Płytki lustrzane – co warto wiedzieć o tym eleganckim wykończeniu ścian?
Płytki lustrzane mogą mieć rozmaite kolory, kształty i rozmiary. Różnią się materiałem wykonania, sposobem wykończenia i zalecaną metodą montażu. Tym, co je łączy, jest elegancka lustrzana powierzchnia, która – z mniejszą lub większą precyzją – odbija obraz. Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach płytek lustrzanych? Jak wybrać najlepsze dla siebie płytki lustrzane do kuchni, łazienki i innych wnętrz? Podpowiadamy.
Jakie płytki lustrzane wybrać? Przegląd materiałów
Wybór materiału to kluczowe kryterium, którym warto się kierować przy zakupie płytek lustrzanych. Zasadniczo masz do wyboru dwa rozwiązania: płytki z luster akrylowych i płytki z luster szklanych.
Płytki lustrzane akrylowe
Kafelki lustrzane akrylowe są wykonane z lekkiego, nietłukącego tworzywa, nazywanego pleksiglasem, pleksi lub bezpiecznym lustrem. W odróżnieniu od płytek szklanych gwarantują całkowite bezpieczeństwo. Nawet jeśli fragment dekoracji odpadnie od ściany i uderzy o twardą podłogę, pozostanie w jednym kawałku. Pleksi ma również tę zaletę, że pozwala na łatwą obróbkę, a wytwarzane z niego płytki mogą przybierać dowolne kształty. Montaż kafelków przebiega szybko i sprawnie. Płytki z tworzywa są bardzo lekkie, więc wystarczy przykleić je do ściany za pomocą dwustronnej taśmy.
Z drugiej strony pleksi jest materiałem miękkim, który łatwo się rysuje i ściera. Nawet zbyt intensywne czyszczenie powierzchni może skutkować jej uszkodzeniem, np. doprowadzić do powstania drobnych rys, zadrapań i przetarć. Płytki lustrzane z akrylu, zwłaszcza w dużych rozmiarach, zniekształcają odbicie, dlatego nie są w stanie zastąpić tradycyjnego lustra szklanego. To wszystko sprawia, że nadają się wyłącznie do celów dekoracyjnych, a więc do ozdabiania niewielkich powierzchni, takich jak ściana nad kanapą w salonie albo drzwiczki komody.
Płytki lustrzane szklane
Płytki lustrzane ze szkła mają zupełnie inne parametry niż wyroby z pleksiglasu. Wprawdzie mogą się ukruszyć lub popękać na skutek silnego uderzenia, ale nie sprawiają żadnych problemów w codziennym użytkowaniu. Szkło, jako materiał o dużej twardości, nie rysuje się i nie matowieje. Jego gładka, pozbawiona porów powierzchnia pozwala łatwo usunąć każde zabrudzenie, a równocześnie zapewnia czyste i precyzyjne odbicie. Płytki lustrzane produkowane z luster szklanych słynną przy tym z eleganckiego wyglądu.
Oczywiście spore znaczenie ma jakość wyrobu. Tanie płytki, wykonane z odpadów szklanych lub sprowadzone z Azji, mogą mieć drobne wady fabryczne (czarne plamki i przebarwienia). Oprócz tego są narażone na korozję i dość kłopotliwe w utrzymaniu. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać płytki od zaufanych producentów, którzy specjalizują się w produkcji wyrobów szklanych i korzystają z wysokiej klasy materiałów.
Płytki lustrzane fazowane i szlifowane – czym się różnią?
Kolejna decyzja, którą należy podjąć przy zakupie płytek lustrzanych, dotyczy sposobu wykończenia krawędzi. Kafelki mogą być szlifowane lub fazowane w zależności od efektu, który chcesz uzyskać. Czym różnią się te metody obróbki?
Płytki lustrzane szlifowane mają proste krawędzie. Dzięki temu kafelki są równe na całej powierzchni i w żaden sposób nie zniekształcają obrazu. Tym samym płytki szlifowane stanowią najlepszą alternatywą dla zwykłego lustra.
