Płytki w jodełkę – inspiracje i porady aranżacyjne
Choć płytki w jodełkę przez jakiś czas traciły na popularności, w ostatnich latach znowu zaczęły święcić triumfy. Rok 2019 należał do wariantu jodełki francuskiej (Chevron), która przyjęła się również w roku 2020. Aranżacje wnętrz szturmem zdobywają nie tylko podłogowe płytki drewnopodobne ułożone w jodełkę, ale i ścienne płytki ceramiczne. Jak układać płytki w jodełkę w łazience, kuchni i innych wnętrzach? Jakie wzory i kolory jodełki są obecne w trendach wnętrzarskich? Zapraszamy do lektury!
Płytki w jodełkę klasyczną, francuską czy węgierską?
Płytki możesz ułożyć w jodełkę na kilka sposobów. Najczęstszą metodą układania jest wariant klasyczny ze względu na łatwość montażu i szeroki wybór płytek prostokątnych. Coraz częściej mówi się jednak o płytkach Chevron, specjalnie przygotowanych do ułożenia w jodełkę francuską. Czym różni się jodełka klasyczna od francuskiej czy węgierskiej?
Płytki w jodełkę klasyczną
Płytki ułożone w jodełkę klasyczną inspirowane są stylem parkietu zwanym Herringbone. Jest to prawdopodobnie najstarszy sposób układania klepek parkietowych, który wykorzystywano już do ozdoby podłóg XVI-wiecznych pałaców – w założeniu miało to przypominać ułożenie cegieł z wnętrz ówczesnych kościołów. W Polsce jodełka klasyczna kojarzy się głównie z czasami PRL-u, na który przypadł okres jej największej popularności. W tym wariancie poszczególne deseczki lub płytki mają kształt prostokątów i są ze sobą układane pod kątem 90° – krótszy bok jednej przylega do dłuższego boku drugiej, tworząc zygzakowaty wzór. Choć kształt klepek nie pozwala na zmianę kąta ich układania, to do stworzenia tego wzoru można wykorzystać elementy o dowolnych wymiarach – nawet długie deski podłogowe przypominające podłogę drewnianą.
Płytki w jodełkę francuską
Wariant Chevron pojawił się w użyciu znacznie później niż klasyczna wersja parkietu i ze względu na generowane odpady był uważany za bardziej kosztowny sposób wykładania podłóg. Wzór ten układa się z deseczek lub kafelków o kształcie równoległoboku. W podgatunku zwanym jodełką francuską jego krótsze boki przycięte są pod kątem 45° i stykają się ze sobą na jednej osi, dzięki czemu tworzą zygzakowaty wzór przypominający grot strzały.
Płytki w jodełkę węgierską
Jeśli chodzi o jodełkę węgierską, zasada jej układania jest taka sama jak w przypadku jodełki francuskiej – klepki lub płytki o kształcie równoległoboków stykają się ze sobą krótszymi bokami, tworząc wzór kojarzący się z grotem strzał. Inny jest jednak kąt przycięcia krótszych krawędzi elementu, w tym wypadku wynosi on bowiem 60°. Dzięki temu wzór jest mniej szpiczasty, za to szerszy i łagodniejszy, bardziej nadający się do wykańczania mniejszych pomieszczeń.
Do jakich wnętrz pasują płytki w jodełkę?
Główną zaletą płytek układanych we wzór jodełki jest to, że dostosują się do charakteru dowolnego wnętrza. Sprawdzą się zarówno na ścianach, jak i podłogach, mogą być kolorowe, mogą mieć wzór drewnopodobny lub imitujący marmur. Modny obecnie wariant Chevron idealnie wpisze się w aranżację retro, a w pomieszczeniach urządzonych w duchu klasycznym lub industrialnym będzie stanowił interesujący akcent wizualny.
Płytki w jodełkę francuską lub węgierską są ciekawą alternatywą dla klasycznych kafelków – można nimi wyłożyć całe pomieszczenie, można też jedynie jego fragment, jak np. ściana nad zlewem czy obszar wokół kominka. Bez względu na to, z jakich płytek ułożysz jodełkę i w jakim pomieszczeniu ją umieścisz, możesz mieć pewność, że Chevron wprowadzi do niego elegancję i powiew oryginalności. Jeśli szukasz innych inspiracji, sprawdź nasz artykuł Modne płytki 2020 – jakie wzory, kolory i trendy zobaczymy w 2020 roku?
