Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić taras przed domem? Krótki przewodnik

Jak urządzić taras? Z głową! W aranżacji tarasu przed domem liczy się pomysł – najczęściej ten sam, który wykorzystaliśmy już podczas projektowania wnętrza. Zadbajmy o to, aby taras stanowił kontynuację wnętrza, ale nie tracił przy tym swojego ogrodowego charakteru.

Wystarczy wstawić tu kilka mebli, na które zabrakło miejsca w domu, w strategicznych miejscach rozmieścić latarenki i uzupełnić wystrój o popularne cotton balls i… gotowe? Niekoniecznie. Aby taras zachęcał do spędzania na nim słonecznych popołudni i przeciągających się do nocy rozmów przy herbacie, musimy poświęcić chwilę na przemyślenie jego aranżacji. A raczej parę chwil, ponieważ urządzanie tarasu to równie wymagające zadanie, co projektowanie wnętrza. Podpowiadamy, jak urządzić taras przed domem oraz jakimi zasadami się kierować.

Kiedy zacząć urządzać taras?

Najtrudniej jest zaaranżować już postawiony taras, dlatego też planowanie wraz ze wstępnym rozmieszczeniem mebli i ewentualnym zadaszeniem warto zacząć jeszcze przed budową. Dlaczego to takie ważne? Dzięki temu będziemy mieć pewność, że taras spełni swoją funkcję, będzie miał optymalne wymiary odpowiadające naszym potrzebom, a poruszanie się po nim nie będzie stanowiło problemu.

Niestety, bardzo często taras jest już gotowy i musimy dostosować się do istniejącej już przestrzeni. Niekiedy jego wielkość uzależniona jest od metrażu ogrodu. W centrum miasta możemy sobie pozwolić jedynie na parę metrów kwadratowych odpowiadających większym balkonom.

Niezależnie od tego, czy urządzamy gotową przestrzeń czy dopiero jesteśmy na etapie projektowania budowy tarasu, postarajmy się postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe

Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe

3349 zł
Zestaw ogrodowy pięcioosobowy Botteno aluminiowy szaro/czarny

Zestaw ogrodowy pięcioosobowy Botteno aluminiowy szaro/czarny

5499 zł
Zestaw ogrodowy Caulate sofa z dwoma fotelami i stolikiem z plecionymi elementami szary/czarny/drewno akacjowe

Zestaw ogrodowy Caulate sofa z dwoma fotelami i stolikiem z plecionymi elementami szary/czarny/drewno akacjowe

4099 zł
Wysyłka do 48h
Zestaw ogrodowy wiklinowy Scorga stół 150x77 cm i 4 krzesła szary

Zestaw ogrodowy wiklinowy Scorga stół 150x77 cm i 4 krzesła szary

3599 zł
Wysyłka do 48h

Jak urządzić taras w ogrodzie?

Urządzając przestrzeń tarasu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z nich jest wielkość tarasu, drugą funkcje jaką ma pełnić. Zanim przejdziemy do etapu kupowania dekoracji i mebli odpowiedzmy sobie na kilka pytań.

  • Jaką funkcję ma spełniać taras?

W pierwszej kolejności dokładnie przemyślmy, w jaki sposób chcemy użytkować taras oraz jaką rolę ma spełniać. Czy zależy nam, aby w sezonie letnim przejął na siebie funkcję jadalni? W takim przypadku w centrum tarasowej aranżacji znajdzie się stół z krzesłami. A może chcielibyśmy urządzić tu dodatkową strefę wypoczynkową? Wtedy w głównym punkcie znajdzie się wygodna sofa oraz stolik kawowy.

  • Jaką wielkością tarasu dysponujemy?

Oczywiście funkcja tarasu będzie uzależniona m.in. od wielkości oraz lokalizacji tarasu. Planowanie dodatkowej jadalni na niewielkiej, kilkumetrowej powierzchni mija się z celem – może i zmieścimy tu niedużych wymiarów stół, ale korzystanie z niego będzie raczej niekomfortowe. Jeżeli jednak metraż tarasu jest znaczny, nasze plany powinny być szeroko zakrojone: mały stolik kawowy i parę krzeseł to w takiej sytuacji stanowczo za mało, aby aranżację uznać za efektowną.

