Styl Vintage 2023 we wnętrzach
Styl vintage we wnętrzach – znajdź inspiracje na Homebook.pl
Wnętrza w stylu vintage i wszelkie inspiracje latami 50. i 60. zyskują coraz większe grono zwolenników. Czemu tak się dzieje? Jak urządzić cztery kąty w duchu dawnych czasów? Poznaj odpowiedzi na postawione pytania i znajdź swój sposób, by przenieść dom w przeszłość i wyciągnąć z niej to, co najlepsze – piękno, elegancję i niepowtarzalny szyk.
Styl vintage – co to znaczy?
Zastanawiasz się, co oznacza vintage? Słowo to pochodzi z języka angielskiego, ale zostało zapożyczone z francuskiego (vendange). Można je przetłumaczyć jako winobranie albo produkcję wina w danym sezonie. Na przestrzeni lat zyskało ono jednak również inną definicję niezwiązaną ze zbiorem winogron czy wytwarzaniem trunków. Wtórne znaczenie wyrazu vintage to „klasyczny” (w odniesieniu do sztuki filmowej) i „stary” lub „zabytkowy” (jako określenie różnych przedmiotów czy pojazdów).
Styl vintage – na czym polega?
Nie wiesz, jaki to styl vintage? Ten trend w urządzaniu wnętrz ma kilka cech, które wyróżniają go spośród innych nurtów aranżacyjnych.
- Zestawianie starego z nowym
Styl vintage – co to jest za trend? Jego najprostsza definicja mogłaby brzmieć w sposób następujący: łączenie przeszłości z teraźniejszością, starych przedmiotów z nowymi. W ten sposób powstaje niezwykle oryginalna przestrzeń, której próżno szukać w katalogach wnętrzarskich.
- Wykorzystywanie stylowych przedmiotów „z duszą”
Zabytkowy zegar znaleziony na babcinym strychu? Stolik w kształcie nerki wyszukany na targu staroci? Wszystkie zapomniane przedmioty i meble z dawnych lat są we wnętrzach inspirowanych stylem vintage mile widziane.
- Nawiązania do minionych epok we wzorach, kolorach i materiałach
Meble i akcesoria nie wystarczą, by stworzyć przestrzeń w stylu vintage. „Ducha” minionych czasów do wnętrza należy przemycić również w kolorach, materiałach oraz wzorach.
Styl vintage – czym się charakteryzuje?
Styl vintage – bazowe kolory
Styl vintage bazuje na neutralnych barwach – przede wszystkim beżach oraz brązach. Kolory użyte do pomalowania ścian pomieszczenia nie powinny odciągać uwagi od tego, co we wnętrzach z epoki najważniejsze, czyli mebli i akcesoriów „z duszą”.
Styl vintage – dodatkowe kolory
Nie myśl sobie jednak, że styl vintage to wyłącznie brązy i beże. Nic bardziej mylnego. Pojawiają się w nim również inne kolory. Wyraziste barwy, takie jak ciemny niebieski, butelkowa zieleń, musztardowa żółć czy krwista czerwień, ożywiają przestrzeń i dodają aranżacji charakteru. Można je zastosować w dodatkach, na przykład tekstyliach czy elementach dekoracyjnych. Trafionym pomysłem jest też pomalowanie jednej ze ścian pomieszczenia na intensywniejszy odcień. Zestawienie beżu i (na przykład) granatu stworzy ciekawy kontrast.
Styl vintage – materiały
Jakie materiały królują w stylu vintage? Jeśli chodzi o meble, dominującym surowcem jest drewno. Ociepla wnętrze i sprawia, że przestrzeń staje się bardziej przytulna. Tekstylia to przede wszystkim bawełna i aksamit, a dodatki są często wytwarzane z porcelany. Oczywiście nie wszystkie. Należy bowiem pamiętać, że nurt inspirowany dawnymi czasami łączy stare z nowym. Mogą się więc w nim pojawić elementy szklane, plastikowe czy marmurowe charakterystyczne dla stylu nowoczesnego.
Styl vintage – wzory
Czy istnieją wzory typowe dla stylu vintage? W tym przypadku nie ma jednej słusznej opcji. Wszystko zależy od tego, jakim okresem w historii będziesz się inspirować podczas urządzania swojego wnętrza. Lubisz motywy z czasów PRL-u? Postaw na geometryczne, wielobarwne desenie. Wolisz epokę wiktoriańską? Sięgnij po akcenty roślinne.
Styl vintage w Polsce – czym się wyróżnia?
Jak wygląda polski styl vintage? Czerpie inspiracje z lat 50. i 60. XX wieku, czyli wspomnianego już PRL-u. Okres ten zaowocował licznymi rozwiązaniami, które przeciwstawiały się szarej codzienności. Były funkcjonalne, a jednocześnie oryginalne. Dobrym przykładem ówczesnej estetyki jest fotel zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego. Główny wyróżnik tego nietuzinkowego mebla to trapezowe siedzisko, które tworzy z oparciem jedną całość, a także rozchylone nogi, zwężane ku dołowi.
A co z kolorami i dodatkami? We wnętrzach z czasów „żelaznej kurtyny” dominowały jaskrawe barwy z przewagą żółci, zieleni i pomarańczu. Dopełnienie aranżacji stanowiła natomiast bardzo często porcelanowa zastawa rodem z Ćmielowa lub Bolesławca, dumnie wyeksponowana w kredensie.
Sprawdź też: Meble PRL znowu modne! 17 ikon polskiego designu, które musisz znać
Styl vintage a retro – czym się różnią?
Styl retro i vintage często bywają utożsamiane. Czy słusznie? Nie. Występują bowiem między nimi znaczące różnice. Jakie? Pierwszy z wymienionych nurtów aranżacyjnych bazuje na meblach, które jedynie „udają” wyposażenie z dawnej epoki, ale są produkowane współcześnie. Ten efekt można uzyskać poprzez celowe postarzanie nowych szafek, komód, stolików etc.
Tymczasem styl vintage cechuje autentyczność. Nie ma w nim miejsca na żadne imitacje. Pojawiające się w aranżacjach stare meble czy akcesoria rzeczywiście pochodzą z dawnych lat i mają cechy charakterystyczne dla danego okresu.
Mieszkanie w stylu vintage – jak je urządzić?
Wbrew pozorom urządzenie mieszkania w stylu vintage nie jest trudnym zadaniem. Sprawdź, jak cofnąć swoje cztery kąty do przeszłości.
Salon w stylu vintage
Jeśli salon w stylu vintage jest inspirowany designem z czasów PRL-u, nie powinno w nim zabraknąć charakterystycznej dla tego okresu przeszklonej meblościanki czy stolika z podłużnym blatem na toczonych nóżkach (popularny „jamnik”). Pamiętaj, by nie przesadzić z ilością starych elementów. W przeciwnym razie wnętrze będzie wyglądać staroświecko. Jak uniknąć tego efektu? Sięgnij po nowoczesne dodatki – abstrakcyjne obrazy w prostych ramach, futurystyczne rzeźby lub ozdoby z metalu. Możesz też umieścić na jednej ze ścian dekoracyjny beton strukturalny.
A co powiesz na mieszkanie vintage z salonem urządzonym w stylu ludwikowskim? Przepis na to wnętrze jest prosty. Połącz meble z dawnych epok z elementami glamour. Postaw na klasyczne kolory kojarzone z luksusem, na przykład złoto, biel, a także granat lub butelkową zieleń. Możesz wykorzystać je na ścianach, w obiciu narożnika czy sofy albo w dodatkach. Sięgnij po lustra w bogato zdobionych ramach i żyrandol z kryształkami.
Dowiedz się więcej: Jak urządzić pokój w stylu vintage? Sprawdź nasze porady
Kuchnia w stylu vintage
Kuchnia w stylu vintage to przede wszystkim szafki ze szprosami utrzymane w białym lub pastelowym kolorze i designerskie sprzęty AGD, na przykład czerwona lodówka z chromowanymi uchwytami czy musztardowy ekspres do kawy. Nie zapominaj też o dodatkach – to ważny element każdego wnętrza. W tym wypadku dobrze sprawdzą się porcelanowe naczynia. Część z nich możesz wyeksponować na otwartych półkach lub w oszklonej komodzie. Dzięki temu staną się nietuzinkową dekoracją.
Inna, nieco bardziej nowoczesna odsłona kuchni w stylu vintage może bazować na ciemnych barwach przełamanych pastelowymi akcentami. Co powiesz na szafki w kolorze butelkowej zieleni, zabudowaną w drewnie lodówkę i stolik typu nerka otoczony kilkoma plastikowymi krzesłami w różnych kolorach. Dopełnieniem tego typu aranżacji mogą być białe płytki o heksagonalnym kształcie, chromowana bateria umywalkowa i designerskie lampy o geometrycznej formie.
Sprawdź też: Kuchnia w stylu vintage – otwórz kuchnię na nową klasykę
Łazienka w stylu vintage
A jak może wyglądać łazienka w stylu vintage? Jakie wyposażenie tchnie we wnętrze ducha przeszłości? Wolnostojąca wanna na mosiężnych nóżkach, bogato zdobiona misa umywalkowa i drewniana szafka, w której pomieszczą się kosmetyki, ręczniki czy inne drobne akcesoria. Farba na ścianach (zamiast tradycyjnych płytek) wprowadzi natomiast do pomieszczenia nutę nowoczesności. Przyda się jeszcze okrągłe lustro w prostej ramie.
Z kolei w łazience vintage inspirowanej okresem PRL-u koniecznie muszą pojawić się płytki kwadratowe lub prostokątne, a także baterie z niebieskimi i czerwonymi pokrętłami. Ciekawym rozwiązaniem nawiązującym do czasów żelaznej kurtyny jest wanna z prysznicem. Natrysk warto ukryć za tekstylną zasłoną z kwiatowym motywem.
Sypialnia w stylu vintage
Sypialnia w stylu vintage stanowi połączenie elegancji i przytulności. Jak pogodzić ze sobą te cechy? Warto pomalować ściany na delikatny brąz lub beż (neutralne barwy sprzyjają wyciszeniu i odprężeniu), postawić w centralnej części pokoju duże łóżko z metalowym stelażem i finezyjnie zdobioną ramą. Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala, postaw po obu stronach mebla szafki nocne z litego drewna osadzone na nóżkach. Nie zapominaj o tekstyliach – sięgnij po białą pościel, dekoracyjne poduszki i narzuty z geometrycznym wzorem oraz zasłony. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie – wykorzystaj nowoczesną lampę o kulistym kształcie lub żyrandol.
Szukasz innych rozwiązań? Pomaluj ściany sypialni na szaro, zainwestuj w łóżko z drewnianym zagłówkiem, który może służyć również jako półka na zdjęcia, obrazy, pamiątki z podróży lub drobne rośliny. Kup szklane stoliki nocne i pościel z kwiatowym motywem. Ciekawym dodatkiem będą też lampy wykonane z butelek po winie. Możesz je zrobić na własną rękę lub znaleźć w sklepie ze starociami.
Dowiedz się więcej: Urządzanie sypialni w stylu vintage – jakie meble, jakie dodatki?
Pokój dziecka w stylu vintage
Chcesz urządzić pokój w stylu vintage dla dziewczynki? Nic prostszego. Wystarczy wyposażyć go w kilka zabytkowych mebli, na przykład starą, dębową szafę na ubrania, naturalne, minimalistyczne biurko, frezowaną komodę oraz rzeźbione łóżko. Nie wolno zapomnieć o zabawkach. Rozrywkę dziecku zapewni drewniany domek dla lalek czy tradycyjne pluszowe misie. Wystrój sypialni powinien być prosty i stonowany. Dzięki temu łatwiej będzie w niej wypocząć.
A czy pokój dziecięcy w stylu vintage dla chłopca różni się od tego dla dziewczynki? Tak. Głównie jeśli chodzi o dodatki. Miejsce lalek i misiów zajmują samochodziki oraz klocki, choć oczywiście nie jest to żadna reguła. Wszystko bowiem zależy od zainteresowań dziecka. Postaw na te elementy wyposażenia, które z biegiem czasu można łatwo wymienić i zastąpić czymś innym. Pamiętaj, że gusta najmłodszych bywają zmienne. Jednego dnia są miłośnikami kosmosu, a następnego – wielbicielami dzikich zwierząt.
Pokój w stylu vintage – jakich mebli nie może w nim zabraknąć?
To meble w stylu vintage wprowadzają do wnętrza ducha dawnych czasów. Jakie elementy muszą się w nim znaleźć, by cofnąć Twoje cztery kąty do przeszłości? Wbrew pozorom masz spory wybór. Na rynku znajdziesz mnóstwo różnych perełek na przykład z okresu PRL-u. Meblościanka z przeszkleniami, gięte krzesła, ława, drewniane łóżko z odzysku, fotele klubowe typu muszelka, komody i szafki wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu… Wymieniać można bardzo bardzo długo.
Czym kierować się przy wyborze wyposażenia do wnętrza w stylu vintage? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jaką funkcję będzie pełnić dane pomieszczenie. Gabinet lub domowe biuro urządzisz inaczej niż sypialnię czy pokój dla niemowlaka. Co ważne, aranżacja inspirowana przeszłością wcale nie musi kosztować fortuny. Wręcz przeciwnie – sporo mebli kupisz na rynku wtórnym za stosunkowo niewielkie pieniądze.
Sprawdź też: Meble w stylu vintage – do jakich wnętrz?
Dom w stylu vintage – jakich dekoracji potrzebuje?
Wystrój vintage nie byłby kompletny bez dodatków. W jakie dekoracje w stylu vintage warto zainwestować? Zegary ścienne, lustra, płyty winylowe, stare plakaty filmowe, porcelanowe figurki, świeczniki, poduszki w kształcie muszli…. Wszystkie te ozdoby nadają przestrzeni jeszcze bardziej indywidualny charakter. Dzięki nim aranżacje wnętrz vintage stają się naprawdę oryginalne.
Styl vintage we wnętrzach – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania
Chcesz usystematyzować swoją wiedzę na temat stylu vintage? Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Co to jest styl vintage?
Styl vintage to podróż wnętrz w czasie. Ten styl wnętrzarski przywraca do łask stare i zapomniane meble oraz akcesoria zalegające na strychach, pchlich targach lub w piwnicach. Tworzy swego rodzaju pomost między przeszłością a teraźniejszością.
Jak urządzić salon w stylu vintage?
Salon w stylu vintage zasadniczo możesz urządzić na dwa sposoby – wprowadzając nowe przedmioty do starego wnętrza (na przykład w kamiennicy) i odwrotnie. Ciekawy efekt daje również zestawienie zabytkowych mebli z nowoczesnymi dekoracjami i akcesoriami.
Jak przerobić meble na styl vintage?
Efekt vintage osiągniesz, wykonując na meblach tak zwane przecierki. Możesz też wykorzystać wosk patynujący.
Jak pomalować meble w stylu vintage?
Do pomalowania mebli w stylu vintage najlepiej użyć farby kredowej. Ma gęstą konsystencję i zapewnia doskonałe krycie, dzięki czemu łatwiej uzyskać pożądany efekt przetarć i postarzenia. Możesz wykorzystać klasyczne kolory (brąz, biel lub beż) albo sięgnąć po bardziej intensywne barwy, na przykład granat, bordo lub butelkową zieleń.
Jak połączyć styl vintage z nowoczesnym?
Jak połączyć stare i nowe meble? Możesz postawić we wnętrzu zabytkową komodę lub meblościankę i zestawić ją z minimalistyczną kanapą czy szklanym stolikiem kawowym. Ważne, by podczas tworzenia aranżacji zachować umiar i odpowiednie proporcje między przeszłością a teraźniejszością (zasada 80/20).