Jedwab – ponadczasowa tkanina w aranżacji wnętrz. Gdzie go stosować i jak pielęgnować?
Jedwab od wieków uważany jest za jeden z najszlachetniejszych i najdroższych materiałów. Według jednej z legend drogocenne włókno odkryła cesarzowa z dynastii Si Ling, jeszcze w starożytnych Chinach. Jak głosi przypowieść, kokon jedwabnika wpadł przez przypadek do cesarskiej filiżanki z herbatą. Władczyni zauważyła wówczas, że można z niego wyciągnąć bardzo delikatną i jednocześnie trwałą nić, którą, niewiele myśląc, starannie zawinęła na niewielkiej szpulce.
Ile w rzeczonej legendzie jest prawdy, nie wiadomo po dziś dzień. Faktem pozostaje jednak, że jedwab to materiał, który okazał się niezwykle ważny dla Chińskiej ekonomii i był podstawą handlu wymiennego z sąsiednimi krajami. Współcześnie jedwab stosowany jest zarówno w świecie mody, sztuki, jak i aranżacji wnętrz. W jaki sposób eksponować jedwabne tkaniny we wnętrzach i jak starannie o nie dbać? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Jedwabna pościel i poduszki dekoracyjne
Jedwab do nic innego, jak proteinowe włókno zwierzęce, a także nazwa materiału, który jest z niego utkany. Charakteryzuje go subtelny połysk, przy czym tkanina pozostaje bardzo miękka, trwała i przewiewna. W świecie aranżacji wnętrz jedwab najczęściej traktuje się jako tkaninę dekoracyjną. Designerzy szyją z niego dekoracyjne, wielobarwne poduszki, które fantastycznie prezentują się na salonowych kanapach i fotelach. Oprócz tego, wiele osób stawia na jedwabną pościel. Taki produkt jest całkowicie naturalny i antyalergiczny, ponieważ do jego wyrobu nie używa się żadnych chemikaliów. Co więcej, jedwab posiada właściwości termoregulacyjne – po kontakcie ze skórą szybko dostosowuje się do temperatury ciała i jednocześnie absorbuje wilgoć.
W jaki sposób dbać o jedwab?
Jedwab stosuje się również przy projektowaniu rozmaitych dodatków - czasem są to eleganckie narzuty, innym razem zasłony czy bieżniki. Co ciekawe, projektanci mebli stosują również jedwab jako tkaninę obiciową - cienka, jedwabna tkanina o splocie prostym nazywana jest kitajką. Choć jedwabne sploty są bardzo delikatne, ich pielęgnacja wcale nie zajmuje wiele czasu. Jedwabną pościel czy poszewki dekoracyjne pierze się w niskiej temperaturze, najlepiej w programie przeznaczonym do prania delikatnego. Jeśli chcesz mieć pewność, że szlachetny materiał nie ucierpi, warto podczas prania używać woreczków ochronnych.
Jedwabne tapety
Jedwab od wieków sprawdza się przy produkcji wysokojakościowych tapet. Niezwykle piękne i solidne tapety pochodzą z tajskiej manufaktury Jima Thompsona. Amerykański architekt osiadł na stałe w Tajlandii w latach 50. i błyskawicznie spopularyzował tajski jedwab na całym świecie. Jedwabne tapety bardzo często są szalenie ozdobne i barwne. Na wielu z nich widnieją charakterystyczne chińskie wzory - bywa, że są to smoki, innym razem scenki rodzajowe lub orientalne pejzaże. Tapetowe wariacje uwielbiają również egzotyczne rośliny, girlandy i wachlarze. Bardzo modnym akcentem są także motywy ptaków, które ukrywają się wśród ukwieconych pnączy.
Dywany z jedwabiu
Współcześnie jedwab powraca w wielkim stylu. Nic zatem dziwnego, że wiele osób, zamiast dywanów z wiskozy, sizalu czy poliestru stawia na jedwabne produkty. Jak zapewniają projektanci, tego typu wyroby są najbardziej luksusowe. Dywany utkane z jedwabnych włókien pozostają miękkie, antystatyczne, lekkie i błyszczące. Co równie istotne – nie tracą kolorów oraz pozostają odporna na zabrudzenia. Z jedwabiu wykonuje się zazwyczaj dywany orientalne: indyjskie, irańskie czy pakistańskie. Istnieje jednak wiele innych motywów, które przypominają o chińskim oraz japońskim wzornictwie.
Jedwabne zagłówki i panele
Zagłówek łóżka wykończony jedwabiem? Czemu nie! Choć utarło się, że materiały, które wyglądają w towarzystwie pikowań najbardziej szykownie, to welur lub aksamit, designerzy skutecznie udowadniają, że jedwab śmiało może z nimi konkurować. Taki akcent prezentuje się w sypialnianych wnętrzu szalenie elegancko i przez subtelny połysk, dodaje mu nieco pałacowego splendoru. Co ciekawe, niektórzy decydują się na wykończenie ścian panelami 3D obitymi jedwabiem. Tego typu elementy nie tylko dodają przestrzeniom przytulności, ale również skutecznie je ocieplają i podnoszą komfort akustyczny we wnętrzach.
Jedwab od wieków robi furorę w świecie aranżacji wnętrz. To materiał niezwykle elegancki, ponadczasowy i z klasą. W jedwabne dodatki warto zatem inwestować - nawet jeśli aranżacja jest skromna, połyskliwa tkanina natychmiast doda jej smaku i wyrafinowania!