Duży taras pozwala nam na maksymalistyczne podejście do przestrzeni. Możliwe, że obok siebie mogą tu harmonijnie funkcjonować zarówno strefa wypoczynkowa – nie tylko z kanapą czy fotelami, ale i jacuzzi czy biokominkiem, jak i jadalnia ze stołem na kilkanaście osób?

Projektowanie aranżacji tarasu

Jeśli mamy wstępnie określone nasze oczekiwania względem tarasu (czy będzie to jadalnia, czy tylko strefa relaksu), możemy przejść do rozrysowania całej powierzchni. Skupmy się przede wszystkich na drzwiach balkonowych, sposobie ich otwierania (czy są rozsuwane, czy otwierane standardowo), ale również zejściu z tarasu do ogrodu. Te miejsca wytyczają trasę przemieszczania się domowników po przestrzeni, dlatego powinny być wolne od mebli i dekoracji. Postawienie w przejściu mebli wypoczynkowych negatywnie wpłynie na poruszanie się po tarasie, który zamieni się w tor przeszkód.

Kluczowe jest również prawidłowe rozmieszczenie mebli. Nie kierujmy się wyłącznie wymiarami mebli, które podaje nam producent, a spróbujmy określić te użytkowe – np. fotel bujany będzie potrzebował znacznie więcej miejsca, usadowieni wygodnie w fotelach domownicy chcą rozłożyć nogi, a goście przy stole raczej nie będą w ścisku siedzieć łokieć w łokieć. Spróbujmy to wszystko przewidzieć na etapie projektu, aby nie przytłoczyć przestrzeni meblami. Zrezygnujmy ze ścisku i przeładowania, a postawmy na luz i swobodę, co bez wątpienia korzystnie wpłynie na użytkowanie tarasu.

W projekcie tarasu – jeśli metraż nam na to pozwala – należy rozrysować strefy i w oparciu o taki podział umieszczać meble. Wobec tego w jednym kącie powinien znaleźć się stół z krzesłami, a w przeciwległym – grill i jego akcesoria. Nad miejscem wypoczynku (stołem czy kompletem wypoczynkowym) warto również przewidzieć zadaszenie, dzięki któremu będziemy mogli korzystać z tarasu nawet w deszczowe dni. Pamiętajmy, że bardzo zabudowane tarasy mogą bardzo utrudniać dostęp światła do wnętrza przylegającego z tarasem. Różne rozwiązania mają zarówno zalety i wady, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie zapoznajmy się z ofertą dostępną na rynku budowlanym (więcej o zadaszeniu w poradniku). Alternatywą dla droższego zadaszenia mogą być rozłożyste parasole ogrodowe, jednak w tym przypadku należy się liczyć z mniej wytrzymałą konstrukcją.

Aranżacja tarasu przed domem powinna uwzględniać również dedykowane źródła światła. To, jaki rodzaj oświetlenia należy zastosować, ściśle wynika z funkcji tarasu. Jeśli urządzamy tu kącik jadalniany, pomyślmy o dużej lampie nad stołem oraz kilku mniejszych oprawach, np. pod postacią kinkietów. Jeżeli taras pełni rolę strefy wypoczynkowej, możemy zastosować efektowną lampę stojącą, dającą rozproszone światło. Oprócz tego warto uzupełnić wystrój o drobne punkty, które nie tylko oświetlają przestrzeń, ale i tworzą kameralny, intymny nastrój, jak urocze latarenki czy lampiony. Więcej o tym, jakie oświetlenie dobrać na taras, przeczytasz w naszym poradniku.

Dobierając oświetlenie na zewnątrz, musimy mieć na uwadze także wymagania techniczne. Egzamin zdadzą tu oprawy o wysokim stopniu IP (to wskaźnik, który określa szczelność i wytrzymałość wyrobu), czyli minimum IP 44.

