Ile kosztuje budowa domu, czyli za ile budują firmy, a za ile zbudujesz sam?
Kto nie przeżył budowy domu, ten… niewiele wie o życiu. Zaś ci, którzy bez szwanku poradzili sobie z samodzielną budową, którzy własnymi rękoma wylewali fundamenty i układali cegły, zasługują na upamiętnienie w pieśniach! Okres budowy to dla wielu trudny czas próby charakteru, testowania cierpliwości. I umiejętności gospodarowania funduszami.
Budowa własnego domu to skomplikowane przedsięwzięcie organizacyjne i finansowe. Proces możemy podzielić na kilka podstawowych etapów, dzięki czemu oszacujemy koszty oraz ustalimy, które z prac będziemy mogli przeprowadzić sami, a do których konieczne będzie zatrudnienie fachowców.
Budowa domu krok po kroku
Osiągnięcie stanu surowego otwartego (SSO) wymaga przeprowadzenia szeregu robót ziemnych: wylewamy fundamenty, stawiamy ściany nośne, kominy, stropy, budujemy i pokrywamy dach (nie zapominajmy też o obróbkach blacharskich), wstawiamy okna połaciowe, montujemy rynny i rury spustowe. Do stanu surowego zamkniętego (SSZ) potrzebujemy elementów odgradzających wnętrze obiektu od otoczenia oraz warunków zewnętrznych, czyli stolarki okiennej i drzwiowej, bramy garażowej, jak również ocieplenia, wykończenia elewacji, tarasów i schodów zewnętrznych. Aby wizja wprowadzki stała się bliska i realna, potrzebujemy zamontowania wszelkich instalacji wewnętrznych (IW), a do osiągnięcia stanu deweloperskiego (SD) także wstawienia ścian działowych, ocieplenia, izolacji poddasza, parapetów, wylewek betonowych na podłodze i tynków na ścianach).
Od czego zależą koszty?
Możemy opierać się na przykładowych projektach i uniwersalnych wytycznych, jednak koszty inwestycyjne to kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od wielu odmiennych czynników. „Do głównych czynników, wpływających na koszty budowy domu, można zaliczyć: wybór stylu, architektury, rodzaju bryły domu, konstrukcji, technologii wznoszenia, doboru materiałów, jak i indywidualnych wykończeń zarówno we wnętrzach, tak i na elewacjach – mówi Lidia Micza projektant z pracowni MG Projekt. Oprócz tego trzeba wymienić: dobór instalacji, zastosowanych w budynku, ale i metody budowania, czyli budowę w systemie gospodarczym, czy na zlecenie, jak również czas prowadzenia budowy, który jest tak bardzo istotny dla ogólnych kosztów budowy. Im dłużej prowadzone prace, tym budowa wychodzi w sumie drożej. Przy przestojach w budowie nawet na kilka czy kilkanaście lat, roboty budowlane generują większe koszty budowy domu, gdyż dochodzą wydatki związane z odnowieniem pozwolenia na budowę czy projektu zamiennego i inne prace związane z budową i pracami konserwacyjnymi” – tłumaczy. Zdaniem eksperta ważną kwestię wpływającą na cenę stanowi także m.in. wybór działki w zależności od położenia geograficznego.
Oczywiście, wiele zależy też m.in. od wybranych materiałów budowlanych, tu jednak znacznie bardziej istotnym kryterium niż cena jest ich jakość. Oszczędzanie na materiałach i stosowanie tańszych zamienników może przynieść przykre konsekwencje w przyszłości. Bardzo możliwe, że znacznie więcej wydamy w trakcie rychłego, koniecznego remontu. Na koszty wpływa również technologia budowania (murowana, szkieletowa, energooszczędna itd.).
Samemu czy z ekipą?
Jeśli zależy nam na zejściu z kosztów budowy, możemy samodzielnie zająć się częścią prac lub nawet – o ile pozwalają nam na to umiejętności i doświadczenie – wznieść dom od podstaw bez pomocy profesjonalnej ekipy. Z wynajęcia fachowca jednak bardzo trudno zrezygnować. „Wszystko zależy od wiedzy i doświadczenia inwestorów – podkreśla arch. Olga Szewczyk z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Zdarzają się osoby, które mimo braku odpowiedniej praktyki zawodowej, potrafią wznieść dom od fundamentów, aż po wykończenie dachu, mając do pomocy rodzinę i przyjaciół. Jeżeli jednak nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, lepiej nie eksperymentować i do najtrudniejszych prac zatrudnić specjalistę. Fachowego wykonania w szczególnej mierze wymagają: wytyczenie budynku na działce, wykonanie przyłączy do budynku, zbrojenie fundamentów, prace konstrukcyjne, zwłaszcza wykonanie stropu i nadproży, osadzenie stolarki okiennej, wykonanie więźby dachowej, instalacje sanitarne i elektryczne, izolacja przeciwwilgociowa dachu. Szacuje się, że wykonując większość możliwych prac we własnym zakresie, można zaoszczędzić około 30 proc. wszystkich kosztów budowy domu”- kontynuuje ekspert.
Ile to kosztuje?
Ile może kosztować budowa domu parterowego z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 140 mkw.? Posłużmy się konkretnym przykładem: projektem Amaranta II G2 ENERGO pracowni ARCHIPELAG.
Samodzielna budowa domu tzw. metodą gospodarczą będzie w tym przypadku o 165 tys. tańsza niż zatrudnianie do tego doświadczonej ekipy, dysponującej profesjonalnym sprzętem. Wysokość oszczędności może być zatem bardzo kuszącym czynnikiem. Musimy rozważyć zatem wszystkie „za” i „przeciw” oraz zastanowić się, czy podołamy zadaniu. Przemyślmy ponadto, czy dysponujemy nie tylko odpowiednimi funduszami, ale i czasem, budowa domu stanie się bowiem pełnoetatowym zajęciem, albo rozciągnie się na wiele miesięcy, a nawet i lat.