Jakie płytki na podłogę do łazienki wybrać? 6 sprawdzonych rozwiązań
Płytki na podłogę do łazienki muszą spełniać szereg wymagań. W tym specyficznym miejscu sprawdzą się wyłącznie kafelki nienasiąkliwe, odporne na zabrudzenia i antypoślizgowe. Wygląd płytek też ma kolosalne znaczenie. Łazienka, jako domowa strefa relaksu, powinna cieszyć oko i zachęcać do odpoczynku. Zastanawiasz się, jakie płytki na podłogę do łazienki wybrać, aby nie żałować decyzji po kilku miesiącach? Mamy dla Ciebie 6 sprawdzonych rozwiązań!
1. Czarno-białe płytki na podłogę do łazienki
Czarno-białe płytki nie wychodzą z mody od dekad, a nawet stuleci. Kontrastowe wzory na podłodze budziły zachwyt już w epoce wiktoriańskiej. Jeśli lubisz wnętrza, w których czuć ducha przeszłości, koniecznie sięgnij po to rozwiązanie. Misterne mozaiki, szachownice i czarno-białe płytki oktagonalne to wymarzona baza dla aranżacji w stylu retro.
Wolisz prostotę stylu skandynawskiego? Czarno-białe płytki na podłogę do łazienki świetnie odnajdą się w tym klimacie. Twoją uwagę na pewno przykują wyraziste wzory – patchworki, arabeski, motywy geometryczne i roślinne.
Uwaga! Już sama podłoga z czarno-białymi płytkami sprawia, że w łazience sporo się dzieje. Kontrastowe wzory na większej powierzchni mogą męczyć wzrok i budzić rozdrażnienie. Urządzając łazienkę z czarno-białą podłogą, warto zachować umiar i wykończyć ściany gładkimi płytkami. Opcjonalnie można wyróżnić jedną ścianę (np. za umywalką, powtarzając na niej czarno-biały wzór.
2. Drewnopodobne płytki na podłogę do łazienki
Drewno ma duże wymagania: trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, na bieżąco wycierać z każdego zachlapania i systematycznie odnawiać. W wilgotnej łazience proces zużycia materiału przebiega szybciej niż w innych pomieszczeniach. Jeśli nie masz czasu na dodatkowe obowiązki związane z pielęgnacją drewnianej podłogi, sięgnij po płytki drewnopodobne. Niektóre z nich wyglądają zupełnie jak drewno, a nawet przypominają je w dotyku.
Płytki drewnopodobne na podłogę do łazienki mogą imitować różne gatunki drewna, od dębu, przez orzech, po drewno egzotyczne. Najczęściej naśladują kształt naturalnych desek, ale występują również w innych formatach. Bardzo efektownym rozwiązaniem są tzw. szewrony, czyli płytki z ukośnie ściętą krawędzią, które można układać w elegancką jodełkę.
Chcesz uzyskać naturalny efekt? Wybierz płytki tonalne, które mają różne odcienie i wzory w ramach jednej kolekcji. Zanim przystąpisz do klejenia, upewnij się, że płytki o podobnym wzorze nie będą ze sobą sąsiadować.
Płytki drewnopodobne na podłodze w łazience to bardzo praktyczne rozwiązanie. Wyraźne przebarwienia, sęki i słoje doskonale maskują obecność drobnych zabrudzeń i niedoskonałości. A to oznacza, że łazienka będzie wyglądać schludnie, nawet jeśli (raz na jakiś czas) zapomnisz o sprzątaniu.
3. Płytki na podłogę do łazienki – mozaika
Kolorowe mozaiki zdobią nie tylko ściany, ale również posadzki łazienek. Do wykańczania podłóg używa się przede wszystkim wyrobów ceramicznych i kamiennych. Mozaiki szklane nie nadają się do tego celu, bo są podatne na ścieranie i zarysowania.
