Oświetlenie ściany z kamienia – jak podświetlić ścianę z kamienia?
Oświetlenie ściany z kamienia doskonale podkreśli jej dekoracyjny charakter. Podświetlenie ściany z kamienia LED-ami najlepiej sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji i w kąciku relaksacyjnym (np. telewizyjnym), któremu chcesz dodać odrobinę ciepła i przytulności. Jak oświetlić ścianę z kamienia? Podpowiadamy sprawdzone sposoby!
Oświetlenie ściany z kamienia – na co zwrócić uwagę?
Oświetlenie ściany z kamienia w salonie powinno być dopasowane przede wszystkim do jej wyglądu: rodzaju kamienia, jego koloru i faktury. Wybierając oświetlenie ściany z kamienia, weź pod uwagę kilka czynników:
- przeznaczenie ściany – czy ściana jest pusta, tj. nie znajdują się przy niej żadne meble, sprzęty i dekoracje, czy zdobi np. kącik telewizyjny?
- kolor i faktura kamienia – jeśli ściana jest w miarę gładka, bez zdobień, możesz wybrać dekoracyjne oświetlenie. Na tle jasnej ściany dobrze będzie wyglądać światło w ciepłych barwach. Jeśli ściana ma bogatą fakturę lub jest zdobiona, lepiej wyglądać będą podstawowe lampki, najlepiej tzw. oczka, oświetlające ją z góry. Ciemna ściana będzie wyglądać świetnie w towarzystwie jasnego, zimnego światła – subtelnie rozświetli tę część pomieszczenia;
- styl aranżacji wnętrza – w pomieszczeniach nowoczesnych, które charakteryzują się minimalistyczną aranżacją, dobrze wyglądać będą proste formy oświetlenia. Duże, bogato zdobione kinkiety czy wiszące lampy nie będą najlepszym wyborem.
Wybierając oświetlenie ściany z kamienia, musisz pamiętać o tym, że lampki powinny być subtelnym, a najlepiej niewidocznym dodatkiem. Główną rolę ma pełnić światło, które emitują i to na tym efekcie skup się najbardziej.
Oświetlenie ściany z kamienia dekoracyjnego – jakie wybrać?
Ściana z kamienia dekoracyjnego zdobi najczęściej nowoczesne i minimalistyczne pomieszczenia, dlatego oświetlenie powinno być dobrane adekwatnie do tego stylu. Stawiaj na proste i skromne formy, które doskonale skomponują się z pozostałymi elementami aranżacji i które jednocześnie będą subtelnym dodatkiem, a nie główną ozdobą.
Oświetlenie ściany z kamienia LED-ami
Oświetlenie LED na ścianie z kamienia to najbardziej uniwersalny wybór. Małe, punktowe lampki LED będą pasować do każdego rodzaju kamienia, skomponują się również doskonale z pozostałymi elementami aranżacji.
Oświetlenie halogenowe
Jeśli pomieszczenie jest duże, a ściana wysoka i szeroka – pod uwagę weź również oświetlenie halogenowe. Lampki halogenowe zazwyczaj są większe niż LED, dają również mocniejsze światło.
Kinkiety ozdobne na ścianę z kamienia
Jak oświetlić kamień na ścianie, by dodać pomieszczeniu nieco przytulności i ciepła? Postaw na kinkiety ozdobne! Połączenie skromności i elegancji jest w tym przypadku jak najbardziej możliwe. Jeśli ściana z kamienia znajduje się w kąciku wypoczynkowym, to ciepłe światło emitowane przez ozdobne kinkiety na ścianach będzie sprzyjać wieczornemu relaksowi.
Podświetlenie ściany z kamienia LED-ami – dlaczego warto na nie postawić?
Oświetlenie LED-owe ściany z kamienia to najczęściej wybierane rozwiązanie z kilku powodów:
- Po pierwsze – różnorodność opraw sprawia, że bez problemu wybierzesz te, które najlepiej będą pasować do pomieszczenia.
- Po drugie – podświetlenie ściany z kamienia lampkami LED jest energooszczędne, dlatego lampki mogą świecić się nawet przez całą dobę i nie wpłynie to istotnie na wysokość opłat za energię elektryczną.
- Po trzecie – na rynku jest ogromny wybór kształtów, kolorów i rozmiarów lampek LED. Bez problemu znajdziesz małe, punktowe lampki LED na sufit, a także ozdobne kinkiety na ścianę. Do wyboru masz ciepłą i zimną barwę światła, a także różne natężenie.
Jeśli więc nie masz sprecyzowanego pomysłu na to, jak podświetlić ścianę z kamienia, postaw na oświetlenie LED. Sprawdzi się zawsze i wszędzie!
Jak oświetlić ścianę z kamienia z telewizorem?
Oświetlenie na ścianę z kamienia, na której znajduje się telewizor, także daje sporo możliwości. Pełni w zasadzie podwójną funkcję: dekoracyjną i praktyczną.
Małe lampki sufitowe LED dadzą delikatną poświatę, oświetlając delikatnie tę część pomieszczenia. Praktyczną funkcję będą pełnić wieczorami i nocą, gdy telewizor będzie włączony. Delikatne światło sprawi, że oglądanie telewizora będzie bardziej komfortowe.
Gdy w pomieszczeniu jest ciemno, a telewizor emituje silne światło, jest to bardzo niekorzystne dla wzroku: skupiony na telewizorze będzie się szybciej męczyć. W efekcie oczy mogą piec i swędzieć, a nawet boleć. Dlatego zaleca się, by do oglądania telewizora włączać dodatkowe źródło światła: subtelne i rozproszone.
Jeśli telewizor znajduje się na ścianie z kamienia, to jej oświetlenie będzie pełnić przy okazji właśnie funkcję „rozpraszacza”. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie oświetlenia ściany nie z góry, a z dołu, zza telewizora.
Jak oświetlić kamień dekoracyjny? To bardzo proste: wystarczy kilka punktowych lampek na suficie lub w podłodze, najlepiej LED lub halogenów, by podkreślić ozdobny charakter ściany. Jeśli zależy Ci na tym, by do pomieszczenia wprowadzić odrobinę przytulności, możesz wybrać ozdobne kinkiety LED mocowane na ścianę. Ciemna ściana będzie wyglądać doskonale w towarzystwie zimnego, jasnego światła, jasna zaś może być doświetlona ciepłym i rozproszonym strumieniem światła.