Aranżacja balkonu słonecznego – praktyczne porady
Balkon skierowany na zachód lub północ to marzenie większości osób mieszkających w mieście. Skąpany w promieniach słonecznych i oświetlony przez długi czas zachęca do relaksu na świeżym powietrzu. Wypoczynek na leżaku z zimną lemoniadą i dobrą książką to przepis na idealne popołudnie. Jednak latem, kiedy temperatura jest wyjątkowo wysoka, a słońce mocno grzeje, słoneczny balkon może zamienić się w rozgrzaną płytę. Kluczem jest odpowiednia aranżacja takiego balkonu, dzięki której osłonimy jego część przed piekącym słońcem, tworząc jednocześnie komfortową i przyjazną strefę relaksu nawet późną wiosną lub w szczycie lata. Jakie są zasady urządzania słonecznego balkonu? Wszystkiego o doborze mebli i osłon balkonowych, a także roślin i dekoracji ogrodowych dowiesz się z poniższego artykułu.
Słoneczny balkon – osłony przeciwsłoneczne
Podstawą aranżacji słonecznego balkonu jest dobranie właściwego systemu zacieniającego, którego zadaniem będzie częściowe ograniczenie ekspozycji promieni słońca we wnęce, co w konsekwencji obniży również temperaturę panującą w mieszkaniu. Na balkon, na którym długo operuje słońce, koniecznie wybierzmy osłony z jasnego oraz wysokogatunkowego materiału, który nie będzie przyciągał promieniowania UV. Jakie rozwiązania przeciwsłoneczne na balkon możemy wybrać?
- Parasole na balkon – najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Ich zaletą jest mobilność, bowiem z łatwością można je zdemontować i ponownie założyć. Na balkon najlepiej wybrać niewielki, lekki egzemplarz wykonany z plastiku lub metalu. Klasyczny model parasola przewiduje nogę umieszczoną w centrum czaszy, ale dostępne są bardziej funkcjonalne egzemplarze – np. parasol o nodze umieszczonej z boku lub parasol łamany, oferujący dużą swobodę ustawienia czaszy. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca możemy wybrać parasole montowane do ściany lub balustrady balkonu.
- Markizy – zaletą markiz jest możliwość regulowania ich zasięgu, dzięki czemu można dostosować położenie osłony do kąta padającego słońca lub w ogóle zwinąć materiał np. w przypadku silnego wiatru lub deszczu. W przeciwieństwie do parasola stojącego, markiza nie będzie niepotrzebnie zabierać miejsca. Markizy można instalować do krawędzi balkonu znajdującego się ponad naszym, do ściany lub do krokwi dachowych. Dostępne systemy pozwalają na rozwijanie markiz za pomocą taśmy, korby lub pilota.
- Żagle przeciwsłoneczne – mogą mieć kształt trójkąta lub prostokąta. Są tymczasową formą zadaszenia, którą z łatwością można zwinąć i ponownie umocować. Na ich korzyść przemawiają niewygórowane ceny. Wadą jest natomiast brak możliwości zmiany kąta zadaszenia względem padania promieni słońca.
- Maty osłonowe – przeznaczone są do wypełniania przestrzeni między prętami balustrady balkonowej. Ich funkcją jest nie tylko ograniczanie nasłonecznienia, ale również osłona przed niechcianym wzrokiem i zapewnienie korzystającym z balkonu większej przytulności. Z dostępnych osłon przeciwsłonecznych, maty dają stosunkowo najmniej cienia i w przypadku silnie nasłonecznionych balkonów mogą pełnić głównie rolę pomocniczą w zacienianiu oraz funkcję estetyczną.
Jak wybrać meble na słoneczny balkon?
Ważnym etapem urządzania słonecznego balkonu jest dobór właściwych mebli wypoczynkowych. Osoby posiadające zachodni lub południowy balkon powinny przede wszystkim mieć na uwadze jego silne nasłonecznienie. Najważniejszą kwestią zatem powinien być rodzaj materiałów, z którego został wykonany komplet ogrodowy. Najlepsze będą takie, które nie mają tendencji do nagrzewania się i są odporne na działanie promieni słonecznych, czyli:
Meble drewniane – drewno nie nagrzewa się zbyt mocno, nie będzie więc parzyć, gdy zechcemy skorzystać z mebli w pełnym słońcu. Inną korzyścią z mebli drewnianych jest ich elegancki i jednocześnie przyjazny wygląd. Drewno jest jednak dość wrażliwe na czynniki atmosferyczne, więc słońce może powodować jego blaknięcie, wyginanie lub pękanie. Jeśli marzą nam się stoły i meble z tego materiału, wybierzmy drewno dobrej jakości, na przykład egzotyczne, odpowiednio impregnowane i łączone za pomocą solidnych, nierdzewnych śrub.
Meble plecione – wykonywane są z wikliny, rattanu lub technorattanu. Prezentują się lekko, romantycznie i elegancko. Wiklina i rattan na słońcu mogą jednak płowieć, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest technorattan – ekologiczny materiał będący “podrasowaną” wersją rattanu. Jest on elastyczny, wytrzymały, łatwy w czyszczeniu i odporny na słońce, deszcz i niskie temperatury. Wady? Niestety, wysoka cena.
Zrezygnujmy natomiast z zakupu mebli metalowych, aluminiowych czy plastikowych. Korzystanie z nich może okazać się niemożliwe, ponieważ materiał dość szybko się nagrzewa. Unikajmy ponadto kompletów w ciemnych kolorach, które przyciągają promienie słoneczne.