Parasol ogrodowy Ascelly czarny

Parasol ogrodowy Ascelly czarny

889 zł
Parasol ogrodowy Taliness bambus naturalny brąz/biały

Parasol ogrodowy Taliness bambus naturalny brąz/biały

689 zł
Parasol ogrodowy Taliness drewno naturalny brąz/czarny

Parasol ogrodowy Taliness drewno naturalny brąz/czarny

619 zł
Parasol ogrodowy Taliness drewno naturalny brąz/szary

Parasol ogrodowy Taliness drewno naturalny brąz/szary

619 zł

Jaki styl tarasu wybrać?

Bardzo dobrym pomysłem jest sprecyzowanie stylu aranżacji tarasu. Nie pozwólmy, aby znalazły się na nim niechciane czy niepotrzebne we wnętrzu meble, przedmioty i detale, inaczej zapanują tu aranżacyjny bałagan i niekonsekwencja. Poszukajmy konkretnego klucza, według którego urządzimy taras.

Najtrafniejszą podpowiedź stanowi dla nas styl wnętrza domu. Jeżeli jesteśmy miłośnikami oszczędnej konwencji skandynawskiej, zadbajmy o to, aby dała o sobie znać także za drzwiami balkonowymi. Podobnie w przypadku stylu loftowego, prowansalskiego, minimalistycznego czy klasycznego. Taras potraktujmy jako uzupełnienie, przedłużenie salonu czy jadalni, sięgnijmy po te same kolory oraz podobne meble i materiały.

Jeśli chcemy wizualnie połączyć przestrzeń salonu z aranżacją domu, zdecydujmy się na podobne elementy wyposażenia. Meble z wikliny czy rattanu to tylko jeden z możliwych wariantów. Dobrym rozwiązaniem, które sprawdzi się w obu tych miejscach, są meble drewniane. Pamiętajmy jedynie, że drewniane sprzęty użytkowane na zewnątrz należy skutecznie zabezpieczyć przed długotrwałym oddziaływaniem wilgoci, promieniowania słonecznego oraz zmiennych temperatur – farbami, lakierobejcami lub olejami. Taka sama reguła obowiązuje przy dobieraniu tekstyliów (np. obicie foteli czy kanapy powinny być odporne na wodę oraz działanie promieni słonecznych, inaczej już po kilku tygodniach zaczną niszczeć – szczególnie, jeśli w projekcie tarasu nie uwzględniono zadaszenia).

Doskonałym łącznikiem pomiędzy tym, co wewnątrz, oraz tym, co na zewnątrz, jest podłoga. Posadzkę w obu strefach możemy wykończyć za pomocą tego samego materiału. Postawmy zatem na trwałą posadzkę żywiczną, zaimpregnowane drewniane deski lub płytki ceramiczne o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych.

Pamiętajmy, że taras to element zewnętrznej architektury domu. Jego styl powinien korespondować zarówno z wnętrzem, jak i elewacją budynku. Warto również zachować ciągłość na poziomie taras-otoczenie. Niech nasz taras harmonizuje i współgra z sąsiadującym ogrodem – taki efekt osiągniemy, umieszczając rośliny doniczkowe w ozdobnych donicach czy kwietnikach, które są równie ważnym elementem wystroju tarasu co meble ogrodowe.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak uniknąć błędów przy wyborze rolet wewnętrznych? Poradnik

Jak uniknąć błędów przy wyborze rolet wewnętrznych? Poradnik

Ściana nad biurkiem – 7 pomysłów na aranżację przestrzeni nad biurkiem

Ściana nad biurkiem – 7 pomysłów na aranżację przestrzeni nad biurkiem

Sposoby na ocieplenie poddasza

Sposoby na ocieplenie poddasza

Jak podzielić pokój na strefy? Poznaj sprawdzone rozwiązania

Jak podzielić pokój na strefy? Poznaj sprawdzone rozwiązania

Temperatura w lodówce i prawidłowe przechowywanie żywności – porady

Temperatura w lodówce i prawidłowe przechowywanie żywności – porady

Jak nie marnować jedzenia? 5 zasad, które ograniczą marnowanie żywności w domu

Jak nie marnować jedzenia? 5 zasad, które ograniczą marnowanie żywności w domu

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.