Jak oświetlić ścianę z cegły? 6 pomysłów na oświetlenie ściany z cegły
Oświetlenie ściany z cegły pozwala w pełni wyeksponować jej dekoracyjny charakter. Nie tylko podkreśla kształt i fakturę materiału, ale też wizualnie go ociepla. Szukasz pomysłu na to, jak oświetlić ścianę z cegły? Oto 6 sprawdzonych rozwiązań!
1. Oświetlenie ściany z cegły kinkietami
Ścianę z cegły mogą ozdobić rozmieszczone w regularnych odstępach kinkiety. Lampy ścienne zapewnią punktowe i mocne światło o dekoracyjnym charakterze. Jednocześnie będą ciekawą ozdobą wnętrza.
Kinkiety na ceglaną ścianę powinny mieć prostą formę, która nie będzie kłócić się z surowym charakterem wykończenia. Na tle czerwonej lub białej cegły pięknie zaprezentują się lampy w stylu industrialnym, a zwłaszcza czarne reflektory, lampy w drucianej oprawie lub z odsłoniętą żarówką.
Jeśli planujesz ozdobić ścianę obrazami i plakatami, pomyśl nad zakupem podłużnych kinkietów. Z ich pomocą oświetlisz równomiernie szeroki pas powierzchni. Do podświetlenia pustej ściany nadadzą się natomiast wszystkie rodzaje lamp. Na uwagę zasługują zwłaszcza kinkiety góra-dół, które rzucają światło w dwóch kierunkach, a tym samym pozwalają oświetlić duży fragment powierzchni.
2. Reflektory sufitowe jako oświetlenie ściany z cegły
Jako oświetlenie ściany z cegły w salonie świetnie sprawdzą się reflektory sufitowe. Czarne spoty podkreślą industrialny charakter wnętrza, a dzięki ruchomej obudowie pozwolą łatwo zmieniać kierunek i kąt padania światła.
Reflektory mogą być rozmieszczone punktowo lub zamontowane na szynoprzewodach. Drugi wariant, choć droższy, cieszy się dużą popularnością. Reflektory na szynach nie tylko wyglądają efektownie, ale są też wyjątkowo praktyczne. Dzięki zastosowaniu szynoprzewodów można je łatwo przesuwać i zmieniać ich rozmieszczenie w zależności od potrzeb.
Wybierając reflektory szynowe, zwróć uwagę, czy pracują w układzie jedno- czy trójfazowym. W pierwszym wariancie wszystkie lampy włączają się i wyłączają jednocześnie, po dotknięciu jednego przycisku. Drugi wariant pozwala uruchomić wybraną sekcję lamp, podczas gdy reszta pozostaje wyłączona. Tym samym sprawdzi się w dużych i wielofunkcyjnych wnętrzach, w których szyny z reflektorami obiegają cały sufit.
3. Lampy wiszące na tle ceglanej ściany
Jak oświetlić ścianę z cegły w sypialni? W tym wnętrzu mile widziane będą lampy wiszące. Umieszczone bezpośrednio nad szafkami nocnymi, zapewnią idealne światło do czytania, a przy okazji wyeksponują dekoracyjną fakturę ściany.
Najlepszy efekt uzyskasz, wybierając lampy z odsłoniętą żarówką. W przeciwieństwie do lamp z pełnym kloszem zapewnią rozproszone, nastrojowe światło, które będzie odbijać się od sąsiadujących powierzchni. Do oświetlenia ceglanej ściany możesz wykorzystać m.in. szklane lampy w kształcie kuli, lampy z ażurowym kloszem, a także papierowe lampiony.
4. Ściana z cegły oświetlona halogenami LED
Jeśli obawiasz się, że lampy będą odwracać uwagę od ceglanej ściany, sięgnij po modele wpuszczane w sufit. Najlepszym wyborem, ze względu na swoją wydajność i oszczędność, będą oprawy oświetleniowe LED. Na rynku znajdziesz ich różne warianty, m.in. okrągłe „oczka”, modele kwadratowe czy podłużne.
Lampy do zabudowy wyglądają nowocześnie i zapewniają mocne punktowe światło. Ich montaż wiąże się jednak z koniecznością wykonania sufitu podwieszanego lub specjalnej wnęki, która pozwoli ukryć nieestetyczne przewody.
5. Oświetlenie cegły na ścianie za pomocą taśmy LED
Taśmy LED to idealny pomysł na oświetlenie ściany z cegły w nowoczesnym wnętrzu. W odróżnieniu od zwykłych lamp zapewniają efekt delikatnego podświetlenia na całej szerokości ściany.
Taśmy LED powinny być montowane w specjalnych, przeznaczonych do tego celu profilach. Aluminiowa obudowa skutecznie zabezpieczy delikatne diody przed kurzem, pyłem czy uszkodzeniami mechanicznymi, a także odprowadzi nadmiar ciepła, które wytwarzają taśmy.
Oświetlenie ściany z cegły ledami daje nieograniczone możliwości w zakresie aranżacji. Listwy z taśmami LED można wpuścić w sufit, ukryć we wnęce lub zasłonić dekoracyjnym gzymsem. Spektakularny efekt uzyskasz, chowając taśmy za podwieszanym sufitem – światło będzie sączyć się z góry, tworząc na ścianie świetlistą łunę.
6. Ściana z cegły podświetlana od dołu
Szukasz pomysłu na oryginalne oświetlenie ściany z cegły? Zamiast montować lampy w suficie lub na ścianie, umieść je w podłodze. Ściana oświetlona od dołu wygląda spektakularnie i zdecydowanie wyróżnia się na tle innych rozwiązań.
Podświetlenie ściany od dołu może być wykonane na różne sposoby. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż lamp wpuszczanych w podłogę. Do tego celu nadają się zarówno oczka halogenowe, jak również profile z taśmami LED. Przy wyborze opraw oświetleniowych zwróć szczególną uwagę na ich parametry wytrzymałościowe. Osłonka, która zabezpiecza źródło światła przed uszkodzeniem, powinna być wzmocniona żywicą lub silikonem.
Ciekawym rozwiązaniem są listwy przypodłogowe LED. Ich konstrukcja umożliwia łatwy i estetyczny montaż taśm ledowych tuż nad podłogą. Do oświetlenia ściany z cegłą wybieraj modele, w których taśmę mocuje się za górną krawędzią listwy. Dzięki temu światło będzie padać na ścianę, zamiast kierować się w dół – na podłogę.
Ściana z cegły to piękna i ponadczasowa ozdoba wnętrza. Aby w pełni podkreślić jej urodę, warto zastosować dekoracyjne oświetlenie. Zanim sięgniesz po konkretnie rozwiązanie, zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. Kinkiety zapewnią mocne, punktowe oświetlenie, a przy okazji urozmaicą wystrój. Taśmy LED i lampy wpuszczane w sufit zajmą mało miejsca i pozwolą skupić uwagę wyłącznie na ścianie.