Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?
Oświetlenie potrafi zdziałać prawdziwe cuda! Oprócz tego, że buduje nastrój, może korygować proporcje we wnętrzu, podkreślać faktury i kolorystykę. W sypialni wszystko to jest bardzo istotne. Jak na oazę relaksu przystało, powinna koić i nieść same przyjemne skojarzenia. W końcu nie wszystkie poranki bywają idealne, a piękna aranżacja z miejsca potrafi poprawić humor. Jak zatem umiejętnie czarować światłem w sypialnianym zaciszu? Jakie lampy wybrać do sypialni? Poniżej kilka sprawdzonych wskazówek.
Na jaką lampę wiszącą postawić?
Naczelną gwiazdą sypialnianego wnętrza, bardzo często bywa designerska lampa wisząca - i piszemy to z całą pewnością! Subtelna i delikatna, może wisieć np. tuż nad dolną częścią łóżka lub w punkcie centralnym sufitu. O lekkiej formie wspominamy nie bez kozery - idealny model będzie bowiem łagodnie zmiękczać i rozpraszać światło, nie męcząc oczu.
Doskonałym wyborem mogą być więc lampy o lekkich materiałowych abażurach, np. lnianych czy bawełnianych albo te wykonane z mlecznego szkła. Oprócz wymarzonego projektu lampy, koniecznie zadbaj o żarówkę dającą przyjemny blask. Najlepsze to te, których światło jest ciepłe i zbliżone barwą do światła dziennego. Jeśli lubisz bawić się natężeniem światła, zainwestuj w regulowany ściemniacz. Dzięki niemu osiągniesz taki nastrój, jaki tylko zechcesz!
Czy żyrandol sprawdzi się w sypialni?
Niektórzy idą o krok dalej i zamiast lampy, fundują sypialnianej alkowie oryginalny kilkuramienny żyrandol. To świetny pomysł, jeśli chcesz dodać aranżacji pazura i przełamać konwencjonalną, stonowaną stylistykę wnętrza. Pamiętaj jednak, że okazałe żyrandole nadają się wyłącznie do dużych, wysokich pomieszczeń. Jeśli sypialnia jest niska i kameralna, istnieje ryzyko, że takie oświetlenie nazbyt ją przytłoczy.
Światło dawane przez żyrandol bywa kierunkowe bądź rozproszone. W sypialni raczej lepiej sprawdzi się druga z opcji, która sprawi, że wnętrze będzie równomiernie oświetlone. Wybierając żarówki do żyrandola, podobnie jak w przypadku lamp wiszących, uważaj na dobór żarówek o określonej mocy. Jeśli masz w planie dodatkowe oświetlenie boczne, w żyrandolu mogą zamieszkać żarówki o mocy 35-40 W oraz ciepłej barwie oscylującej wokół 2700-3200 K.
Jakie lampki nocne warto wybrać do sypialni?
Niewiele osób może wyobrazić sobie sypialnię bez świateł bocznych. Współcześnie na prowadzeniu są wciąż tzw. lampy stołowe, umieszczane na stolikach nocnych. Wybierając tego rodzaju model, pamiętaj aby dolna krawędź abażuru znajdowała się nie wyżej niż 50 cm od poziomu materaca. Dzięki temu zapewnisz maksymalny komfort swoim oczom, które nie będą się męczyć podczas wieczornej lektury.
Jeśli lubisz harmonijne, spójne aranżacje, postaw na dwa identyczne modele lamp i umieść je po obu stronach łóżka. Będąc miłośnikiem eklektycznych zestawień, możesz pokusić się o zupełnie różne lampowe wariacje. Do lampki nocnej powinna wystarczyć żarówka o mocy 25 W i neutralnej barwie światła.
Jakie kinkiety ścienne polubi Twoja sypialnia?
Kolejnym pomysłem na doświetlenie sypialnianego wnętrza, są lampy ścienne. Zazwyczaj niewielkie i stylowe, okazują się dyskretną ozdobą wnętrza i świetnym sposobem na zbudowanie nastroju intymności. Mimo że kinkiety dają światło kierunkowe, doskonale odnajdują się w sypialni. Pamiętaj, że jeśli skierujesz źródło światła ku górze, pomieszczenie wyda się optycznie wyższe.
Jeżeli jednak kinkiety będą świecić na dół, sufit wizualnie się obniży, a we wnętrzu zamieszka romantyczna atmosfera. Kinkiety świecące w dół mogą perfekcyjnie zastąpić klasyczne lampki stołowe. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w niewielkich wnętrzach, w których nie ma miejsca na stoliki nocne po obu stronach łóżka.
