Rolety wewnętrzne – nie tylko ozdoba
Rolety wewnętrzne to prosty sposób na zaciemnienie pomieszczenia, w którym są one zainstalowane. To też doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą dodatkowo udekorować swój dom, ale nie lubią w oknach ciężkich zasłon. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów stosowanych w roletach materiałów. Mają one różne właściwości, za sprawą czego różnią się funkcjonalnością. Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom.
Do wyboru, do koloru
Rolety możemy podzielić na tekstylne (naturalne i syntetyczne), lamelowe (wykonane z traw, papieru, bambusa, trzcin lub drewna) oraz nowoczesne, funkcyjne (z tkanin, których zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie użytkownikom określonego komfortu, np. całkowitego zaciemnienia wnętrza lub obniżenia w nim temperatury). Wśród tekstyliów naturalnych znajdziemy m.in. bawełnę, len, a nawet haftowany jedwab, wśród syntetycznych prym wiedzie poliester, choć spotykany jest i poliamid. Materiały funkcjonalne wykonane są głównie z poliestru, jednak wzbogaconego o określone dodatki: gumę, aluminium czy powłokę refleksyjną.
Materiały pochodzenia naturalnego
Są delikatne w dotyku i mają ciekawą fakturę. To doskonała dekoracja naszych okien i dopełnienie wystroju pomieszczenia. Niezwykle gustowne, bywają niestety mniej odporne na zabrudzenia, zgniatanie oraz działanie promieniowania ultrafioletowego (mają tendencję do płowienia). Można je jednak impregnować gumą, dzięki czemu kolor jest trwalszy. W przypadku zabrudzenia najłatwiej wyczyścić je za pomocą ściereczki z mikrofibry. Może być ona delikatnie wilgotna, trzeba jednak uważać na odkształcenia splotu pod wpływem wilgoci. Do większych zabrudzeń najbezpieczniejszy okazuje się płyn do mycia naczyń, pamiętajmy jednak, aby dobrze go wypłukać, a materiał – wysuszyć.
Drewno, bambus i trawy
Rustykalny, etno, kolonialny czy nowoczesny styl aranżacji pokoju doskonale uzupełniają rolety i maty wykonane z drewna, trzciny, bambusa, egzotycznej wietnamskiej trawy lub papieru. Zasłony z tych materiałów nie zapewniają co prawda stuprocentowej ochrony przed promieniami słonecznymi, ale ocieplają pomieszczenie i pozwalają światłu subtelnie sączyć się do wnętrza, dodając mu wyjątkowego uroku. Minus? Trzeba je dosyć często odkurzać i czyścić. Nie trzeba za to prać. Na bambusowych i trzcinowych roletach można dodatkowo nadrukować wybrany deseń.
Wytrzymałe włókna syntetyczne
Najpopularniejsze są rolety z tkanin syntetycznych. Nic dziwnego, materiały wykonane z włókna poliestrowego czy poliamidowego są niedrogie, estetyczne i wytrzymałe, łatwe w pielęgnacji, w niewielkim stopniu kurczliwe i odporne na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Choć nieco trudniej od naturalnych poddają się impregnacji, łatwo za to zaaplikować na nie dodatkowe warstwy – antyrefleksyjne albo termoizolacyjne (np. srebro, aluminium). Tkaniny syntetyczne dają się ponadto dowolnie barwić, mogą być wykonane z włókien biostatycznych, uniemożliwiających gromadzenie się i namnażanie bakterii oraz grzybów. Można więc śmiało zainstalować je w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, jak kuchnie i łazienki (zwłaszcza modele o powłoce teflonowej). Nadają się do prania ręcznego lub w pralce.
Możliwości aranżacyjne
Nowoczesne technologie produkcji materiałów rolet dają niemałe możliwości aranżacyjne w naszym domu. Rolety są wykonywane niemal w każdym kolorze palety RAL. Tkanina może mieć dodatkowo nadaną określoną fakturę, być plisowana, a przy tym pokryta najrozmaitszymi wzorami. W niektórych tkaninach wzory żakardowe albo wycinane laserowo pozwalają na uzyskanie ciekawych prześwitów, np. w kształcie morskich fal, kwiatów, krajobrazów czy panoramy miasta. Do dyspozycji mamy też rolety na dzień i na noc – stanowiące połączenie materiałów transparentnego i zaciemniającego w postaci poziomych pasów. Są funkcjonalne i dają możliwość regulacji natężenia dopływającego światła, idealnie sprawdzają się w salonie czy gabinecie.
Okienne innowacje
Ciekawostką i jednocześnie nowością w aranżacji wnętrz są rolety z nadrukowanymi zdjęciami. Na lateksowej powłoce może znaleźć się dowolny obraz wydrukowany w technologii HP Latex 3000. Jest ona oparta na wykorzystaniu wody i certyfikowanych, nietoksycznych barwników. Wykazuje też odporność na działanie słońca, ścieranie lub czyszczenie. Jeżeli chcemy, na roletach może zostać uwiecznione nawet nasze własne zdjęcie… Jakość druku oraz głębia kolorów są na najwyższym poziomie, otrzymujemy więc wierne odwzorowanie dowolnego obrazu. Co to daje? Tak wyjątkowej ozdoby na oknach nie będzie miał nikt inny!
Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl. Autor tekstu: Igor Starczak