Oświetlenie małej łazienki – jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience?
Oświetlenie małej łazienki to bardzo istotny element jej wyposażenia. Pełni rolę nie tylko praktyczną, ale także ozdobną. Rodzaj i rozmiar lamp to jednak nie wszystko – ważne jest również ich odpowiednie rozlokowanie. Jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience, by zapewniało maksymalną wygodę korzystania z niej, a przy tym nie zabierało powierzchni? Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad.
Jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience?
Zastanawiasz się, jak oświetlić małą łazienkę? W przypadku niewielkiego pomieszczenia obowiązują właściwie takie same zasady, jak przy łazience o większej przestrzeni (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?). Zasadniczą różnicą jest jednak rodzaj lamp: ich kształt i wielkość. Oświetlenie małej łazienki musi zapewniać przede wszystkim bezpieczne poruszanie się w niej, jednak nie można zapominać także o walorach estetycznych.
Podstawą jest lampa sufitowa. Jednak nawet gdy łazienka jest bardzo mała, górne światło nie będzie wystarczającym źródłem. Wystarczy, że staniesz pod lampą – i cień gotowy. To z kolei utrudni np. wykonywanie makijażu czy układanie fryzury przy lustrze w łazience.
Dlatego, planując oświetlenie do małej łazienki, trzeba wziąć pod uwagę przynajmniej dwa źródła światła: sufitowe (ogólne) i nad lustrem (punktowe).
Takie oświetlenie bardzo małej łazienki (o powierzchni 4-5 m²) powinno w zupełności wystarczyć. Jeśli jednak chcesz, możesz zamontować dodatkowe źródło np. nad prysznicem czy wanną. Istotne jest jednak to, by w niewielkim pomieszczeniu unikać dużych i wiszących żyrandoli, które zupełnie niepotrzebnie zabiorą przestrzeń. Stawiaj na małe, ale stabilne i jasne źródła światła, takie jak punktowe oświetlenie LED.
Jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience? Centralne miejsce powinna zajmować lampa sufitowa (np. plafon lub listwa LED). Przy lustrze powinno znaleźć się oświetlenie punktowe. Warto stawiać na dwa źródła światła – po obu jego stronach. Zapewnią równomierne oświetlenie twarzy, bez rzucania cienia (jak może to mieć miejsce w przypadku lampy znajdującej się naprzeciwko twarzy lub nad lustrem).
Jakie oświetlenie do małej łazienki wybrać? Największym powodzeniem cieszą się lampy LED (zarówno plafony, jak i listwy czy kinkiety). Równie praktyczne są halogeny, jednak są rzadziej wybierane ze względu na znacznie większe zużycie energii.
Pewnym kłopotem może być oświetlenie małej łazienki ze skosami, które zabierają i tak niewielką już przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie niewielkiego źródła (wyraźnego, rozproszonego) światła właśnie pod takim skosem. Może to być nawet niewielka, punktowa lampka LED.
Oświetlenie sufitowe w małej łazience
Wiszące żyrandole czy bogato zdobione kinkiety nie są najlepszym pomysłem do niewielkiego pomieszczenia. Zabiorą przestrzeń, ograniczając przy tym swobodę ruchów. Dlatego lepiej postaw na nowoczesne oświetlenie małej łazienki w postaci kompaktowych plafonów lub opraw wpuszczanych w podwieszany sufit.
Oświetlenie sufitowe w małej łazience powinno:
- dawać równomierne, rozproszone światło;
- zajmować niewiele miejsca (zrezygnuj więc lepiej z lamp wiszących do łazienki);
- mieć osobny włącznik niż oświetlenie przy lustrze – dzięki temu lamp można używać naprzemiennie.
Pamiętaj również o tym, że do łazienki nadają się wyłącznie lampy łazienkowe. Mają odpowiednią klasę wodoszczelności, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo w pomieszczeniu o dużej wilgoci i dość wysokiej temperaturze. Montowanie w łazience lamp salonowych może być niebezpieczne w skutkach – od niegroźnej awarii po nawet zwarcie w instalacji elektrycznej.
Oświetlenie LED małej łazienki
Nowoczesne i najbardziej funkcjonalne oświetlenie małej łazienki w bloku czy w domku jednorodzinnym to oświetlenie LED. To rozwiązanie energooszczędne i bezpieczne. W żarówkach LED nie ma niebezpiecznych substancji, takich jak np. rtęć. W przypadku stłuczenia nie wydzielają więc toksycznych substancji.
Takie żarówki mają również o wiele dłuższą żywotność niż inne rodzaje oświetlenia. Są odporne na wahania napięcia oraz częste włączanie i wyłączanie. W dodatku do wyboru są aż 3 barwy światła:
- ciepła;
- zimna;
- neutralna.
Ciepłe światło nadaje pomieszczeniu przytulności i „zmiękcza” jego wystrój. Zimna barwa światła daje z kolei wrażenie większej przestrzeni, dlatego doskonale sprawdzi się w małej łazience. Neutralna barwa jest z kolei najbardziej zbliżona do dziennego światła, dlatego świetnie sprawdzi się w oświetleniu punktowym, np. lustra. Zimne i neutralne LED-y w małej łazience to rozwiązanie niemal idealne pod każdym względem.
Oświetlenie lustra w małej łazience
Przed lustrem w łazience spędzamy większość czasu podczas porannych przygotowań i wieczornej toalety. Robienie makijażu, układanie fryzury, golenie zarostu czy wykonywanie innych zabiegów pielęgnacyjnych wymaga dużej precyzji. Do niej zaś potrzebna jest dobra widoczność. Zapewni ją prawidłowe oświetlenie lustra.
Jak wspomniano już wcześniej, oświetlenie w małej łazience przy lustrze powinno być dwustronne: po jego lewej i prawej stronie. Takie rozmieszczenie źródeł światła pozwoli na równomierne oświetlenie buzi, bez rzucania cienia czy rażenia w oczy.
Dobrze również postawić na ruchome kinkiety, które możesz ustawić pod różnym kątem w zależności od aktualnych potrzeb.
Kinkiet Nadia plisowany klosz 45 cm biały
139 złKinkiet Moldo czarny z bursztynowym kloszem
79 złKinkiet Moldo czarny z transparentnym kloszem
79 złKinkiet Moldo czarny z dymionym kloszem
89 złKinkiet Stones średnica 20 cm biały klosz
99 złOświetlenie małej łazienki w stylu skandynawskim
Urządzanie wnętrz w stylu skandynawskim jest wciąż bardzo popularne. Cechuje go minimalizm i praktyczność. Oświetlenie małej łazienki w stylu skandynawskim musi więc pasować do ogólnego charakteru pomieszczenia.
W tej roli (po raz kolejny) doskonale wypadną LED-y (punktowe, oprawy wpuszczane w podwieszany sufit czy niewielkie kinkiety). W tym przypadku minimalistyczne, jasne oprawy sprawdzą się jak nigdy!
Oświetlenie małej łazienki nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy pamiętać o dwóch głównych źródłach światła: na suficie oraz przy lustrze, a także o ewentualnym dodatkowym oświetleniu w miejscu, które tego wymaga (najczęściej to brodzik lub wanna). W małej łazience warto stawiać na niewielkie oprawy (plafony, listwy LED, małe kinkiety), które zapewnią równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. W małej łazience zrezygnuj z wiszących, dużych kloszy.