Płytki patchwork – pomysł na modną ścianę i podłogę
Moda na płytki patchwork nie przemija od kilku dobrych sezonów i nic nie zapowiada, by ten trend miał się zmienić. Oferta producentów ceramiki z pewnością ulegnie jednak odświeżeniu. Oprócz kolorowych modeli nawiązujących do marokańskich płytek cementowych czy hiszpańskich i portugalskich azulejos, pojawią się również patchworki w stonowanych barwach ziemi, a także modele celowo postarzane czy bazujące na wzorach geometrycznych. Sprawdź najmodniejsze płytki patchworkowe i wykorzystaj je w kuchni i łazience – na ścianie lub na podłodze!
Płytki patchwork – skąd moda na kolorowe płytki?
Wzorzyste płytki patchworkowe przed wiekami wykorzystywane były m.in. w krajach arabskich, np. w Maroko, gdzie do dziś produkuje się piękne cementowe płytki o intensywnych kolorach. Tego typu elementy wykończeniowe występowały także w Hiszpanii, Portugalii oraz ich zamorskich koloniach. W XIX-wiecznej Europie, zwłaszcza w wiktoriańskiej Wielkiej Brytanii, charakterystyczne roślinne ornamenty ustąpiły miejsca wzorom geometrycznym oraz malowanym ręcznie kaflom podłogowym.
Przed kilkoma laty moda na kolory i wzory typowe dla południa Europy, krajów latynoskich czy arabskich dotarła również na Zachód. Obecnie tego typu płytki stały się jednym z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat, a w ofercie mają je niemal wszyscy producenci glazury.
Płytki patchwork – 3 najpopularniejsze kolory
1. Szare płytki patchwork
Najbardziej popularne były i nadal są szare płytki patchwork (ścienne i podłogowe) nawiązujące stylem do tradycyjnych kafli cementowych bądź płytek hiszpańskich. Charakteryzują je misterne malunki utrzymane w jednolitej gamie barw – od grafitu, przez różne tony szarości, aż do bieli. Swoje powodzenie zawdzięczają stonowanej kolorystyce przy jednoczesnym zwariowanym designie czy kształcie (dostępne są nie tylko jako kwadraty, ale także sześciokąty, arabeski czy romby). Dzięki temu możliwe jest dosyć łatwe dopasowanie glazury do pozostałych elementów aranżacji wnętrza.
2. Kolorowe płytki patchwork
Tylko z pozoru nieco większe kłopoty aranżacyjne mogą wystąpić we wnętrzach z kolorowymi płytkami patchwork. Zazwyczaj łączą one bowiem ze sobą kilka żywych barw, np. niebieski, żółty, czerwony, zielony, co rodzi obawy o dopasowanie do nich odcienia ściany czy mebli. Bez strachu – przed malowaniem wystarczy sprawdzić, czy wybrana barwa „nie gryzie się” z glazurą, np. zabierając ze sobą do sklepu z farbami kawałek płytki.
3. Czarno-białe płytki patchwork
Bardzo ciekawie prezentują się również czarno-białe płytki patchwork, które idealnie pasują do wnętrz klasycznych, np. angielskich czy francuskich, a także nowoczesnych. W takim zestawieniu kolorystycznym najlepiej wyglądają patchworki z regularnymi, niewielkimi wzorami kolorystycznymi, które ułożone obok siebie często dają wrażenie iluzji optycznej.
Patchworkowe trendy w 2020 roku
Jakie płytki patchwork będą najmodniejsze w najbliższym czasie? Z pewnością nadal duże zainteresowanie wzbudzać będą znane od kilku lat modele wielokolorowe, jednak warto przygotować się na kilka nowości. Jedną z nich jest złagodzenie kolorystyki do barw ziemi, które już od kilku lat wracają na salony np. poprzez wybór naturalnych odcieni farb na ściany, jak również przez elementy wystroju wnętrz (np. obicia mebli czy zasłony). Nie oznacza to jednak, że najnowsze patchworkowe płytki ścienne i podłogowe będą nudne. Mimo stonowanych kolorów będą zachwycać fakturą (nadal modne będą wypukłe wzory) oraz drobniejszymi niż dotychczas ornamentami.
W najnowszych ofertach producentów zauważalne jest również zainteresowanie projektantów wzorami geometrycznymi. W odróżnieniu jednak od prezentowanych dotąd płytek malunki są duże i bardzo proste, bazujące na podstawowych kształtach – kołach, pasach czy kwadratach. Ciekawie prezentują się również patchworkowe płytki na ścianę czy podłogę, które wyglądają jak celowo zniszczone i postarzane, np. ich wzory na brzegach są starte, podobnie jak w niezwykle modnych obecnie dywanach. Pojawiają się na nich również pęknięcia czy nawet – co ciekawe – jeden kafel składa się z elementów różnych wzorów! Jeśli szukasz więcej inspiracji odnośnie płytek, sprawdź artykuł Modne płytki 2020 – jakie wzory, kolory i trendy zobaczymy w 2020 roku?.
Gdzie i jak układać płytki patchwork?
Płytki patchworkowe doskonale spiszą się zarówno w kuchni, łazience, jak również w przedpokoju czy na tarasie. Ze względu na fakt, że są one niezwykle ozdobne, warto pamiętać o umiarze przy wyborze miejsc, w których będą one położone. Najlepiej zawczasu poprosić projektanta o stworzenie wizualizacji, która pozwoli wyobrazić sobie finalny efekt.
By uniknąć efektu chaosu, warto kłaść wzorzyste płytki wyłącznie na jedną z powierzchni, tj. albo na podłogę, albo na ścianę. Ciekawie wyglądają one też np. nad blatem kuchennym czy w przestrzeni przy wannie, umywalce lub muszli klozetowej. Przed ostateczną decyzją o wyborze konkretnego modelu koniecznie się zastanów, czy jego kolorystyka będzie pasować do reszty elementów i mebli urządzonego już lub planowanego mieszkania.
Jeśli urządzasz lub remontujesz mieszkanie, nie bój się postawić na patchwork! Wzór otrzymany dzięki zestawieniu ze sobą kafli o tym samym rozmiarze, ale różniących się kolorem czy motywem, jest bardzo ozdobny. Z tego względu płytki patchwork doskonale wyglądają we wnętrzach, w których można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w aranżacji. Należą do nich m.in. aranżacje w stylach eklektycznym, rustykalnym, skandynawskim czy nawet nowoczesnym.