Mozaika to rozwiązanie idealne do małych łazienek. Jej układanie jest pracochłonne, a drobny wzór nie robi odpowiedniego wrażenia, gdy pokrywa dużą powierzchnię. Wyjątek stanowią mozaiki, które układają się w misterną kompozycję (np. dywan z ozdobną bordiurą).
4. Szare płytki na podłogę do łazienki
Potrzebujesz prostych płytek, które staną się tłem dla innych mebli i dodatków? Postaw na uniwersalną szarość. Szare płytki na podłogę do łazienki wyglądają dobrze w każdym połączeniu. Do twarzy im z bielą, drewnem, czernią, jak również z mocnymi kolorami, zwłaszcza butelkową zielenią i granatem.
Szukając kafelków na podłogę do łazienki, zwracaj uwagę na ich odcień i wzór. Świetnie sprawdzą się płytki, które imitują surowy beton. Nieregularna powierzchnia z przetarciami odciągnie uwagę od zabłąkanych na podłodze kłaczków, paprochów i odpadków, których akurat nie masz czasu posprzątać. O ciekawych rozwiązaniach na podłogę do łazienki pisaliśmy również w artykule Podłoga w łazience – 5 pomysłów na podłogę do łazienki.
5. Terakota na podłogę do łazienki
Płytki gresowe to niejedyny materiał, który można układać na podłodze w łazience. W wilgotnych pomieszczeniach równie dobrze poradzi sobie terakota. Płytki terakotowe powstają z drobnoziarnistej, oczyszczonej gliny, którą wypala się, a następnie poddaje szkliwieniu. Ich powierzchnia może być błyszcząca lub matowa.
Termin „terakota” przywodzi na myśl tradycyjne, nieduże kafle w kolorze cegły. Tymczasem płytki z terakoty mają różne odcienie, wzory i formaty. Najpiękniejszy efekt uzyskasz, wybierając kafle z barwnymi wzorami, czy to roślinnymi, czy to geometrycznymi. Lekko spłowiałe kolory i matowe wykończenie nadają im ciekawy retro wygląd.
Jeśli szukasz pomysłu na wyrazisty akcent we wnętrzu, terakota na podłogę do łazienki będzie strzałem w dziesiątkę. Kolorowy wzór przełamie białą monotonię ścian i wyróżni wnętrze spośród tysiąca innych.
6. Płytki na podłogę do małej łazienki – duże czy małe?
Duże czy małe – jakie płytki do małej łazienki wybrać, aby wizualnie ją powiększyć? Już dawno przestała obowiązywać zasada, że do małej łazienki pasują wyłącznie małe kafelki. Wielkoformatowe płytki sprawdzą się tutaj równie dobrze, choć przyniosą zupełnie inny efekt.
- Im większe płytki, tym mniej fug, które tworzą wrażenie poszatkowania powierzchni. W rezultacie podłoga zamienia się w gładką, jednolitą taflę, co optycznie powiększa wnętrze.
- Małe płytki na podłodze sprawiają natomiast, że łazienka nabiera właściwych proporcji. Nie jest za mała, ani za duża, tylko w sam raz.
Jaki format powinny mieć płytki na podłogę do małej łazienki? Świetnie sprawdzą się nieduże kwadraty (15x15 cm, 30x30 cm) i płytki podłużne (60x15 cm). Kafle wielkoformatowe wymagają sprytnego wkomponowania we wnętrze, tak aby uniknąć niepotrzebnego docinania płyt. Optymalnym wyborem będą płytki XXL o wymiarach 60x30 cm, 50x100, a nawet 100x100 cm.
Jakie płytki na podłogę do łazienki wybrać? Z naszego zestawienia jasno wynika, że nie warto bać się kolorów i ciekawych wzorów. Miejsce gładkich płytek zajęły czarno-białe kafle, płytki imitujące drewno lub beton, kolorowe patchworki i misterne mozaiki. Każde z tych rozwiązań przykuwa wzrok i tworzy klimat wnętrza. A Ty, w jakiej odsłonie widzisz swoją łazienkę?