Jeśli chcesz grać nastrojem we wnętrzu i jednocześnie zapewnić sobie funkcjonalne źródło światła, postaw na kinkiety z obrotową podstawą. Dzięki temu będziesz mógł sterować światłem na bieżąco - czytać nie męcząc wzorku lub zdrzemnąć się w wśród przyjemnego półmroku panującego w sypialni. Jakie żarówki najlepiej sprawdzą się w kinkietach? W zależności od upodobań 25 lub 40 W.
Dwie lampy wiszące zamiast kinkietów? Czemu nie!
Niezwykle modną alternatywą dla klasycznych lamp stołowych i kinkietów ściennych, mogą być lampy sufitowe wiszące na długich sznurach po obu stronach łóżka. Projektanci wnętrz coraz częściej stawiają na takie stylizacje, chcąc nieco unowocześnić sypialniany look. Jak się również okazuje, takie rozwiązanie jest nie tylko niebanalne - wpływa również na oszczędność miejsca w sypialni.
Obecnie najmodniejsze warianty wiszące to te o prostych, geometrycznych kloszach. W tym sezonie ogromną popularnością cieszą się modele miedziane oraz wykonane z grubego szkła lub metalu. Jeśli zdecydujesz się na lampy wiszące po bokach łóżka, pamiętaj, że wcale nie muszą korespondować stylistycznie z główną lampa sufitową. Eklektyzm wśród oświetlenia jest jak najbardziej na czasie!
A może lampa podłogowa?
Do sypialnianych wnętrz coraz częściej zakradają się także lampy podłogowe. Smukłe i zgrabne, pięknie prezentują się w dużych, przestrzennych wnętrzach. Czasem wykorzystywane są jako światło pomocnicze, tworzące w sypialni liryczny nastrój, innym razem jako lampki do czytania.
Niewiele osób jednak wie, że lampy podłogowe mogą wizualnie zmieniać proporcje we wnętrzu. Modele z przezroczystym kloszem, który dobrze rozprasza światło, sprawią, że pokój będzie wydawał się optycznie większy. Z kolei warianty dające światło skierowane wprost na sufit, podwyższą wnętrze wizualnie.
Lampa podłogowa może stać tuż przy łóżku, bądź w towarzystwie fotela i stolika, jeśli takie znajdują się we wnętrzu. Dzięki temu stworzysz przytulny kącik, idealny do zaczytywania się w ulubionych lekturach. Jeśli marzy Ci się funkcjonalny model, warto rozejrzeć się za lampą z wysięgnikiem, który pozwoli Ci swobodnie manewrować źródłem światła.
Halogeny czy LED?
Niektórzy zamiast klasycznej lampy sufitowej wolą oświetlenie punktowe w postaci halogenów. Nic w tym jednak dziwnego - taki rodzaj oświetlenia potrafi być bardzo efektowny i praktyczny. Dzięki halogenom uda Ci się skutecznie doświetlić wszystkie zakamarki we wnętrzu, np. efektowną wnękę w ścianie, ulubiony obraz lub przestrzeń ponad sypialnianą toaletką.
Decydując się na zakup lamp halogenowych warto zwrócić uwagę nie tylko na ich moc, ale również na kąt padania światła. Najpopularniejszy wariant to 60 stopni, który sprawia, że światło jest stosunkowo mocno rozproszone. Niektórym, halogeny kojarzą się z bardzo jasnym światłem, które nie pasuje do sypialnianej alkowy. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku halogenów również można zastosować praktyczne ściemniacze.
Innym pomysłem na oświetlenie sypialni jest nowoczesne oświetlenie LED. LED-y, podobnie jak świetlówki kompaktowe są energooszczędnymi źródłami światła - cechują się wyjątkowo niskim zużyciem energii - od 0.6W do 0.8W - w zależności od barwy. Istotnym walorem taśm LED, jest możliwość zmiany natężenia światła, a także ich koloru. Muszą być one wówczas zasilane transformatorem i sterowane za pomocą specjalnego sterownika RGB. Tego rodzaju oświetlenie szczególnie efektownie będzie prezentować się w sypialniach z sufitem podwieszanym lub ozdobionym listwami dekoracyjnymi.
Każdy doświadczony designer wie, że aby stworzyć w sypiali nastrojowy klimat, warto grać rozmaitymi źródłami światła. Z powodzeniem możesz zatem łączyć dobrodziejstwo lamp wiszących i kinkietów, lamp stołowych i halogenów, żyrandola i LED-owych listew. Dzięki takim zabiegom, w swojej sypialni masz szansę stworzyć magiczny teatr cieni, który będzie dodawał energii o poranku i koił zmysły wieczorową porą.