdobne kilkuramienne żyrandole. Tego rodzaju lampa daje zazwyczaj mocne światło, dlatego warto zadbać o specjalny ściemniacz, dzięki któremu można kontrolować natężenie żarówek.
Kiedy wybierać kinkiety ścienne?
Jeżeli pragniesz, aby Twoja sypialnia wydała się wizualnie większa i chcesz mieć więcej możliwości oświetlenia pomieszczenia, zestaw stylowy żyrandol sufitowy z kinkietami ściennymi. Oświetlenie wieloźródłowe zawsze jest fantastycznym pomysłem – tworzy wokół liryczny nastrój, podkreślając przy tym fakturę oraz kolor ścian. Pamiętaj, aby wybierać kinkiety, których klosze wykonane są z lekko prześwitującego materiału – tego typu modele potrafią wyczarować w sypialni piękną poświatę.
Czy warto zawiesić lampę nad zagłówkiem łóżka?
Kto powiedział, że lampa sypialniana powinna wisieć pośrodku sufitu? Ciekawym zabiegiem okazuje się np. zawieszenie jej tuż nad wezgłowiem łóżka. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich sypialniach, w których nie ma miejsca na dwie szafki nocne wraz z lampami. Warto także zwrócić uwagę, że lampa zawieszona w ten sposób, pięknie oświetla ścianę nad łóżkiem, tworząc intrygujący, „trójwymiarowy” efekt.
W jaki sposób eksponować modne lampy wiszące?
Ostatnimi czasy prawdziwym hitem okazują się lampy sufitowe zmontowane po dwóch stronach łóżka. Takie rozwiązanie wygląda ciekawie, designersko i jest bardzo praktyczne. Idealnie sprawdzi się zarówno w przestrzennych sypialniach potrzebujących kropki nad i, jak i w niewielkich alkowach ceniących ergonomiczne stylizacje. W sypialniach urządzonych w duchu industrialnym, skandynawskim czy vintage, świetnie sprawdzą się modne lampy pozbawione klosza. Wówczas warto wybrać efektowną żarówkę w stylu retro o mocy 40 W i ciepłym, miodowym odcieniu.
Dla kogo halogeny?
Niektórzy zamiast klasycznej lampy sufitowej wybierają oświetlenie punktowe w postaci halogenów. Nic w tym jednak dziwnego – taki rodzaj oświetlenia potrafi być bardzo efektowny i praktyczny. Dzięki halogenom uda Ci się skutecznie doświetlić wszystkie zakamarki we wnętrzu, np. efektowną wnękę w ścianie, ulubiony obraz czy regał z książkami. Niepokorne dusze mogą wybrać wariant kolorowy, który doda sypialnianej aranżacji temperamentu.
Neonowe melanże
Są ekstrawaganckie, przyciągają oko i jednocześnie dają fantastyczny efekt świetlny. Neony, bo o nich mowa, potrafią być doskonałym sposobem na doświetlenie sypialnianego wnętrza. Nowoczesne neonowe wariacje miewają rozmaite rozmiary, kolory i kształty. Obecnie najmodniejsze modele to te monochromatyczne, w formie pojedynczych słów.
Czy w sypialni sprawdzi się lampa podłogowa?
Do sypialnianych wnętrz coraz częściej zakradają się również modne lampy podłogowe. Smukłe i zgrabne, najlepiej prezentują się w przestronnych wnętrzach. Czasem wykorzystywane są jako światło pomocnicze, tworzące w sypialni liryczny nastrój, innym razem jako lampy stricte do czytania. Lampa podłogowa może stać tuż przy łóżku, bądź w towarzystwie fotela i stolika. Dzięki temu stworzysz przytulny kącik, idealny do zaczytywania się w ulubionych lekturach.
Jak przy pomocy LED-ów dodać wnętrzu głębi?
Innym pomysłem na oświetlenie sypialni jest oświetlenie LED. LED-y, podobnie jak świetlówki kompaktowe, są energooszczędnymi źródłami światła – cechują się wyjątkowo niskim zużyciem energii – od 0.6W do 0.8W – w zależności od barwy. Sypialnia, w której stosuje się taki rodzaj oświetlenia, wydaje się optycznie się większa, ponieważ światło wydobywające się spod ściennych płyt gipsowych, podwieszanych sufitów, załamań czy wnęk, stwarza wrażenie głębi. Taśmy LED wyposażone są zazwyczaj w tzw. ściemniacze, dzięki którym można w kilka sekund rozjaśnić lub przytłumić światło.
Dlaczego nie tylko lampy są ważne?
Kreując malowniczy klimat w sypialnianym wnętrzu, pamiętaj, że nie tylko „stałe” źródła światła się liczą. Urokliwy anturaż pomogą Ci stworzyć sznury cotton balls i modne lampki żarówkowe. To mit, że tego rodzaju oświetlenie sprawdza się wyłącznie w święta! Sznury lampek możesz z powodzeniem zawiesić na oknie, położyć na parapecie czy zawiesić na zagłówku łóżka. Romantyczny efekt gwarantowany!
Sypialnia jest miejscem sprzyjającym wypoczynkowi i odprężeniu. Powinna wyciszać i kołysać do snu. Nic zatem dziwnego, że właściwe oświetlenie pozostaje w tym kontekście tak istotne, a lampy to najjaśniejsze sypialniane gwiazdy – dosłownie i w przenośni.