Granatowa kuchnia – jak ją urządzić? 5 pomysłów na aranżację granatowej kuchni
Granatowa kuchnia? Wiele osób z powątpiewaniem pokręci głową. Granat to przecież taka ciemna barwa – w ogóle nie kojarzy się z radością jedzenia i rodzinną atmosferą. Czas obalić te stereotypy! Kolor granatowy we wnętrzach to kwintesencja elegancji – zestaw go z odpowiednimi dodatkami i przekonaj się, jakiego pazura nabierze przestrzeń. Jak urządzić granatową kuchnię, by nie chciało się z niej wychodzić? Przedstawiamy 5 sprawdzonych pomysłów.
1. Granatowa kuchnia z salonem
Granatowy najlepiej pełni swoje zadanie w przestronnych wnętrzach – jest wręcz stworzony do kuchni z otwartym planem. Granatowa kuchnia z wyspą stwarza okazję do zabawy zestawieniami i proporcjami kolorów bez ryzyka popadnięcia w chaos. Jeśli marzy Ci się kolor granatowy w kuchni, zacznij od granatowych szafek – jest to bezpieczna baza, do której z łatwością dopasujesz inne elementy wyposażenia.
Drugim sposobem na wprowadzenie tej barwy jest pomalowanie na granatowo jednej ze ścian i dobranie do niej kilku sprzętów np. krzeseł, niektórych szafek czy kuchennej wyspy. Dzięki zręcznemu połączeniu kolorów granatowa kuchnia z salonem będzie się cechować płynną zmianą stref użytkowych, np. utrzymana w granacie strefa robocza może łagodnie przechodzić w granatowo-białą strefę jadalną, a ta w zaaranżowany na biało salon.
2. Granatowa kuchnia z drewnem
Granat, jako kolor zdecydowany i nieco mroczny, potrzebuje przeciwwagi w postaci lżejszej barwy. Dobrze komponuje się z szarością lub écru, ale najpiękniej współgra z bielą, która nadaje kompozycji lekkości i świeżości. Granatowo-biała kuchnia kojarzy się jednak ze stylem marynistycznym, który – choć uroczy – nie zawsze jest pożądany. Łatwo jednak przełamiesz marynarski efekt, wprowadzając drewniane przedmioty. Granatowa kuchnia z drewnem zaprezentuje się szlachetniej, zwłaszcza jeśli użyjesz ciemnych odmian tego materiału. Jasne drewno wybierz do kuchni nowoczesnych i minimalistycznych.
Drewno najłatwiej wprowadzisz w formie mebli. Może to być zestaw składający się z drewnianej wyspy kuchennej i drewnianych hokerów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć materiały i do drewnianego stołu dobrać krzesła z tworzywa lub odwrotnie – drewniane siedziska ustawić przy kontrastującym stole. Popularnością cieszy się również granatowa kuchnia z drewnianym blatem – może to być zarówno blat do pracy, jak i blat wyspy. Na białej ścianie znakomicie prezentują się drewniane półki, a drewniana podłoga jest świetnym połączeniem między kuchnią a salonem.
3. Granatowa kuchnia z białym blatem
Wspomnieliśmy już, że najlepszą towarzyszką granatu jest biel. Najczęściej występuje ona jako kolor ścian, ale może też być kolorem kuchennych blatów. Jeśli chcesz, by wszystkie szafki w Twojej kuchni były granatowe, białe blaty będą stanowić elementy rozjaśniające. Możesz też pokusić się o podzielenie kuchni na kolorystyczne strefy np. w granacie utrzymać szafki stojące i kuchenną wyspę, a w białym kolorze dobrać wyposażenie od blatu wzwyż. Granatowa kuchnia z białym blatem jeszcze bardziej zyska na uroku, gdy zestawisz ją z białymi ścianami.
4. Granatowe ściany w kuchni
Pomalowanie ścian na granatowo to dość odważny krok – pamiętaj, że ciemne kolory należy dawkować ostrożnie. Granat najlepiej sprawdzi się w kuchniach dość przestronnych, z dużą ilością słońca. Granatowe ściany w kuchni są ryzykowne, jeśli jest to pomieszczenie niewielkie i mroczne – tak ciemna barwa przytłoczy je i sprawi, że wyda się jeszcze mniejsze. Na granatowo możesz pomalować tylko jedną ze ścian, czyniąc z niej wyrazisty punkt aranżacji – świetnie będą przy niej wyglądały białe meble kuchenne i granatowe bibeloty.
Jaki kolor pasuje do granatowej ściany? Biel, szarość, écru, pastelowy róż i łagodny beż w połączeniu z granatem stworzą klasyczną, ponadczasową aranżację. Jeśli pociąga Cię styl glamour, zestaw granat ze złotem lub miedzią – gwarantujemy, że tego typu kinkiety, lampy sufitowe czy uchwyty mebli zrobią oszałamiające wrażenie.
W granatowej kuchni sprawdzą się też intensywne, ciepłe kolory, które wpływają stymulująco na samopoczucie i apetyt. Nasycona żółć, słoneczny pomarańcz, szlachetna czerwień i ekstrawagancka fuksja rozbiją powagę granatu i wprowadzą do wnętrza nutę nowoczesności. Przy granatowych ścianach doskonale zaprezentują się np. kolorowe poduszki na krzesłach, zasłony w oknach, ozdobne misy czy wazony. Kontrastowych elementów nie musi być dużo, mają być jedynie zaskakującą plamą koloru w stonowanej aranżacji.
5. Granatowa kuchnia Doroty Szelągowskiej
W kuchni Doroty Szelągowskiej granatowe szafy w całości zajmują jedną ze ścian. Szafki stojące znajdują się też przy ścianie obok oraz na ścianie naprzeciwległej. Choć może się wydawać, że taka ilość granatu jest przytłaczająca, efekt jest zupełnie odwrotny! Dzięki wprowadzeniu do aranżacji białych blatów i bladoróżowych ścian, granatowa kuchnia Doroty Szelągowskiej olśniewa lekkością i bezpretensjonalnością.
Delikatne żłobienia na granatowych meblach kuchennych nadają im subtelnego charakteru retro. Blaty wykonane z imitującego marmur białego spieku kwarcowego są eleganckie i co ważne, praktyczne – spiek jest bowiem materiałem bardzo odpornym na zabrudzenia. Do połowy zostały nim pokryte również ściany nad szafkami stojącymi. Górne części ścian mają kolor delikatnego różu, dodatkowo rozświetlającego całą aranżację. Wisienką na torcie są minimalistyczne złote dodatki: okrągłe uchwyty do szafek, bateria nad zlewem, duża lampa wisząca i dekoracyjna patera na ciastka.
Granatowa kuchnia – inspiracje:
Jesteśmy przekonani, że nasz poradnik przekonał Cię do aranżacji granatowej kuchni. Jeśli zestawisz granat z łagodnymi barwami i szlachetnym złotem, uzyskasz spokojną kompozycję, pełną dyskretnej elegancji. Nie bój się jednak zaszaleć – kropla zadziornej czerwieni czy ciepłego żółtego i granat zyska zupełnie nowe oblicze!