Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Wąska i długa kuchnia? To nie problem!

Wąskie i długie kuchnie to rozwiązanie typowe dla starego budownictwa. Architekci ochoczo wdrażali je w życie, bo pozwalało – mimo ograniczonej powierzchni – utworzyć zamknięte pomieszczenie, przeznaczone wyłącznie do gotowania.

Dzisiaj, gdy gotujemy rzadziej i mniej obficie, zamknięta kuchnia przestaje być koniecznością. Inwestorzy coraz częściej łączą ją z salonem, żeby uzyskać otwartą przestrzeń. Właściciele starych mieszkań mogą pójść ich śladem i wyburzyć ścianę, która oddziela obydwa pomieszczenia. Niestety – w niektórych przypadkach – usunięcie przegrody wiąże się z dużym ryzykiem lub zupełnie nie wchodzi w grę. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak polubić obecny układ i zaaranżować kuchnię w taki sposób, aby zwiększyć jej funkcjonalność. Zobacz, jak urządzić wąską i długą kuchnię, która sprosta codziennym wyzwaniom.

  1. Układ mebli w długiej i wąskiej kuchni
  2. Jak wybrać meble do długiej i wąskiej kuchni?
  3. Praktyczne rozwiązania do małej i wąskiej kuchni: dodatki i akcesoria
  4. Jak zmieścić stół w wąskiej i długiej kuchni?
  5. Jakie kolory pasują do małej, wąskiej kuchni?
wąska kuchnia jak urządzić

Układ mebli w długiej i wąskiej kuchni

W wąskiej, długiej kuchni nie ma miejsca na przypadkowość. Układ mebli i sprzętów musi być dobrze przemyślany – w przeciwnym razie do pomieszczenia wkradnie się chaos. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, należy urządzić kuchnię zgodnie z zasadą trójkąta roboczego (lodówka, zlewozmywak i kuchenka powinny wyznaczać jego wierzchołki). Dzięki temu najważniejsze sprzęty zostaną rozmieszczone w optymalnych odległościach, a prace kuchenne będą przebiegać szybko i sprawnie.

Jaki układ kuchni wybrać? W przypadku długich, wąskich pomieszczeń najlepiej sprawdzą się trzy rozwiązania:

Zabudowa w kształcie litery L

W tym wariancie zabudowa mieści się na dwóch, przylegających do siebie ścianach. Taki układ mebli kuchennych i sprzętów pozwala zagospodarować pomieszczenie zgodnie z zasadą trójkąta roboczego i urządzić bardzo przyjazną, ergonomiczną kuchnię.

Kuchnia w kształcie litery L wymaga sprytnego zaaranżowania strefy narożnej. Głęboka szafka w rogu pomieszczenia pomieści dużą ilość naczyń i garnków, ale – w połączeniu z tradycyjnym półkami – będzie skrajnie niepraktyczna. Aby uniknąć uciążliwego schylania się i myszkowania w szafce, zainstaluj w środku tzw. karuzelę, czyli obrotowe półki, które zapewniają łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów.

Zabudowa dwurzędowa

Zabudowa dwurzędowa obejmuje dwie przeciwległe ściany. W rezultacie zapewnia dużą, wygodną przestrzeń do pracy i mnóstwo miejsca do przechowywania. Niestety niektóre kuchnie są zbyt wąskie, aby pomieścić dwa długie rzędy zabudowy – zgodnie z wytycznymi odległości między szafkami musi wynosić minimum 120 cm.

Zabudowa jednorzędowa

Zabudowa jednorzędowa to rozwiązanie do bardzo wąskiej i długiej kuchni. Zajmuje tylko jedną ścianę, więc pozwala wygospodarować miejsce na nieduży stół. Niestety ma kilka poważnych mankamentów: wyklucza możliwość zaaranżowania kuchni zgodnie z zasadę trójkąta roboczego, zapewnia bardzo ograniczoną powierzchnię do pracy i przechowywania. Aby zwiększyć funkcjonalność kuchni jednorzędowej, warto ustawić sprzęty w następującej kolejności: na skraju lodówka, obok blat, na który można odłożyć produkty, dalej kuchenka i zlewozmywak przedzielone blatem.

Sprawdź też: Kuchnia w bloku z wielkiej płyty – jak urządzić małą i wąską kuchnię w bloku z wielkiej płyty?

długa wąska kuchnia pomysły

Jak wybrać meble do długiej i wąskiej kuchni?

Urządzając długą i wąską kuchnię, warto pomyśleć o meblach na wymiar, które pozwalają wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem będzie płytka, ale sięgająca sufitu zabudowa kuchenna o głębokości maks. 50 cm. Z jej pomocą zagospodarujesz całą ścianę i zyskasz mnóstwo cennej powierzchni do przechowywania.

Projektując dolną część zabudowy do długiej i wąskiej kuchni, radzimy przeznaczyć jak najwięcej miejsca na szuflady – są zdecydowanie wygodniejsze od szafek z drzwiczkami. Zapewniają łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów, a ich zawartość jest widoczna jak na dłoni. Szuflady w nowoczesnych systemach kuchennych mają nawet 120 cm szerokości, więc bez trudu pomieszczą komplet garnków, zastawę stołową czy robota kuchennego.