Płytki lustrzane fazowane są bardziej dekoracyjne. Ich krawędzie mają ukośny kształt, przez co nadają kafelkom wypukłą, trójwymiarową strukturę. Załamania na powierzchni płytek sprawiają, że światło odbija się pod różnymi kątami, tworząc dynamiczne, rozproszone obrazy. Z uwagi na to, że odbicie zostaje zniekształcone, płytki fazowane nie są w stanie zastąpić lustra i należy je traktować przede wszystkim jako ozdobę.
Kształty, rozmiary i kolory płytek lustrzanych
Oferta płytek lustrzanych, zarówno szklanych, jak i akrylowych, jest bardzo bogata. Płytki przyjmują rozmaite kształty, kolory i rozmiary, więc znalezienie idealnego wzoru nie powinno przysporzyć większych problemów.
Najchętniej wybieranym rozwiązaniem są srebrne kafelki lustrzane, czyli te w kolorze tradycyjnego lustra. Oprócz tego, że wyglądają subtelnie i pasują do każdej aranżacji, to mają najwyższy współczynnik odbicia spośród wszystkich rodzajów płytek. Na rynku dostępne są również złote, miedziane, grafitowe czy brązowe płytki lustrzane. Miłośnikom stylu vintage z pewnością przypadną do gustu płytki postarzane (nazywane również płytkami antycznymi), które naśladują wygląd starych i zniszczonych luster z kryształu.
Producenci śmiało podążają za trendami także jeśli chodzi o kształt płytek lustrzanych. Obok nieśmiertelnych kwadratów i prostokątów płytki lustrzane pojawiają się jako romby, heksagony i trójkąty. W kuchniach i łazienkach królują misternie ułożone mozaiki i lustrzane cegiełki w metalicznych kolorach.
Płytki lustrzane mają bardzo zróżnicowane wymiary. Producenci oferują drobne mozaiki lustrzane, kafelki w małym lub średnim formacie (np. 10 cm x 10 cm, 15 cm x 15 cm, 15 cm x 30 cm), jak również sporej wielkości płytki, które przypominają zwykłe lustra (30 cm x 60 cm, 60 x 60 cm). Oprócz tego istnieje możliwość wykonania kafelków na zamówienie – w dowolnym, podanym przez klienta rozmiarze.
Ściana z płytek lustrzanych – gdzie się sprawdzi?
Płytki lustrzane znajdują zastosowanie we wszystkich rodzajach wnętrz: w salonie, jadalni, przedpokoju, kuchni, łazience czy w garderobie. Z reguły zdobią pojedynczą ścianę lub jej niewielki fragment. Jak wprowadzić płytki lustrzane do aranżacji?
W kuchni i łazience płytki lustrzane warto potraktować jako alternatywę dla popularnej glazury. Błyszcząca tafla szkła może ozdobić ścianę między kuchennym blatem i szafkami, kącik z umywalką lub ścianę za wolnostojącą wanną.
Lustrzane płytki to świetny sposób, aby urozmaicić wystrój wąskiego korytarza lub ciasnego przedpokoju. Dzięki powielonym w lustrze obrazom wnętrze zyska głębię, wyda się szersze i bardziej przestronne. Jeśli płytki lustrzane w przedpokoju będą odpowiednio duże, a na dodatek zostaną wykonane ze standardowego (srebrnego) szkła, z powodzeniem zastąpią zwykłe lustro.
Ściana z płytek lustrzanych w salonie nada wnętrzu eleganckiego, reprezentacyjnego charakteru. Kafelki mogą ozdobić ścianę za kanapą, zawisnąć nad kominkiem zamiast okazałego lustra (zgodnie z paryską modą) lub podkreślić urodę chromowanej konsoli – możliwości jest mnóstwo. Jeśli nie chcesz ozdabiać płytkami całej ściany, wypełnij kafelkami wybrany fragment powierzchni i zamknij ją w ramach z gipsowej sztukaterii.