Urządzanie słonecznego balkonu – najważniejsze zasady
Aranżacja balkonu z zachodnią lub południową wystawą powinna być przemyślana i spójna. Na słoneczne balkony poleca się zakup mebli z drewna lub plecionki – trzymajmy się zatem tej naturalnej estetyki również w trakcie dobierania pozostałych akcesoriów i dekoracji. Skąpane w promieniach słonecznych balkony – ze względu na panującą w nich sielską i rozkoszną atmosferę – urządza się najczęściej na wzór śródziemnomorski, a więc w stylu greckim, hiszpańskim, francuskim czy włoskim. Jakie są najważniejsze zasady aranżowania słonecznego balkonu?
jasne kolory – czyli wszystkie odcienie bieli oraz beżu. Jasne kolory na słoneczne balkony poleca się ze względów praktycznych – nie nagrzewają się tak mocno jak te ciemne oraz nie płowieją od słońca. Aby złamać monotonię bieli, warto wprowadzić inne kolory na balkon. Balkon w stylu śródziemnomorskim bazuje m.in. na palecie kolorów ziemi, a więc brązów, zieleni czy pomarańczy, a także na wyrazistych pastelach, czyli niebieskim, fioletowym i różowym.
naturalne materiały – na słoneczny balkon należy wybierać meble i dodatki z ekologicznych i przyjaznych człowiekowi materiałów. Ze względów praktycznych sprawdzą się m.in. drewno oraz plecionka (rattan lub technorattan), które nie nagrzewają się od słońca jak aluminium czy plastik. Naturalny klimat słonecznego balkonu podkreślą dekoracje (osłonki i doniczki, stojaki, figurki czy patery) wykonane z gliny, terakoty lub ceramiki. Ważny jest również dobór odpowiednich tekstyliów na balkon. Wybierajmy naturalne materiały, które nie działają drażniąco na skórę, czyli poduszki, pledy, dywaniki z bawełny, lnu czy juty.
strefa relaksu – osłonięty przed ostrym słońcem balkon jest idealnym miejscem na popołudniowy relaks. Na słonecznym balkonie w szczególności warto zamontować fotel wiszący, hamak lub krzesło brazylijskie. Podwieszona konstrukcja umożliwi nam delikatne kołysanie się podczas poobiedniej drzemki w stylu śródziemnomorskiej sjesty. Jeśli decydujemy się na wiszące siedzisko, zadbajmy o dwie kwestie – wytrzymałą konstrukcję oraz solidne przymocowanie do ściany lub sufitu.
Rośliny na słoneczny balkon – zioła, pnącza oraz kwiaty
Dopełnieniem każdego słonecznego balkonu jest roślinność, która – odpowiednio dobrana – na zachodniej i południowej wystawie rozwija się wyjątkowo bujnie i okazale. Obecność zieleni wzbogaca wystrój balkonu, uprzyjemnia wypoczynek, ale również osłania od miejskiego świata, zapewniając dodatkowy cień. Rośliny warto posadzić w ozdobnych donicach, dopasowanych kolorystycznie i stylizacyjnie do reszty wyposażenia balkonu.
Jakie rośliny powinny znaleźć się na słonecznym balkonie? Przy wyborze należy kierować się wymaganiami pielęgnacyjnymi. Wybierajmy rośliny lubujące się w bezpośrednim nasłonecznieniu i wysokich temperaturach oraz odporne na przesuszenie. Są to między innymi:
- zioła – na słonecznym balkonie w stylu śródziemnomorskim powinny znaleźć się świeże zioła, najlepiej w glinianych donicach lub posadzone do pojemników przy balustradzie. Aromatyczne zioła na balkonie możemy z powodzeniem wykorzystać w kuchni do przyprawiania potraw lub wykańczania deserów. Najpopularniejsze gatunki ziół na słoneczny balkon to: bazylia, lawenda, mięta, majeranek oraz koper.
owoce i warzywa – jasny i nasłoneczniony balkon to optymalna przestrzeń do uprawy niewielkich warzyw i owoców w doniczkach. Możemy zdecydować się na pomidorki cherry, papryczki chilli czy poziomki. Wystawione na słońce i odpowiednio pielęgnowane rośliny po pewnym czasie powinny wydać nam jadalne owoce i warzywa, które ucieszą każdego mieszkańca metropolii tęskniącego za wiejskim życiem.
pnącza – dobrym pomysłem na urządzenie słonecznego balkonu są pnącza. Większość z nich doskonale czuje się w słońcu, z czasem rozrastając się w gęste kurtyny zapewniające znakomitą osłoną od upału i miejskiego zgiełku. Jeśli zależy nam na kolorowych kwiatach, warto sięgnąć po takie popularne gatunki pnączy jak: męczennica, groszek pachnący, nasturcja czy rodochiton.
rośliny kwitnące – na słonecznym balkonie możemy również posadzić popularne kwiaty, które udekorują kolorowymi pąkami balustrady, parapet czy kwietniki. Najlepszym wyborem będą: aksamitka, pelargonia, smagliczka, bakopa (sutera) oraz fuksja. Aby rośliny odwdzięczyły się pięknym kwitnieniem, należy dbać o ich regularne podlewanie, a w trakcie trwania upałów zapewnić im ochronę przed ostrym słońcem, które mogłoby doprowadzić do poparzenia liści i kwiatów.