Długie i wąskie kuchnie (zwłaszcza w układzie dwurzędowym), mogą sprawiać wrażenie zagraconych. Łatwo uniknąć tego efektu, rezygnując z pełnych drzwiczek w górnej zabudowie na rzecz lżejszych przeszklonych frontów lub otwartych półek. Bardzo atrakcyjnie zaprezentują się kuchenne szafki wiszące dwupoziomowe – u góry głębsze, u dołu płytsze – które różnią się kolorem. W przeciwieństwie do monolitycznej zabudowy wyglądają lekko i nowocześnie.

Meble do wąskiej i długiej kuchni powinny mieć proste, gładkie fronty bez zdobień. Rzeźbione drzwiczki i dekoracyjne uchwyty nie sprawdza się w ciasnym wnętrzu, bo mogą je łatwo przytłoczyć. Oprócz tego są skrajnie niepraktyczne. Wystające elementy zabierają cenne miejsce i mogą przeszkadzać domownikom w trakcie kuchennych prac.

Praktyczne rozwiązania do małej i wąskiej kuchni: dodatki i akcesoria

W sklepach znaleźć można szereg praktycznych akcesoriów, które ułatwiają organizację wąskiej i długiej kuchni. Na uwagę zasługują relingi, szyny, haczyki i listwy magnetyczne, a więc wszelkie gadżety, które pozwalają zagospodarować pustą ścianę nad blatem. Z ich pomocą odciążysz kuchenne szafki, półki i parapety, a przy okazji nadasz kuchni stylowy wygląd.

Kuchenna zabudowa pomieści więcej dobytku, jeśli wyposażysz meble w praktyczne akcesoria i systemy przechowywania. W dolnych szafkach zainstaluj kosze lub półki na prowadnicach, które można całkowicie wysunąć, a w razie potrzeby bez problemu zdemontować. Dzięki temu zyskasz swobodny dostęp do zgromadzonych wewnątrz przedmiotów. Aby utrzymać w ryzach zawartość kuchennych szuflad, sięgnij po niedrogie organizery, wkłady i przegródki.

Jak zmieścić stół w wąskiej i długiej kuchni?

W długiej i wąskiej kuchni trudno znaleźć miejsce na stół. Największą szansę powodzenia mają osoby, które planują urządzić kuchnię jednorzędową lub w kształcie litery L. Tym samym dysponują co najmniej jedną wolną ścianą do zagospodarowania.

Jaki mebel wybrać i gdzie go umieścić? Stolik do wąskiej kuchni powinien być lekki i nieduży. Świetnie sprawdzą się stoły kwadratowe (70x70 cm lub 80x80 cm) i podłużne (100x60 cm), które mogą stanąć pod dłuższą ścianą lub w kącie pomieszczenia. Jeśli w kuchni brakuje miejsca na klasyczny stół, warto sięgnąć po składany stolik ścienny lub podwieszany wąski blat. Pierwsze rozwiązanie jest bardzo praktyczne – po skończonym posiłku można łatwo złożyć mebel i całkowicie „uwolnić” przestrzeń.

kuchnia wąska w bloku pomysły

Jakie kolory pasują do małej, wąskiej kuchni?

Odpowiednio dobrane kolory to podstawa udanej aranżacji. Z ich pomocą optycznie powiększysz wnętrze i skorygujesz proporcje zbyt długiej i wąskiej kuchni. Świetny efekt uzyskasz, sięgając po białą zabudowę meblową i drewniane akcenty. Duże, jasne powierzchnie będą pięknie odbijać światło, a drewniane blaty i dodatki urozmaicą wystrój i dodadzą wnętrzu przytulności. Jeśli szukasz alternatywy dla białej, nieco sterylnej kuchni, sięgnij po dwukolorową zabudowę (np. w wydaniu biało-brązowym lub biało-szarym).

Wiele osób podziela przekonanie, że ciemne kolory pomniejszają wnętrze, więc nie zdadzą egzaminu w długiej, wąskiej kuchni. Nic bardziej mylnego. Ciemne kolory budują wrażenie głębi i stanowią piękne tło dla jasnych mebli. Aby uzyskać pożądany efekt, wystarczy stosować je z umiarem – najlepiej na jednej ścianie.

Długa, wąska kuchnia w bloku może być piękna i praktyczna. Wystarczy odpowiedni układ mebli, starannie dobrane kolory i kilka sprytnych akcesoriów, aby stworzyć przyjazne miejsce, w którym przebywa się z przyjemnością.


Inne artykuły w tej kategorii

Co zamiast kafelków do kuchni?

Co zamiast kafelków do kuchni?

7 trendów kuchennych, które nigdy nie wyjdą z mody!

7 trendów kuchennych, które nigdy nie wyjdą z mody!

Jak dbać o drewniane przybory kuchenne? Zobacz nasz poradnik

Jak dbać o drewniane przybory kuchenne? Zobacz nasz poradnik

Jak urządzić kuchnię z salonem w bloku?

Jak urządzić kuchnię z salonem w bloku?

Sponsorowane Sprzęt kuchenny do zabudowy, czyli design połączony z funkcjonalnością!

Sprzęt kuchenny do zabudowy, czyli design połączony z funkcjonalnością!

8 pomysłów na organizację szuflad w kuchni – sprawdź najlepsze patenty

8 pomysłów na organizację szuflad w kuchni – sprawdź najlepsze patenty

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.