Wielkomiejski styl we wnętrzach. Porady i inspiracje
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Zmęczeni wielkomiejską gonitwą z przyjemnością wracamy do naszych przestronnych mieszkań, utrzymanych w stonowanej kolorystyce. Monochromatyczność i minimalizm sprzyjają wypoczynkowi i pozwalają odpocząć od otaczającego nas zgiełku.
Przestrzeń
Osoby mieszkające w wielkich miastach cenią sobie przestrzeń. Dlatego często wybierają jasne i przestronne mieszkania z obszerną częścią dzienną. Salon łączą z kuchnią lub przedpokojem, unikają ścian działowych, eksponują okna i drzwi balkonowe, ograniczają liczbę mebli i dekoracji.
Zamiast stawiania ścian oddzielających salon od kuchni czy przedpokoju tworzy się jedną przestrzeń, a strefy funkcyjne podkreśla za pomocą odpowiedniego doboru kolorów i materiałów, zarówno na ścianach, jak i podłogach. Dużą rolę w aranżacji wnętrza odgrywa naturalne światło, gdyż słoneczne pokoje utrzymane w jasnej kolorystyce wydają się większe. Warto więc pozostawić odsłonięte okna lub zastosować lekkie rolety i firany.
Kolory
Przede wszystkim neutralne kolory. Biel skontrastowana z całą paletą szarości, od jasnego szarego, poprzez stalowy i popielaty, aż do ciemnego grafitu. Wnętrze w monochromatycznych barwach pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników, wprowadzając spokój i poczucie bezpieczeństwa.
Zyskuje ono również elegancki i ponadczasowy charakter. Wymaga jednak od nas zastosowania wysokiej jakości materiałów, gdyż ogromną rolę odgrywają detale oraz sposób wykończenia ścian. Sięgnijmy po wysokiej jakości farbę, która niweluje niedoskonałości podłoża i zapewnia jednolite wykończenie niezależnie od kąta padania światła. Przykładem takich produktów są farby MAGNAT dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. W nowo- czesnym wnętrzu, w którym dominują szarości, doskonale sprawdzi się MAGNAT Ceramic C54 Stylowy Antracyt, C30 Srebrzysty Grafit, czy C31 Grafitowy Marmur.
Nasze wnętrze nabierze swoistej dynamiki, gdy zastosujemy na ścianach różnorodne materiały i faktury. Duże możliwości aranżacyjne daje beton: su- rowy i ascetyczny doskonale kontrastuje z gładką powierzchnią ścian pokrytych farbą. Aby ułatwić sobie prace warto sięgnąć po struktury lub efekty dekoracyjne. Beton MAGNAT Style jest drobnoziarnistym tynkiem mineralnym, który daje doskonały efekt naturalnego „surowego” betonu wraz z charakterystycznymi wżerami i ubytkami.
Liczy się styl
Wielkomiejskie mieszkania najczęściej utrzymane są w stylu minimalistycznym i industrialnym, nierzadko z lekką nutą retro lub scandi. W otoczeniu szarych ścian, betonu i cegieł świetnie prezentuje się metal, szkło i drewno.
Oryginalnym wykończeniem podłogi w mieszkaniu w stylu industrialnym jest polerowany beton lub żywiczna posadzka. Wielu właścicieli nowoczesnych mieszkań surowość szarych i betonowych ścian przełamuje jednak naturalnym drewnem- parkietem lub szerokimi deskami olejowanymi, ługowanymi lub pokrytymi kolorową farbą olejną. Drewno pojawia się także jako element mebli i dodatków, szczególnie w wersji postarzanej.
Lekkości wnętrzu dodadzą przeszklenia i drzwi z przydymionego szkła, ścianki działowe z luksferów. Kolejnym charakterystycznym materiałem dla minimalizmu jest metal - stoliki z chromowanej stali, krzesła z kolorowej blachy, miedzianie lampy są niezwykle ciekawym akcentem dekoracyjnym nadającym wnętrzu wyjątkowo nowoczesny charakter. Do całości dodać możemy jeszcze czarno-białe typograficzne grafiki na ścianach, dywanik typu shaggy, kilka ozdobnych poduszek i prostych w formie dodatków dekoracyjnych.
Artykuł pochodzi Dekoratorium Magazyn 2(2015). Autor: Magdalena Nowicka
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.