Jak układać płytki w jodełkę?
Przed przystąpieniem do układania płytek w jodełkę określ kierunek, w którym będą one biegły. Do wyboru masz układ pionowy lub pod kątem 90°. Pierwszy wariant, ze względu na większą subtelność i kreowane wrażenie lekkości, będzie lepiej pasował do wnętrz inspirowanych stylem retro. Jest on również dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na optycznym podwyższeniu i wysmukleniu pomieszczenia. Z kolei kafelki ułożone pod kątem prostym mają bardziej zdecydowany, geometryczny charakter i dlatego lepiej dopasują się do nowoczesnych kuchni i łazienek.
Płytki w jodełkę – jakie kolory są modne?
Białe płytki w jodełkę
Najprostszym, najbardziej subtelnym i eleganckim sposobem wykorzystania płytek w jodełkę, jest użycie kafelków w białym kolorze. Biel wnosi do aranżacji wrażenie czystości, świeżości i jasności, które jest szczególnie pożądane w przypadku wnętrz małych i niezbyt nasłonecznionych. Białe płytki w jodełkę francuską lub węgierską doskonale zagrają w łazience lub kuchni urządzonej w ceniącym prostotę stylu skandynawskim lub romantycznym shabby chic.
Białymi płytkami można oczywiście wyłożyć całą ścianę, kreując w ten sposób alternatywę dla prostego pomalowania powierzchni na biało. Wizualnie ciekawym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch opcji, czyli ułożenie płytek w jodełkę tylko do pewnej wysokości i zamalowanie reszty ściany białą farbą. Brzegi kafelków samoistnie utworzą zębaty, geometryczny wzór kojarzący się nieco z antycznym greckim zdobnictwem.
Płytki w jodełkę o różnych odcieniach
Jednolity kolor wydaje Ci się zbyt nudny, ale mieszanka barw i wzorów mogłaby wprowadzić do pomieszczenia tłok? W takim przypadku warto ułożyć jodełkę z płytek o różnych odcieniach tego samego koloru – w przypadku białego może to być na przykład śnieżna biel, odcień kości słoniowej czy perłowobiały. Takie połączenie będzie zachwycało delikatnością, ale jednocześnie kompozycja nie popadnie w monotonię. Oczywiście zestawianie różnych odcieni warto wypróbować również w przypadku płytek o innych kolorach.
Dobrym pomysłem jest montaż płytek w jodełkę z jednej palety kolorystycznej, np. od ciemnego granatu do błękitu lub brązu do beżu. Ściany stopniowane sprawdzą się przede wszystkim na większych powierzchniach.
Kolorowa jodełka na ścianie lub podłodze
Warto też pokusić się o ułożenie na ścianie lub podłodze jodełki z wielobarwnych kafelków. Zwłaszcza do nowoczesnych, lekko ekstrawaganckich wnętrz doskonale sprawdzą się soczyste, kontrastujące kolory. Tak potraktowany Chevron może cechować się nutką szaleństwa – nic nie stoi na przeszkodzie, aby barwne kafelki rozłożone były nieregularnie, tworząc lekko abstrakcyjną kompozycję. Alternatywnym rozwiązaniem jest wplecenie do jodełki poziomych pasów utrzymanych w tym samym kolorze, które będą organizowały ścienną aranżację.
Jodełka z płytek o różnych kolorach i rozmiarach
Jodełka może być układana z elementów dowolnej wielkości – jeśli chodzi o klasyczną wersję drewnianą, świetne wrażenie sprawiają długie deski, jednak w przypadku płytek można wykorzystać te o naprawdę małym rozmiarze. Stworzą one nowoczesną mozaikę, obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Żeby podkreślić wyjątkowość tej aranżacji, warto połączyć kafelki w różnych odcieniach tego samego koloru. W rozległych loftach można wypróbować nieco psychodeliczne rozwiązanie i stworzyć mozaikę z drobnych płytek w intensywnych, nasyconych barwach.
Płytki w jodełkę podbijają nie tylko salony, ale również przedpokoje, korytarze, kuchnie i łazienki. Stanowią znakomity twist w klasycznej aranżacji tych pomieszczeń, nie odbierając im jednocześnie funkcjonalności. Jeśli szukasz czegoś, co będzie oryginalnym akcentem, ale nadal nie zdominuje przestrzeni, ten wzór płytek jest stworzony dla Ciebie!