Do jakich wnętrz pasują płytki lustrzane? Z pewnością jest to materiał wymagający, który nie znosi nudy i bylejakości. Płytki prezentują się najkorzystniej w otoczeniu eleganckich mebli, wysokiej jakości materiałów i starannie skompletowanych dodatków. Nie dziwi więc, że stanowią znak rozpoznawczy luksusowych wnętrz w stylu glamour, nowojorskim, art déco i tradycyjnym.
Płytki lustrzane w kuchni, łazience i przedpokoju
Wielu osobom wydaje się, że płytki lustrzane są zbyt kruche i delikatne, aby stosować je w kuchni, łazience czy narażonym na zabrudzenia przedpokoju. Producenci zapewniają jednak, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Szklana powierzchnia płytek jest idealnie gładka, pozbawiona porów, zagłębień i nierówności, w których może osadzać się brud. Dzięki temu pozwala łatwo usunąć każdą plamę i utrzymać ścianę w perfekcyjnej czystości. Równocześnie kafelki lustrzane są odporne na wilgoć, wysokie temperatury i środki chemiczne.
Oczywiście nie każdy produkt poradzi sobie w trudnych warunkach. W kuchni, łazience czy przedpokoju należy stosować płytki lustrzane z wysokiej jakości szkła. Kafelki muszą mieć wzmocniony podlew i prawidłowo zabezpieczone krawędzie, które zapobiegają korozji.
Jak czyścić płytki lustrzane?
Montując płytki lustrzane w kuchni lub łazience, musisz jednak liczyć się z koniecznością częstego sprzątania. Brud nie przywiera i nie wsiąka w głąb szklanej powierzchni, ale jest na niej doskonale widoczny. Jak skutecznie usunąć zabrudzenia z powierzchni płytek?
Czyszczenie płytek nie wymaga wysiłku ani zakupu specjalistycznych środków. Do codziennej konserwacji wystarczy uniwersalny płyn do mycia szkła i miękka ściereczka. Zamiast nakładać produkt bezpośrednio na zabrudzoną powierzchnię, rozprowadź go za pomocą ścierki, a następnie wytrzyj płytki suchą szmatką z mikrofibry lub ręcznikiem papierowym. Do czyszczenia płytek nie wolno stosować substancji silnie żrących, past i proszków do szorowania, które mogą uszkodzić gładką powierzchnię lustra.
Jak układać płytki lustrzane?
Płytki lustrzane możesz położyć na ścianie za pomocą kleju do luster lub specjalnych dwustronnych taśm. Pierwsza metoda jest zdecydowanie bardziej pracochłonna, ale gwarantuje trwały i precyzyjny efekt. Przed przystąpieniem do pracy należy rozplanować układ płytek i odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia pod płytki powinna być czysta, sucha i równa. W pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnia czy łazienka, możesz dodatkowo zagruntować ścianę gruntem izolacyjnym.
Nadrzędne znaczenie przy montażu płytek lustrzanych ma dobór odpowiedniego kleju. Produkt musi być przeznaczony do klejenia luster lub wyrobów szklanych. Przed nałożeniem produktu upewnij się, że klej nie zawiera silikonów i rozpuszczalników, które mogą uszkodzić spodnią warstwę płytek.
Kafelki lustrzane możesz układać na styk lub z zachowaniem niewielkich przerw. W miejscach narażonych na kontakt z wodą i wilgocią należy zadbać o prawidłowe uszczelnienie dylatacji. Zamiast uniwersalnej fugi cementowej lub silikonu sanitarnego użyj produktów specjalistycznych, takich jak uszczelniacz do luster lub silikon bezrozpuszczalnikowy. Fugowaniem płytek lustrzanych powinien zająć się doświadczony montażysta.
Płytki lustrzane to doskonała alternatywa dla nieco już opatrzonego gresu. Oprócz tego, że pełnią rolę dekoracji, to chronią ścianę przed zabrudzeniem i optycznie powiększają wnętrze. Niektóre z nich z powodzeniem zastępują lustro. Jeśli marzysz o spektakularnej metamorfozie mieszkania, koniecznie zapoznaj się z tym eleganckim materiałem.
Płytki lustrzane – aranżacje, które Cię zainspirują: