Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura specjalizująca się w ręcznej produkcji porcelany, kultywuje ona przedwojenne tradycje Wytwórni Świt w Ćmielowie. Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają 1804 roku.
Większość kolekcji to „kultowe” projekty rzeźb kameralnych z lat 60. XX wieku, powstałych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, współcześnie produkowane z oryginalnych modeli i form matek. Tradycyjny sposób produkcji został połączony ze światowej klasy wzornictwem nobilitując porcelanowe wyroby do rangi dzieł sztuki.
Najbardziej rozpoznawalnymi projektami, które są produkowane przez fabrykę to: Dziewczyna siedząca (H. Jędrasiak), Dziewczyna w spodniach (L. Tomaszewski), Śpiewaczka (L. Tomaszewski), Pierwszy bal (E. Trzewik-Drost), Kiwi (L. Tomaszewski), Leżąca kotka (M. Naruszewicz), Para pingwinów (H. Orthwein), serwisy Ina oraz Dorota (L. Tomaszewski), serwis Krokus i Goplana (W. Potacki).
Krokiem milowym, który przyczynił się do odrodzenia fabryki była decyzja obecnego właściciela – Adama Spały o odnowieniu współpracy z Lubomirem Tomaszewskim oraz Mieczysławem Naruszewiczem, twórcami światowego sukcesu porcelany figuralnej lat 60. XX wieku. W ciągu ostatnich lat działalności, przy współpracy z wybitnymi projektantami manufaktura stworzyła ponad 100 nowych projektów, wśród których zachwyca kolekcja „kobiet w ruchu” stworzona przez Tomaszewskiego.
W kolekcji manufaktury obecnie dostępnych jest ponad 450 wzorów ręcznie wykonywanych i ręcznie dekorowanych figurek, filiżanek i serwisów, wazonów, porcelanowej biżuterii oraz ręcznie malowanych na porcelanie obrazów.
Oryginalne, unikatowe wzornictwo stawia porcelanowe figurki w szeregu najważniejszych ikon polskiego designu. Znajdują się one w zbiorach światowych muzeów i galerii sztuki w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku, Paryżu czy Moskwie.